Drogówka się zbroi. Dostaniesz zdjęcie, mandat i dokładną lokalizację
Walka z piratami drogowymi trwa, a Komenda Główna Policji ogłasza kolejny przetarg na dostawę 700 sztuk laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu. Nowoczesnymi urządzeniami funkcjonariusze chcą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące popełnionego wykroczenia, dlatego zostaną one wyposażone w jedną istotną funkcję.

W skrócie
- Komenda Główna Policji planuje zakup 700 nowoczesnych laserowych mierników prędkości z funkcją rejestracji obrazu i geolokalizacji.
- Sprzęt zostanie zakupiony dzięki środkom unijnym, a dostawy są zaplanowane w czterech transzach, począwszy od 2026 roku.
- Nowe radary trafią do policji drogowej w całym kraju wraz ze specjalistycznym szkoleniem dla funkcjonariuszy.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
W polskiej policji szykują się kolejne konkretne zakupy, bo właśnie KGP ogłosiła przetarg na zakup 700 sztuk laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu, wraz ze statywami i adapterami do mocowania miernika oraz kablami do połączenia z komputerem. Ich zakup odbędzie się w ramach projektów współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
700 nowoczesnych radarów ręcznych trafi do policji. Będą rejestrować obraz i lokalizację
Urządzenia muszą spełniać szereg wymagań określonych przez Komendę Główną Policji. Przede wszystkim radary muszą rejestrować wideo z szybkością co najmniej 24 klatek na sekundę, a także wykonywać zdjęcia w rozdzielczości minimum 576x720 pikseli, przy czym pożądana jakość to 1920x1440 pikseli. Istotna jest także funkcja geolokalizacji, dzięki której możliwe będzie jednoznaczne określenie miejsca wykonania pomiaru prędkości i zsynchronizowanie z dokładnym czasem.

Dodatkowo mierniki laserowe muszą być wyposażone w akumulatory, które pozwolą na co najmniej 15 godzin ciągłej pracy. Wykonawca musi dostarczyć również ładowarki sieciowe, jak i samochodowe, a także kabel do transmisji danych, statyw z adapterem, walizkę transportową i zewnętrzny dysk twardy o pojemności minimum 1 TB.
Ciekawy jest również zapis określający, że urządzenie musi umożliwiać wygodny pomiar prędkości zarówno osobom prawo-, jak i leworęcznym. Pomiar prędkości dokonywany będzie w zakresie od 30 do 220 km/h. Dodatkowo radary mają pozwalać na wykonanie pomiaru z pobocza oraz na dystansie 1200 m lub większym.
Przetarg ruszył. W przyszłym roku nowe mierniki laserowe trafią na wyposażenie policjantów z całej Polski
Aż 600 ręcznych mierników prędkości zostanie zakupionych w ramach projektu "Pomagamy i chronimy - ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu w kontroli ruchu drogowego oraz dodatkowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego", natomiast pozostałe 100 trafi do policjantów dzięki projektowi "Pomagamy i chronimy - samochody osobowe oznakowane o podwyższonych parametrach dla pionu ruchu drogowego".
Wykonawcy, którzy chcą wziąć udział w postępowaniu przetargowym, muszą wnieść wadium w wysokości 500 tys. zł. Oferty można składać do 9 lipca 2025 r., a w kryteriach oceny KGP podkreśliła, że kluczową rolę odegra cena, bo aż 60 proc. Dodatkowo brana pod uwagę będzie pojemność wewnętrznej wbudowanej pamięci lub karty SD (20 proc.) oraz okres gwarancji (20 proc.). KGP chce, aby urządzenia były objęte co najmniej 24-miesięczną gwarancją.

Nowe mierniki laserowe trafią do policji partiami. Pierwsza dostawa na początku 2026 r.
Dostawa 700 laserowych mierników ma nastąpić w czterech transzach. Pierwsza partia, licząca 200 urządzeń, ma zostać dostarczona w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy. Kolejne dwie transze - również po 200 sztuk - trafią odpowiednio do szóstego i ósmego miesiąca, a ostatnia zostanie przekazana między ósmym a dziesiątym miesiącem. Z uwagi na procedurę zabezpieczenia środków na realizację płatności, dostawa ręcznych radarów rozpocznie się nie wcześniej niż w lutym 2026 r.
KGP wymaga, aby w ramach umowy wykonawca przeprowadził szkolenie dla 1,4 tys. funkcjonariuszy, którzy docelowo będą korzystać z nowych mierników. Kształcenie zostanie przeprowadzone nieodpłatnie w siedzibie Komendy Głównej Policji i będzie składać się z części teoretycznej oraz praktycznej.