Rząd zatwierdził ważną zmianę w mObywatelu. Kierowcy na to czekali
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. mObywatel zyska nowe dokumenty i funkcje, wśród których znajdzie się długo wyczekiwane przez kierowców udogodnienie. Już wkrótce na drodze będzie można wypełnić druk szkody bezpośrednio w aplikacji.

W skrócie
- Projekt nowelizacji ustawy przyjęty przez Radę Ministrów wprowadza nowe funkcje i dokumenty do aplikacji mObywatel, które ułatwią życie obywatelom.
- W aplikacji pojawi się moduł mStłuczka, umożliwiający szybkie zgłoszenie kolizji drogowej, co znacząco uprości formalności i przyspieszy proces likwidacji szkody przez ubezpieczyciela.
- Cyfrowe usługi publiczne zostaną wzbogacone o sztuczną inteligencję w postaci wirtualnego asystenta oraz cyfrowe legitymacje dla uczniów i nauczycieli.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Rządowa aplikacja mObywatel umożliwia obywatelom przechowywanie oraz korzystanie z cyfrowych dokumentów, a także załatwianie spraw urzędowych online. Ministerstwo Cyfryzacji systematycznie zapowiada wprowadzanie nowych funkcji, dzięki którym użytkownicy będą mogli wykonywać jeszcze więcej czynności za pomocą telefonu. Celem zmian jest zarówno odciążenie urzędów, jak i ułatwienie życia obywatelom przy załatwianiu codziennych spraw.
Rząd przyjął nowelizację ustawy. W aplikacji mObywatel pojawią się nowe funkcje
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje. Jedna z nich dedykowana jest wszystkim zmotoryzowanym.
Przyjęcie projektu ustawy to ważny krok w cyfryzacji kluczowych usług publicznych. Tworzymy podstawy prawne do wprowadzenia nowych funkcji i dokumentów, na które czeka wiele osób. Po raz pierwszy w polskim prawie pojawią się także przepisy wdrażające systemy sztucznej inteligencji – czyli uruchomienie wirtualnego asystenta w mObywatelu, którego już testujemy. Ta ustawa to mądra deregulacja, która ułatwia załatwianie codziennych spraw. Wprowadzenie domyślności cyfrowej usług publicznych otworzy także drogę do znacznie szybszego dodawania kolejnych usług i funkcji w mObywatelu
Kierowcy na to czekali. mStłuczka to szybszy i wygodniejszy sposób na zgłoszenie kolizji drogowej
Od dłuższego czasu zapowiadano wprowadzenie nowego modułu, który umożliwi zgłoszenie kolizji drogowej. W przypadku takiego zdarzenia nie będzie już konieczne wypełnianie papierowego protokołu, a wszystkie formalności załatwimy online, korzystając z aplikacji mObywatel. To istotna zmiana, która niemal "poprowadzi za rękę” uczestników kolizji i zapewni, że wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie. Nowa funkcjonalność ma również przyspieszyć proces likwidacji szkody przez ubezpieczyciela.
Usługa mStłuczka znacząco upraszcza wszystkie formalności związane z drobną kolizją drogową. Dzięki integracji z państwowymi rejestrami większość danych dotyczących pojazdów oraz kierowców uzupełniana jest automatycznie, co gwarantuje ich aktualność i zgodność z rzeczywistością w momencie zgłoszenia zdarzenia.
Kierowcy mogą zapomnieć o przechowywaniu papierowego druku i ręcznym szkicowaniu okoliczności kolizji. Za pomocą aplikacji w prosty sposób wypełnią formularz, dołączą dokumentację zdjęciową i błyskawicznie przekażą kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela. To istotna zmiana, na którą zmotoryzowani czekali od lat.
Rozszerzone możliwości podpisu elektronicznego
Nowelizacja ustawy umożliwi szersze wykorzystanie aplikacji mObywatel do załatwiania spraw urzędowych, eliminując potrzebę korzystania z wielu różnych systemów. Użytkownicy będą mogli nie tylko składać podpis osobisty, lecz także podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym lub zaufanym. Nowe przepisy wprowadzają również możliwość weryfikacji złożonych podpisów elektronicznych.
W aplikacji mObywatel pojawi się asystent oparty na sztucznej inteligencji
Nowością w aplikacji mObywatel będzie wirtualny asystent oparty na sztucznej inteligencji. Jego zadaniem będzie ułatwienie użytkownikom korzystania z aplikacji - wskaże odpowiednie usługi, odpowie na pytania i pomoże w nawigacji po dostępnych funkcjach. Co istotne, działanie asystenta nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Do jego obsługi wykorzystany zostanie polski model językowy PLLum. Uruchomienie funkcji planowane jest jeszcze w tym roku.
Cyfrowe legitymacje dla ucznia i nauczyciela
W aplikacji mObywatel pojawi się także cyfrowy odpowiednik tradycyjnej legitymacji szkolnej, przygotowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Nowością będzie również mLegitymacja nauczyciela - elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, które umożliwi szybką weryfikację uprawnień do zniżek oraz ułatwi kontakty z instytucjami publicznymi. Wśród planowanych funkcji znajdzie się także świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.