Co można kupić na stacji paliw? Prawie wszystko, ale zawsze drożej
Wg badaniu portalu PanParagon Polacy najchętniej na stacjach paliw kupują papierosy, napoje energetyczne i hot-dogi. My ze swoich obserwacji (i czasem niestety również doświadczenia) dodalibyśmy jeszcze kolejny, obowiązkowy produkt na każdej stacji - alkohol. Nic dziwnego, w końcu stacje paliw w Polsce to obecnie 24-godzinne sklepy monopolowe z możliwością zatankowania benzyny. Oczywiście, sklepy, które doliczają sobie ogromną marżę za sprzedaż niemal wszystkich produktów.
W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych produktów na stacjach są w kolejności od ostatniego: burgery, batony, zapiekanki, woda, napoje słodzone, słone przekąski, kawa, hot-dog, energetyk, papierosy. Co ciekawe, w rankingu portalu PanParagon nie ma alkoholu, choć głównie wieczorową porą i w weekendy to właśnie stacje przejmują rolę sklepów monopolowych - wybór alkoholi jest zwykle duży, a wyższe ceny nie odstraszają potencjalnych nabywców.
Polskie stacje benzynowe cieszą się dobrą jakością - zwykle są nowe, świetnie wyposażone, coraz częściej przy stacji lub w jej ramach funkcjonuje też sklep spożywczy. Klienci mogą przebierać wśród gotowych posiłków, także tych odgrzewanych, słonych i słodkich przekąsek oraz napojów. Na stacjach można też kupić akcesoria motoryzacyjne takie jak uchwyty na telefon, żarówki czy wycieraczki, a do tego oczywiście różnego rodzaju płyny potrzebne do eksploatacji samochodu, w tym oleje silnikowe, płyny hamulcowe czy adblue.
Dostępność i wybór mają jednak swoją cenę. Szczególnie w przypadku produktów spożywczych marża naliczana przez stacje sięga czasem 100 i więcej procent. W porównaniu do cen w supermarkecie często dwa razy droższa jest woda czy inne napoje, wyraźnie więcej zapłacimy też za przekąski słone i słodkie. Spośród produktów spożywczych praktycznie ma takiego, który nie byłby wyraźnie droższy od tego ze zwykłego sklepu.
Podobne lub identyczne ceny na stacjach dotyczą zwykle prasy oraz kawy, których cena jest porównywalna do tych z innych punktów sprzedaży. Bardzo wysokich marż stacje nie doliczają w przypadku części i akcesoriów motoryzacyjnych choć i w ich wypadku można mówić o cenie wyższej o kilkanaście/kilkadziesiąt procent.
Właściciele stacji mogą w ten sposób ustalać ceny, bowiem większość produktów na stacjach kupujemy będąc w podróży i nie mając alternatywy ze względu na lokalizację czy porę dnia, a także okoliczności (np. awarię samochodu). A ile wynosi marża na samym paliwie? Wg serwisu e-petrol różni się ona w zależności od rodzaju paliwa. Najmniejsza dotyczy LPG (4,9 proc.), nieco więcej zysku mają właściciele stacji z oleju napędowego (5,8 proc.), a najwięcej doliczają do ceny benzyny LOB 95 (7,5 proc.).