Skoda Octavia

Wtorek, 20 grudnia 2022 (15:06) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (11:18)
Skoda Octavia to czeski samochód segmentu C i niegdyś jeden z najpopularniejszych pojazdów na polskich drogach. To bardzo dobre pod względem mechanicznym auto, które po wprowadzeniu trzeciej generacji zyskało też wyjątkowo atrakcyjne nadwozie.
Skoda Octavia - najważniejsze informacje
Skoda Octavia jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskich drogach. /123RF/PICSEL

Skoda Octavia - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1996

  • Generacje:

    • Skoda Octavia 1,
    • Skoda Octavia 2,
    • Skoda Octavia 3,
    • Skoda Octavia 4
Skoda Octavia to czeski samochód segmentu C i niegdyś jeden z najpopularniejszych pojazdów na polskich drogach. To bardzo dobre pod względem mechanicznym auto, które po wprowadzeniu trzeciej generacji zyskało też wyjątkowo atrakcyjne nadwozie.

Historia Skody Octavii

Skoda Octavia została po raz pierwszy zaprezentowana w 1996 roku, wtedy też trafiła do seryjnej produkcji. Jest to pierwszy samochód czeskiego producenta zaprojektowany przez specjalistów z Volkswagena.

Skoda Octavia w Polsce szybko zyskała miano bestselleru. Zauważyli to producenci, którzy utrzymali produkcję Skody Octavii I (pod nazwą Skoda Octavia Tour) aż do 2010 roku. Udało się w tym czasie sprzedać blisko 1,5 miliona egzemplarzy modelu.

Kolejne wersje tylko umocniły ten samochód na pozycji lidera. Na zainteresowanie trzecią i czwartą generacją miała też wpływ kompletna zmiana wyglądu nadwozia. Samochód zyskał bardziej sportowy, nowoczesny wygląd, czym zachęcił do siebie wielu nowych kierowców.

Skoda Octavia – generacje

Skoda Octavia zadebiutowała w 1996 roku jako liftback, a rok później wprowadzono wersję kombi z opcjonalnym napędem na cztery koła.

Samochód powstał na bazie płyty podłogowej VW A4 PQ 34, którą wykorzystano też w Audi TT czy Golfie IV. W 2000 roku pojazd przeszedł facelifting – zmiany objęły przedni zderzak, tylne lampy i atrapę chłodnicy. Wprowadzono wtedy do sprzedaży usportowioną Skodę Octavię RS. Od 2004 do 2010 roku pierwsza generacja była sprzedawana pod nazwą Skoda Octavia Tour.

Druga generacja Skody Octavii pojawiła się na rynku w 2004 roku. Zbudowano ją na płycie VW A5 PQ, której użyto też podczas produkcji Audi A3 czy Golfa V. Auto premierowo występowało w wersji liftback, a rok później do sprzedaży dopuszczono wersję kombi oraz sportowe RS. Druga generacja zyskała terenową wersję Scout z napędem na 4 koła i powiększonym prześwitem podwozia. W 2008 roku miał miejsce facelifting wnętrza (zegary, kierownica) i nadwozia (tylne lampy, zderzaki, pokrywa silnika).

Trzecia generacja Skody Octavii trafiła do produkcji pod koniec 2012 roku. Rok później pojawiły się wersje kombi, RS i z napędem na 4 koła, a 2 lata później – terenowy Scout. W 2015 roku do sprzedaży trafiła jeszcze mocniejsza, sportowa Skoda Octavia RS 230. W 2016 roku auto przeszło delikatny facelifting reflektorów, atrapy chłodnicy oraz tylnego zderzaka.

Obecnie najnowsza, czwarta generacja Skody Octavii zadebiutowała w 2019 roku. Wprowadzono w niej największe zmiany od początku serii. Samochód stał się większy, zaostrzono linie nadwozia i zainstalowano charakterystyczne, ścięte reflektory. Wnętrze zyskało przestrzeń oraz bardziej luksusowe wyposażenie. W 2020 roku na rynek trafiły 2 wersje RS.

Skoda Octavia – dane techniczne

  • Skoda Octavia I – pojemność silników: 1,4–2 l; moc silników: 60–180 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczne 4b i 5b;
  • Skoda Octavia II – pojemność silników: 1,2–2 l; moc silników: 80–200 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 6b, półautomatyczne DSG 6b i 7b;
  • Skoda Octavia III – pojemność silników: 1–2 l; moc silników: 85–245 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, półautomatyczne DSG 6b i 7b;
  • Skoda Octavia IV – pojemność silników: 1–2 l; moc silników: 110–245 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualna 6b, automatyczna DSG 6b i 7b.

Skoda Octavia – opinie kierowców

Pierwsza generacja nie odznacza się spektakularnym wyglądem. Zachęca jednak do siebie kierowców niską ceną, prostotą i solidnym wykonaniem. Każda z wersji charakteryzuje się małą awaryjnością (regularnie pojawiają się jedynie drobne usterki) i dużą praktycznością – samochody są wystarczająco przestronne i pojemne.

Problemem może okazać się niska moc w większości dostępnych na rynku wariantów. Auta mają silniki o pojemności do 2 litrów i mocy, która często nie przekracza 100 KM, co może być dla wielu niewystarczające przy tak dużych gabarytach.

Jednak dzięki temu Octavie niewiele palą. W testach samochód był w stanie osiągnąć spalanie w okolicach 5–7 l na 100 km w cyklu mieszanym. Mocniejsze wersje potrafią jednak spalać nawet do 12 l na 100 km przy bardzo agresywnej jeździe.

Dwie pierwsze generacje są też dość ubogie w wyposażenie i przeciętnie wykończone – kierowcy narzekają na słabą jakość plastików i kiepskie wyciszenie. Nieco lepiej jest w przypadku Skody Octavii III i IV, jednak bardziej wymagający kierowcy zauważą, że pojazdy i tak odstają od innych propozycji z segmentu C.

Skoda Octavia - Wiadomości

Skoda Octavia - Zdjęcia