Używasz tak świateł awaryjnych? Szykuj się na wysoki mandat

Światła awaryjne są i być powinny na wyposażeniu każdego pojazdu. A do czego konkretnie służą? Wszystko określają przepisy ruchu drogowego. Niewłaściwe korzystanie z tychże świateł wiązać się z konsekwencjami finansowymi - chociażby mandatem w wysokości 300 złotych. Zobacz, w jakich sytuacjach zgodnie z prawem można prawidłowo używać świateł awaryjnych.

Światła awaryjne - czym są i do czego służą?

Światła awaryjne, składające się z połączonych systemów prawego i lewego kierunkowskazu z przedniej i tylnej części samochodu, pełnią ważną funkcję ostrzegawczą. Działają niezależnie od silnika pojazdu i włączane są za pomocą charakterystycznego czerwonego przycisku z trójkątem na desce rozdzielczej. Ich podstawowym zadaniem jest ostrzeganie innych kierowców o potencjalnym niebezpieczeństwie, co ma miejsce, na przykład, podczas postoju spowodowanego wypadkiem lub uszkodzeniem pojazdu

Światła awaryjne - awaria lub wypadek

Kiedy znajdziemy się w niekomfortowej sytuacji - dojdzie do awarii samochodu bądź będziemy uczestnikami kolizji lub wypadku, światła awaryjne należy włączyć, a następnie zastosować się do obowiązujących zasad, tj. umieszczenie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od naszego pojazdu. To kolejno: 100 metrów na autostradzie lub drodze ekspresowej, od 30 do 50 metrów na drodze poza miastem i tuż za pojazdem w mieście.

Reklama

Światła awaryjne - czy mogę ich użyć podczas holowania?

Warto tu jednak zaznaczyć, że światła awaryjne nie mogą być używane podczas holowania pojazdu, bowiem za niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu wypadku lub uszkodzenia na autostradzie lub drodze ekspresowej grozi mandat w wysokości 300 złotych i 1 punkt karny. Z kolei za brak lub niewłaściwe sygnalizowanie takiego postoju, taryfikator przewiduje mandat w wysokości 150 złotych i 1 punkt karny.

Światła awaryjne - “dziękuję" i “przepraszam"

Wielu kierowców używa świateł awaryjnych jako gestu podziękowania lub przeproszenia na drodze, jednak - jak wynika z przepisów - to również jest nadużycie. Policja przymyka na to oko, jednakże formalnie moglibyśmy zostać za to ukarani.

Światła awaryjne włączają się podczas gwałtownego hamowania

Światła awaryjne są również używane przed gwałtownym hamowaniem, zwłaszcza jeśli sytuacja jest nieoczekiwana i inne pojazdy mogą być zagrożone. W nowych samochodach mocne uderzenie w pedał hamulca automatycznie włącza światła awaryjne. Wszystko po to, by kierowcy jadący za nami spodziewali się niespodziewanego.

Światła awaryjne - uważaj na wysiadające dzieci

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, jednak, kierujący autobusem szkolnym lub pojazdem przewożącym grupę młodocianych pasażerów, ma obowiązek użyć świateł awaryjnych podczas wsiadania i wysiadania pasażerów. Jeżeli nie dopełni obowiązku, wówczas narazi się na mandat w wysokości 200 złotych i 2 punkty karne. Ta sama zasada dotyczy kierowców pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne podczas wsiadania i wysiadania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła awaryjne | mandat | przepisy drogowe | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy