Kierowcy noga z gazu. Dziś policja nie będzie miała litości
Kierowcy, noga z gazu! Dziś policjanci prowadzą akcję specjalną pod kryptonimem "Prędkość". Akcja ma charakter międzynarodowy i jest koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.

Spis treści:
Międzynarodowa akcja ROADPOL. Zero litości na piratów drogowych
Na środę 9 kwietnia ROADPOL zaplanował specjalną akcję, która odbędzie się na drogach całej Europy. Nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach członkowskich na drogi wyjdzie znacznie większa liczba patroli, które będą kontrolowały prędkość, z jaką poruszają się samochody. Kierowcy muszą się zatem mieć na baczności, bo dziś nie mają co liczyć na taryfę ulgową.
W dniach od 7 do 13 kwietnia na terenie całej Unii Europejskiej odbywa się akcja prowadzona przez Europejską Organizację Ruchu Drogowego. Jej głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar drogowych. Właśnie rozpoczął się 24-godzinny "Speed Marathon”.
"Speed Marathon" to największa na świecie zsynchronizowana, zorganizowana i kompleksowa akcja egzekwowania przepisów dotyczących przekraczania prędkości. Bierze w niej udział policja drogowa z ponad 20 krajów europejskich i mobilizuje dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy do egzekwowania krajowych ograniczeń prędkości
Na celowniku policjantów wykroczenia związane z przekraczaniem prędkości
Funkcjonariusze będą dziś przede wszystkim wykorzystywać nieoznakowane radiowozy, ale także ręczne urządzenia do pomiarów statycznych. Policjanci zapowiadają, że patrolować będą wszystkie drogi - miejskie, wiejskie, autostrady, a także zatłoczone arterie miast.
Niedostosowanie prędkości do obowiązujących limitów oraz warunków na drodze jest główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusze policji z całej Europy zapowiadają, że pomimo nadrzędnego celu akcji, jakim jest ujawnianie i eliminowanie kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Działania ROADPOL są wyjątkowo skuteczne. Ujawniono 150 tys. wykroczeń w 24 godziny
W komunikacie prasowym ROADPOL poinformował, że w ubiegłym roku podczas 24-godzinnego "Speed Marathon” policjanci ujawnili ponad 150 tys. wykroczeń. Wielu kierowców zostało ukaranych grzywną, ale sporej części z nich zostały również zatrzymane uprawnienia.
Z kolei dwa lata temu policjanci skontrolowali miliony pojazdów w ponad 10 tys. punktów kontrolnych, które zostały wskazane przez obywateli.
Jaki mandat grozi na przekroczenie prędkości?
Chociaż nie brakuje głosów, że koszt akcji organizowanej przez ROADPOL jest nieproporcjonalny do osiąganych efektów, nie można zapominać, że jej głównym celem jest podnoszenie świadomości kierowców. Ogólnoeuropejski zasięg przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków oraz promowania bezpiecznej jazdy.
Za przekroczenie prędkości, zgodnie z obowiązującym w Polsce taryfikatorem, grozi kara:
- do 10 km/h - 50 zł; 1 pkt karny,
- o 11-15 km/h - 100 zł; 2 pkt,
- o 16-20 km/h - 200 zł; 3 pkt,
- o 21-25 km/h - 300 zł; 5 pkt,
- o 26-30 km/h - 400 zł; 7 pkt,
- o 31-40 km/h - 800 (1600 zł w warunkach recydywy); 9 pkt,
- o 41-50 km/h - 1000 (2000 zł); 11 pkt,
- o 51-60 km/h - 1500 (3000 zł); 13 pkt,
- o 61-70 km/h - 2000 (4000 zł); 14 pkt,
- o 71 km/h i więcej - 2500 (5000 zł); 15 pkt.