Jak znaleźć auto w lesie? Lepiej przeczytaj, zanim wyruszysz na grzyby
Jak znaleźć swój samochód w lesie? Aby nie spędzić nocy w lesie po udanym grzybobraniu, pomocne będzie kilka wskazówek. Najszybciej do auta trafią ci, którzy mają zasięg w smartfonie lub wcześniej zainstalowali aplikację, dzięki którym nie zgubią się w lesie. My sprawdzamy również trafić do auta bez korzystania z telefonu.
Wybierając się do lasu na grzyby warto wiedzieć, że ten podzielony jest na prostokąty, które leśnicy nazywają oddziałami. Każdy kawałek lasu ma unikalny numer. Co ważne, słupki wkopane są w ten sposób, że wpisane na nich numery "wskazują" na oddział, które to oznaczenie prezentują. Jak czytać słupki oddziałowe?
- krawędź słupka pomiędzy dwoma najniższymi numerami na słupku wskazuje kierunek północny;
- zgodnie z zasadą numeracji od północnego wschodu natrafiając na kolejne słupki i odczytując ich numery, można w przybliżeniu określić kierunek, w jakim się poruszamy;
- jeśli na słupku znajdują się mniej niż cztery numery oznacza to, że nieopisana strona słupka "wskazuje" na grunty nie będące z zarządzie Lasów Państwowych.
Jak znaleźć samochód w lesie? Wchodząc do nieznanego lasu zapamiętaj numery na słupku. Gdy stracisz orientację, odszukaj najbliższy słupek oddziałowy i idź w kierunku, gdzie cyfry na kolejnych słupkach będą zbliżały się do cyfr miejsca wejścia do lasu. Granice oddziałów są z reguły liniami prostymi, dlatego idąc wzdłuż oddziałów, idziemy po linii prostej.
Bez problemu zgubione auto w lesie odnajdą ci, którzy wcześniej zaopatrzyli się w mapę z zaznaczonymi oddziałami leśnymi. Szukając grzybów i spacerując leśnymi ścieżkami, na każdym skrzyżowaniu powinien znaleźć się słupek oddziałowy. Stąd już prosta droga do naszego samochodu.
Jak się odnaleźć w lesie? Mając wydrukowaną mapę, należy porównać namalowane na słupku numery z tymi na mapie. W taki sposób bardzo szybko zauważymy prawidłowość oznaczeń i zorientujemy się w terenie bez konieczności używania kompasu. Skąd wziąć mapę lasu? Ta znajduje się na stronie Banku Danych o Lasach.
Jeżeli masz dostęp do danych komórkowych w telefonie, spróbuj pobrać bezpłatną aplikację dla grzybiarzy udostępnioną przez Lasy Państwowe. Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) to bezpośredni dostęp do map lasów na telefonie. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również w sytuacji braku łączności z siecią.
CZYTAJ TAKŻE: 7 aplikacji do rozpoznawania roślin ze zdjęcia na Android i iPhone'a
Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności jak pomiar powierzchni i odległości. Co jednak najważniejsze, wyposażona jest w opcję zapisu punktu lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.
To znów propozycja dla przezornych. Jadąc autem na grzyby włącz w telefonie Mapy Google i sprawdź, czy obecna lokalizacja zgadza się z tą na mapie. Jeżeli tak, po zaparkowaniu auta wybierz kropkę z lokalizacją. Na dole ekranu telefonu pojawi się lista, z której należy wybrać opcję “Ustaw jako lokalizację zaparkowanego pojazdu".
Wybrane miejsce zostanie oznaczone na mapie znakiem “P" oraz napisem “Twój pojazd jest w pobliżu". Kiedy zgubisz samochód w lesie, oznaczone i zapisane miejsce zaparkowania auta pozwoli ci do niego wrócić nawet bez zasięgu. Ważne jednak, aby Mapy Google były zaktualizowane do najnowszej wersji.
CZYTAJ TAKŻE:
Apple CarPlay zastąpi fabryczny interfejs samochodu?
Rosjanom zabrakło części do aut? Teraz mogą być przerdzewiałe i z wyciekami
Rosjanom zabrakło części do aut? Teraz mogą być przerdzewiałe i z wyciekami