Alfa Romeo

Czwartek, 1 grudnia 2022 (15:01) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:37)
Alfa Romeo to włoska marka samochodów znana przede wszystkim ze swoich sportowych modeli. Obecnie, razem z takimi firmami jak FIAT, Opel, Jeep czy Citroën, należy do koncernu Stellantis, który oficjalnie powstał w 2021 r. W bogatym portfolio marki znajdują się nie tylko samochody osobowe, ale też inne pojazdy użytkowe, np. trolejbusy. Aktualnie w produkcji są trzy modele aut.
Alfa Romeo - najważniejsze informacje
Alfa Romeo jest obecna w Polsce w salonach Fiat. /materiały prasowe

Alfa Romeo - najważniejsze informacje

Alfa Romeo to włoska marka samochodów znana przede wszystkim ze swoich sportowych modeli. 

Obecnie, razem z takimi firmami jak FIAT, Opel, Jeep czy Citroën, należy do koncernu Stellantis, który oficjalnie powstał w 2021 r. 

W bogatym portfolio marki znajdują się nie tylko samochody osobowe, ale też inne pojazdy użytkowe, np. trolejbusy. Aktualnie w produkcji są trzy modele aut.

Historia Alfy Romeo

Historia Alfy Romeo sięga 1906 r. To właśnie wtedy Alexandre Darracq, francuski inżynier i inwestor, założył we Włoszech firmę Società Italiana Automobili Darracq. We własnej fabryce w Portello (przemysłowej dzielnicy Mediolanu) produkował jednak jeszcze nie Alfę Romeo, a samochody Darracq. 

Ze względu na słabe wyniki sprzedażowe zmieniono strategię. 24 czerwca 1910 r. powstała nowa marka – A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Kolejnym krokiem było przejęcie fabryki przez Nicolę Romeo. To właśnie on postanowił nazwać firmę Alfa Romeo.

Później Alfę kupiła państwowa organizacja IRI (Instituto Riconstruzione Industriale, Instytut Odbudowy Przemysłu), jednak Nicola Romeo nadal zarządzał działaniami marki. W latach 80. nastąpiło kolejne przejęcie – tym razem przez koncern FIAT.

Marka jest od zawsze związana z Mediolanem nie tylko ze względu na pierwszą fabrykę, ale również swoje logo. Zaprojektował je Romano Cattaneo. 

Zainspirował go Biscione (wąż lub smok) znajdujący się na wieży Castello Sforzesco (siedziba Sforzów), będący symbolem Mediolanu. Obok stworzenia znajduje się czerwony krzyż na białym tle, czyli herb Mediolanu. Innym symbolem Alfy Romeo jest zielona czterolistna koniczynka.

Alfa Romeo w Polsce

W 2021 r. Polska była dla Alfy Romeo czwartym rynkiem zbytu w Europie. Sprzedaż rok do roku wzrosła o ponad 30%. Polacy kupili 1749 egzemplarzy samochodów, w tym 1210 modelu Alfa Romeo Stelvio. 

Samodzielne salony samochodowe Alfa Romeo istnieją w Polsce już ponad 20 lat. Pierwszy z nich pojawił się w naszym kraju w dniu polskiego pokazu Alfy Romeo 147, czyli Samochodu Roku 2001. Obecnie w Polsce znajduje się 28 dealerów tej marki.

Alfa Romeo – popularne modele 

Alfa Romeo produkuje trzy modele. Pierwszym z nich jest Giulia, sedan plasujący się w segmencie D – w 2021 r. sprzedaż tego modelu w Polsce wzrosła o 37,6%. 

Kolejne dwa to SUV-y: segmentu D (Stelvio) oraz segmentu C (Tonale). Premiera tego drugiego miała miejsce w lutym 2022 r., a pierwsze dostawy odbyły się w czerwcu 2022 r. 

Wśród popularnych modeli znajdują się również inne Alfy Romeo, m.in. 147 (klasa kompaktowa), 156 (klasa średnia), Giulietta (klasa kompaktowa) czy GT (sportowa klasa kompaktowa). Chociaż nie są obecnie produkowane, stosunkowo często można spotkać je na polskich drogach.

Alfa Romeo – pozostała działalność marki

Oprócz samochodów osobowych marka produkowała też inne pojazdy, m.in. trolejbusy, terenówki, ciężarówki czy samochody dostawcze. 

Alfa Romeo niemal od samego początku uczestniczy także w wyścigach, w tym F1 (w niektórych sezonach). Modele tej marki zapisały się na kartach historii, wygrywając dwa pierwsze GP F1 – w 1950 i 1951 r.


Temat Alfa Romeo znajdziesz również w serwisie:

Alfa Romeo - Wiadomości

Alfa Romeo - Zdjęcia