16 kwietnia nowe paliwo na stacjach. Operatorzy schodzą do zera
Kierowcy przed świętami oczekują niższych cen tankowania. Nie każdy jednak wie, że już od jutra, 16 kwietnia, na stacjach zajdą inne zmiany niż te cenowe. Co więcej, wszystko zgodnie z przepisami.

Spis treści:
Jakie będą ceny paliw w święta?
Obecnie średnie ceny litra konkretnego paliwa prezentują się następująco:
- Pb98: 6,77 zł
- Pb95: 5,97 zł
- ON: 6,08 zł
- LPG: 3,13 zł
Analitycy portalu e-petrol.pl spodziewają się jednak, że w obecnym tygodniu 14-20 kwietnia można spodziewać się zauważalnych obniżek cen tankowania. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest amerykańska polityka celna, która doprowadziła do drastycznych spadków cen ropy na światowych rynkach. Według nich ceny paliw w Polsce tuż przed Wielkanocą powinny plasować się w następujących przedziałach:
- Pb98: 6,65-6,78 zł
- Pb95: 5,87-5,99 zł
- ON: 5,95-6,07 zł
- LPG: 3,07-3,14 z
Ceny paliw to temat, który w szczególny sposób interesuje kierowców zwłaszcza przed świętami, kiedy to wielu zmotoryzowanych wyjeżdża na spotkania ze swoimi bliskimi. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że tuż przed świętami na punktach tankowania zajdzie jeszcze jedna zmiana, nie mająca związku z cenami.
Jakie zmiany na stacji paliw od 16 kwietnia?
"Rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych" reguluje kwestię tankowania różnych typów paliw w ciągu roku. Oczywiście niezmiennie to benzyna i olej napędowy. W zależności od pory roku do zbiorników kierowcy tankują paliwo zimowe, przejściowe i letnie. Wymiana paliwa powinna następować w momencie, kiedy zmieniają się temperatury powietrza na zewnątrz. Obecnie na stacjach wciąż można zatankować paliwo przejściowe. Już 16 kwietnia zajdzie zmiana dla właścicieli samochodów z silnikami Diesla. Na stacjach zastąpi je paliwo letnie.
Czym różni się diesel letni od przejściowego?
Wspomniane już rozporządzenie stanowi, że nowe paliwo musi charakteryzować się określonymi parametrami. W przypadku oleju napędowego najważniejszym jest temperatura zatkania zimnego filtra (CFPP). W oleju letnim jest ona wyższa niż w letnim. Zawarte w paliwie dodatki mają zapobiec wytrącaniu się parafiny, co z kolei może prowadzić do zapychania zimnego filtra paliwa. Przejściowy olej napędowy zapewnia prawidłową pracę jednostki przy mrozie do -10 stopni Celsjusza. W przypadku oleju letniego wartość ta wynosi 0 stopni Celsjusza.
Do kiedy letni olej napędowy na stacjach?
Podkreślmy, jutrzejsze zmiany na stacjach dotyczą tylko oleju napędowego. Właściciele samochodów z silnikami benzynowymi wciąż będą tankować jeszcze paliwo przejściowe. Letnia benzyna pojawi się na stacjach dopiero 1 maja. Zarówno olej napędowy, jak i benzyna w swoich letnich wariantach pozostaną w ofercie do 30 września.
Kierowcy, którzy liczą na specjalne oznaczenia na stacjach, które informowałyby o zmianach na stacjach, mogą być zawiedzeni. Zarządcy tych punktów nie komunikują takich zmian. Wynika to z faktu, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ zmiany nie wiążą się z żadnymi nowościami w sposobie tankowania.
W związku z nadchodzącymi zmianami na stacjach część kierowców może zastanawiać się, czy poczekać do jutra z tankowaniem czy lepiej zrobić to dziś. Uspokajamy, paliwo przejściowe i letnie można spokojnie mieszać.