Deszcz, mgła. Jakie światła włączyć w samochodzie jesienią?
Oprac.: Jakub Laskowski
Od wielu lat w Polsce obowiązuje nakaz jazdy samochodem z włączonymi światłami przez całą dobę. Mogą to być światła do jazdy dziennej czy światła mijania. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie światła włączyć w aucie, gdy widoczność jest ograniczona przez deszcz lub mgłę. Przepisy kodeksu drogowego są jednoznaczne, a niedostosowanie się do nich może być kosztowne.
- Jesień to trudny czas dla kierowców. Wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu oraz poranne mgły znacznie ograniczają widoczność na drodze.
- Właśnie teraz wielu uczestników ruchu drogowego ma problem ze światłami w samochodzie.
- Jakie są rodzaje świateł w aucie i zasady ich używania?
Spis treści:
Czy światła dzienne i mijania to to samo?
Światła mijania są zamontowane w przednich reflektorach samochodu. Ich głównym zadaniem jest oświetlanie drogi, po której porusza się pojazd. Ten rodzaj świateł jest obowiązkowy i musi je mieć każde auto.
Światła mijania stały się w Polsce obowiązkowe w 2007 roku i od tego czasu wszyscy kierujący muszą mieć je włączone przez całą dobę. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli samochód ma światła dzienne, to mogą być one alternatywą dla świateł mijania.
Należy jednak pamiętać, że światła dzienne nie służą do oświetlania drogi przed nami. Ich zadaniem jest zapewnienie widoczności naszego samochodu dla innych kierowców. Z tego powodu można ich używać wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza - od świtu do zmierzchu.
Jesień i deszcz. Jakie światła w aucie włączyć?
W warunkach ograniczonej widoczności, takich jak deszcz i silne zachmurzenie, niedozwolone jest używanie świateł dziennych. Wynika to z tego, że światła w aucie przeznaczone do jazdy dziennej nie zapewniają dostatecznego poziomu widoczności pojazdu dla innych uczestników ruchu.
W czasie intensywnych opadów deszczu i zachmurzenia należy więc włączyć światła mijania. Dzięki temu pojazd będzie widoczny dla pozostałych uczestników ruchu, a kierowca nie popełni wykroczenia. Użytkownicy samochodów z systemem automatycznego sterowania światłami powinni pamiętać, że tryb nie zawsze włącza światła mijania podczas opadów deszczu.
Jesienna mgła. Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne?
Dość często na polskich drogach zdarzają się sytuacje, w których kierowcy włączają światła przeciwmgłowe niezgodnie z obowiązującym prawem. Tego typu oświetlenia nie należy nadużywać. Za jazdę z włączonymi przednimi światłami przeciwmgielnymi w warunkach dobrej widoczności kierowcy grozi mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne.
Światła przeciwmgłowe tylne należy włączyć tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do mniej niż 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi, trzeba je wyłączyć, by nie oślepiać pozostałych uczestników ruchu. Jedynym wyjątkiem, gdy można używać przednich świateł przeciwmgielnych przy dobrej widoczności, jest jazda krętą drogą oznaczoną znakiem A-3 lub A-4 oraz tabliczką T-5.
Zobacz także: