mObywatel punkty karne – jak sprawdzić punkty karne w aplikacji?
Dzięki aplikacji mObywatel każdy może mieć dostęp do wielu przydatnych usług i funkcji oraz cyfrowych wersji swoich dokumentów. Jedna z nich to możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych.
mObywatela wprowadzono najpierw na telefony z systemem Android w 2017 roku, a od 2018 roku także dla telefonów z systemem iOS. Aplikacja jest cały czas ulepszana, a najnowszą jej wersję dostaliśmy 14 lipca 2023 roku, kiedy wystartował mObywatel 2.0. W aplikacji możemy znaleźć cyfrowe prawo jazdy (mPrawo jazdy), dowód osobisty (mDowód), informacje o pojazdach, których jesteśmy właścicielami (ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny) czy wystawione recepty (eRecepta). Kierowcy mogą też sprawdzać, jakie mandaty zostały wystawione (oraz to, czy zostały opłacone), a także kontrolować liczbę przyznanych punktów karnych.
Aby korzystać z aplikacji, trzeba najpierw założyć profil zaufany. Po zalogowaniu do mObywatela na stronie głównej widzimy kilka zakładek, w tym tę z punktami karnymi. Po jej wybraniu wyświetla się widok dwóch kategorii - punktów karnych aktywnych oraz tymczasowych. Warto pamiętać, że "tymczasowe" punkty karne dotyczą wykroczeń, za które nie uregulowano grzywny. Czas ich ważności będzie naliczany od momentu, kiedy płatność wpłynie do odpowiedniego organu.
Jeśli nie widać żadnych punktów może to oznaczać, że nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji przez policję lub limit punktów został przekroczony. Możliwe też, że nie posiadamy uprawnień do prowadzenia pojazdów. Dane są aktualizowane codziennie o godzinie 6:00. Przypomnijmy, że obecnie limit punktów wynosi 24, chyba, że to Twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok - wtedy limit wynosi 20 punktów.
Wszystko zależy od wykroczenia, a trzeba pamiętać, że w przypadku popełnienia kilku, punkty się sumują. Rekordziści, którzy popełnili kilkadziesiąt wykroczeń zostali ukarania nawet 265 punktami! Za pojedyncze wykroczenie można dostać maksymalnie 15 punktów, należą do nich:
- niedostosowanie się do sygnałów osoby kierującej ruchem
- przekroczenie prędkości powyżej 70 km/hnieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub wchodzącemu na przejście
- wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy zamkniętych zaporach lub kiedy świeci się czerwone światło
- prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
- jazda pod prąd autostradą