Niemcy wprowadzają cyfrowe prawo jazdy. Tylko dla swoich

Kraje europejskie stopniowo wprowadzają cyfrowe prawa jazdy. W Polsce dokument możemy zastąpić aplikacją mObywatel, a w Niemczech - ID Wallet albo AusweisApp Bund. Niestety, to oznacza, że Polak w Niemczech, a Niemiec w Polsce musi mieć przy sobie fizyczny dokument. Na szczęście ma się to zmienić.

Polskie cyfrowe prawo jazdy w Niemczech nie będzie działać, konieczne jest wożenie fizycznego dokumentu
Polskie cyfrowe prawo jazdy w Niemczech nie będzie działać, konieczne jest wożenie fizycznego dokumentuSVEN HOPPEAFP

W Polsce przyzwyczailiśmy się już, że nie musimy mieć przy sobie dokumentów - ani dowodu rejestracyjnego ani prawa jazdy. Oba dokumenty możemy zastąpić aplikacją mObywatel, która się przyda np. w razie kolizji. Natomiast podczas drogowej kontroli wykonywanej przez policję, nie musimy mieć nawet aplikacji - do zweryfikowania samochodu policjantom wystarczy nr rejestracyjny. Z kolei do sprawdzenia uprawnień kierowcy potrzebne będą tylko dane osobowe, a te kierowca może policjantom po prostu podać.

Cyfrowe dokumenty. Niemcy zostali w tyle za Polakami

Co ciekawe, Niemcy dopiero pracują pracują nad cyfrowymi wersjami dokumentów, pilotażowy program ma wystartować pod koniec kwietnia. Na początek skorzysta z niego około 2500 ochotników, którzy zainstalują na swoich smartfonach stosowne aplikacje.

I chociaż przepisy dopuszczą jazdę wyłącznie z cyfrową wersją dokumentów to zaleca się wożenie dokumentów fizycznych - nie wszyscy policjanci mogą być zaznajomieni z nowością.

Polskie cyfrowe prawo jazdy działa w Polsce. Niemieckie - w Niemczech

Podobnie, jak w Polsce - Polacy, w Niemczech z zalet cyfryzacji będą mogli skorzystać tylko obywatele niemieccy. Koniecznie jest bowiem posiadanie nie tylko niemieckiego prawa jazdy, ale również niemieckiego dowodu osobistego (który umożliwia komunikację poprzez NFC, będzie to konieczne do skomunikowania ze smartfonem podczas tworzenia cyfrowych wersji dokumentów).

Europejskie cyfrowe prawo jazdy powstanie do 2030 roku

Cyfrowe dokumenty obecnie są ważne więc tylko w kraju wydania, ale to ma się zmienić. Pod koniec marca polska prezydencja porozumiała się z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w dyrektywie o prawie jazdy. Na mocy nowych przepisów do 2030 r. zostanie wprowadzone elektroniczne prawo jazdy ważne w całej Unii Europejskiej.

Elektroniczne prawo jazdy ma być dostępne dla wszystkich obywateli krajów unijnych i uznawane we wszystkich państwach członkowskich. Co więcej, to właśnie wersje elektroniczna będzie domyślna dla wszystkich nowych kierowców, natomiast dokument fizyczny będzie wydawany na żądanie.

Cyfrowy dokument to nie wszystko. Zmian w prawach jazdy będzie więcej

Ujednolicone zostaną również przepisy dotyczące tego, jak długo dokument jest ważny - w przypadku prawa jazdy będzie to 15 lat od daty wydania. Jednocześnie do 2030 roku Unia Europejska wprowadzi okres próbny dla młodych kierowców - przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy mają ich obowiązywać surowsze przepisy lub sankcje za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Takie ostrzejsze przepisy dla młodych stażem kierowców Polska chce wprowadzić wcześniej - jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak, że dodatkowe obostrzenia będą identyczne z tymi, które planuje Unia Europejska, więc możliwe, że konieczne będą kolejne zmiany przepisów.

Renault Rafale E-Tech 300 – test wideo SUV-a plug-in z napędem 4x4Interia plINTERIA.PL