CPN powrócił po kilkudziesięciu latach. Ostatnia stacja w Polsce
CPN jest dziś symbolem słusznie minionej przeszłości. Nie każdy jednak wie, że można jeszcze w pewien sposób powrócić do przeszłości. W Polsce pod tym szyldem działa ciągle ostatnia taka stacja. Gdzie się znajduje?

Spis treści:
Co się stało z CPN?
CPN to przedsiębiorstwo państwowe, które zostało utworzone w 1944 roku, początkowo pod nazwą Polski Monopol Naftowy. Doskonale znana "Centrala Produktów Naftowych" pojawiła się dopiero pod koniec 1945 r. W szczytowym okresie rozwoju CPN dysponował ponad 1,4 tys. stacjami paliw i prawie 600 autocysternami (dla porównania Orlen ma dziś obecnie przeszło 1,9 tys. punktów). Kultowe logo CPN, czyli zestawienie trzech liter, zostało opracowane przez Ryszarda Bojara i miało nawiązywać do kształtu dystrybutora.
Po transformacji ustrojowej, w grudniu 1995 r. CPN został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Z kolei w maju 1998 r. rząd Jerzego Buzka podjął decyzję o połączeniu CPN i Petrochemii Płock. W efekcie we wrześniu 1999 r. powstał Polski Koncern Naftowy, który na początku kwietnia 2000 r. przyjął nazwę PKN Orlen (połączenie części słów "orzeł" i "energia"). Obecnie człon "Polski Koncern Naftowy" nie występuje już w nazwie firmy - skrócono ją do "Orlen".
Przez pół wieku działania CPN stał się symbolem PRL i początków III RP. O tym, jak duży wpływ ich funkcjonowanie wywarło na ówczesnych kierowców, najlepiej świadczy fakt, że osoby, które pamiętają czasy świetności tych stacji wciąż mówią, że jadą zatankować nie na stację paliw, a na "cepeen". Z tej racji, oraz z uwagi na to, że estetyka czasów słusznie minionych cieszy się dziś sporą popularnością, pamięć o CPN-ach jest ciągle żywa.
Gdzie jest ostatni CPN w Polsce?
W 2018 roku (czyli po 20 latach od połączenia CPN i Petrochemii Płock) Orlen (czyli spadkobierca CPN) sprawił przyjemność fanom przeszłości i przywrócił szyld CPN na jedyną stację w Polsce. Punkt ten znajduje się w Warszawie, na ulicy Markowskiej 15 na Starej Pradze, w pobliżu Konesera.
W tym miejscu warto podkreślić dwie rzeczy. Reaktywacja nazwy mogła wynikać również z konieczności zabezpieczenia swoich praw do CPN. Przed uruchomieniem stacji na Starej Pradze pojawiały się bowiem informacje wskazujące, że podejmowano próby przejęcia praw do marki.
Część osób może zwrócić uwagę, że nie jest to jedyna stacja wykorzystująca nazwę CPN. Podróżując po Polsce można znaleźć punkty, na których możemy znaleźć tę charakterystyczną zbitkę liter. Żadna z nich jednak, oprócz punktu na Starej Pradze, nie wykorzystuje symboli Centrali Produktów Naftowych.
Jak wygląda CPN?
W gruncie rzeczy stacja na Markowskiej jest przebranym punktem Orlenu. Mimo to symbol koncernu znajdziemy jedynie na kompresorze. Na budynku stacji, dystrybutorach czy pylonie z cenami widnieje logo CPN. Nawet pracownicy tej konkretnej stacji wyróżniają się ubiorem względem innych pracowników Orlenu - mają polary z logo Centrali Produktów Naftowych. Wokół niewielkiego sklepu działającego przy stacji znajdziemy również duże archiwalne zdjęcia z czasów CPN-ów. Ale już wewnątrz znajdziemy asortyment dokładnie taki sam jak na innych punktach Orlenu.

Jakie jest paliwo na CPN?
Jeśli planujemy uzupełnić paliwo na jedynej stacji CPN w Polsce musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, można zatankować tam tylko 95-oktanową benzynę Eurosuper (E10) oraz olej napędowy Ekodiesel. Nie znajdziemy tam 98-oktanowej benzyny czy LPG.

Oprócz tego trzeba też pamiętać, że stacja nie działa przez całą dobę. Otwarta jest w godzinach 6:00-22:00. Wyjątkiem jest niedziela - wówczas klienci mogą zatankować od 7:00 do 17:00.