Kiedy włączać światła przeciwmgielne z przodu, a kiedy z tyłu? Zrozum przepisy

Światła przeciwmgielne są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niestety, w wielu przypadkach wystarczy niewielkie zamglenie, aby kierowcy zaczęli włączać tylne i przednie światła przeciwmgielne. To błąd, który realnie może zaszkodzić innym, a nas narazić na mandat. Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne i jak to zrobić?

Jesień to trudny czas dla kierowców. Wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu oraz poranne mgły znacznie ograniczają widoczność na drodze. Wówczas wiele samochodów jeździ z włączonymi światłami przeciwmgielnymi. Nie zawsze jest to jednak zgonie z obowiązującym prawem.

Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne?

Dość często na polskich drogach zdarzają się sytuacje, w których kierowcy włączają nadużywają świateł przeciwmgielnych. Korzystanie z nich w niewłaściwy sposób oślepia innych kierowców oraz stwarza realnie niebezpieczeństwo na drodze. Za jazdę z włączonymi przednimi światłami przeciwmgielnymi w warunkach dobrej widoczności kierowcy grozi mandat - 100 złotych i dwa punkty karne.

Reklama

Kiedy można włączyć tylne światła przeciwmgielne? Kwestię korzystania z tego oświetlenia w aucie dokładnie reguluje art. 30 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kiedy widoczność się poprawi, trzeba wyłączyć światła przeciwmgielne tylne, aby nie oślepiać pozostałych uczestników ruchu.

To, kiedy można włączyć światła przeciwmgielne z przodu, również regulują przepisy. Ustawodawca pozostawił jednak kierowcom dość dużą swobodę w decydowaniu o tym, w jakich sytuacjach korzystać z tego rodzaju oświetlenia. W tym przypadku Prawo o ruchu drogowym (art. 30 ust. 1) mówi, że:

Złą praktyką jest używanie świateł przeciwmgłowych przednich przy dobrej widzialności, ale podczas deszczu. Wówczas nisko umieszczone światła powodują odbijanie się wiązki od wody zalegającej na jezdni i silne oślepianie kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Jedynym wyjątkiem, gdy można używać przednich świateł przeciwmgielnych przy dobrej widoczności, jest jazda drogą oznaczoną znakiem A-3 lub A-4 oraz tabliczką T-5.

Jak włączyć światła przeciwmgielne z przodu?

Światła przeciwmgielne przednie można włączyć na jeden z trzech sposobów. Wszystko zależy od modelu i marki samochodu. Po pierwsze za pomocą przełącznika zespolonego umieszczonego po lewej stronie kolumny kierowniczej. Aby włączyć światła przeciwmgielne, trzeba pociągnąć pokrętło do siebie, włączając uprzednio światła mijania.

Z kolei w samochodach, w których przełącznik uruchamiający światła jest zespolony z dźwignią kierunkowskazów, światła przeciwmgielne zazwyczaj uruchamia się manetką. W tym przypadku światła przeciwmgielne włącza się znajdującym się na dźwigni pierścieniem.

W niektórych samochodach światła przeciwmgielne przednie można włączyć za pomocą przycisku dedykowanego. Zazwyczaj dodatkowy przełącznik znajduje się bezpośrednio przy kierownicy lub na desce rozdzielczej. Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie popularne w pojazdach japońskich producentów.

Jak włączyć światła przeciwmgielne z tyłu?

Symbol świateł przeciwmgielnych tylnych to reflektor oraz odchodzące od niego poziomo równoległe kreski, a także falująca i przecinająca je pionowa linia. Włączenie świateł przeciwmgielnych tylnych może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu, ale istnieją pewne standardowe procedury, które są powszechnie stosowane.

Niektóre samochody wymagają włączonych świateł mijania, aby można było aktywować światła przeciwmgielne tylne. Następnie należy znaleźć odpowiedni włącznik. Może on znajdować się na dźwigni kierunkowskazów albo na panelu z przyciskami po lewej stronie kolumny kierownicy. W niektórych modelach aut światła przeciwmgielne tylne włącza się za pomocą osobnego przycisku na desce rozdzielczej.

Zobacz także:

Przednie światło STOP. Będzie zielone i obowiązkowe?

Korzystasz z automatycznych świateł? Możesz mieć problemy

Masz ten odruch na widok czerwonego światła? Musisz go powstrzymać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła przeciwmgielne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama