Parowanie szyb w aucie. Jak ustawić nawiew, żeby problem zniknął?
Problem parujących szyb w samochodzie dotyka wielu kierowców. Niestety, zaparowane szyby nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim mogą utrudniać jazdę, a tym samym stwarzać zagrożenie na drodze. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.
Okres jesienno-zimowy nie jest dla kierowców zbyt łaskawy. Muszą walczyć nie tylko z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz, ale też z dodatkowymi kłopotami w samym pojeździe. Jednym z nich jest problem zaparowanych szyb. Podstawową przyczyną występowania tego zjawiska jest wilgoć, panująca wewnątrz auta. Jak sobie z nią poradzić? Jak ustawić nawiew, by rozwiązać problem?
Czym może być spowodowane parowanie szyb w aucie? Zwykle przyczyną jest wilgoć panująca w kabinie samochodu. Szyby parują, kiedy temperatura w pojeździe jest blisko tak zwanego "punktu rosy". Gromadzenie się pary wodnej na szybie auta od czasu do czasu jest zjawiskiem normalnym. Jeśli jednak zdarza się często, może sugerować jakiś problem.
Przyczyny mogą być następujące:
- Korozja - powoduje powstanie nieszczelności w aucie, co skutkuje przenikaniem wody do jego wnętrza.
- Awaria nawiewu - warto zatem sprawdzić, czy nagrzewnica, dmuchawa i przełączniki nawiewu poprawnie działają.
- Zapchany filtr kabinowy - nie wszyscy pamiętają, że powinno się go wymieniać co roku, ponieważ przy dłuższym użytkowaniu może stać się niedrożny.
Wilgoć może się też kumulować w pojeździe na przykład przez przemoczone dywaniki podłogowe, na które nanosimy wodę, piasek i śnieg.
Czytaj również: Cały czas masz zaparowane szyby w aucie? Te sposoby zawsze działają
Jak usunąć parowanie szyb w aucie? Najprostszy sposób to włączenie klimatyzacji lub ogrzewania. Nawiew powinien zostać skierowany na przednią szybę pojazdu - para wodna powinna zniknąć w ciągu kilku minut, a nawet szybciej.
Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z klimatyzacji, do pozbycia się pary obieg powietrza musi być zamknięty. Jeśli jednak chcemy wykorzystać ciepłe powietrze do usunięcia pary z szyby, musimy zadbać o sprawne odparowywanie wilgoci z wnętrza pojazdu. Najlepiej po prostu otworzyć na chwilę szybę. W czasie jesienno-zimowej pogody, gdy pada, prószy czy mocno wieje, warto jednak ten drugi sposób dobrze przemyśleć. Otwarcie okna w takich warunkach może być bowiem mało komfortowe.
Czytaj też: Odprysk na szybie samochodowej. Naprawa czy wymiana?
Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym usunięciu pary z szyby, warto posłużyć się ściereczką z mikrofibry, która nie zostawi śladów na szybie. Można również zminimalizować problem, korzystając z dostępnych na rynku preparatów anti-fog. Środki tego typu mają formę sprayu. Nanosimy produkt na ściereczkę z mikrofibry i przecieramy nią szyby w aucie, a także lusterko wsteczne.
Środek tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się na niej pary wodnej. Jest to jednak doraźny sposób, który na pewno pomoże, ale jednocześnie nie zniweluje przyczyny wilgoci. Produkty anti-fog trzeba więc regularnie stosować, by szyby pozostały przejrzyste.
Niektórzy polecają też inne metody, na przykład:
- Wymianę chodników z wykładziny na gumowe ociekacze, z których w okresie jesienno-zimowym będzie łatwiej usunąć wodę i brud.
- Wysmarowanie szyby pianką do golenia i wypolerowanie jej szmatką - powinna powstać warstwa ochronna, która zapobiegnie osadzaniu się pary.
- Pozostawienie pod siedzeniem pochłaniacza wilgoci - sprawdzą się nawet woreczki z ryżem, solą czy żwirkiem dla kota.
- Warto wiedzieć, że taki domowy pochłaniacz wilgoci pomoże też pozbyć się ewentualnych, nieprzyjemnych zapachów. Oczywiście, pamiętajmy, by wymieniać zawartość woreczka co jakiś czas.
Czytaj też:
Oznaczenia na szybie samochodowej. Zaskakujące co możesz z nich wyczytać
Tajemnicze czarne kropki wokół szyb. Czym są i dlaczego producenci je stosują?
Masz dość skrobania szyb w samochodzie? Są na to niezawodne sposoby
Zobacz też: