Eko-jazda. Czy to sposób na zmniejszenie spalania?

Eko-jazda to styl prowadzenia samochodu, który zmierza do maksymalnego ograniczenia zużycia paliwa, emisji spalin oraz zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych pojazdu. Motywowani oszczędnościami chcemy poznać skuteczne sposoby zredukowania zużycia benzyny podczas jazdy miejskiej, czy w trasie. Jak to zrobić? Czy eco-driving stanowi odpowiedź i jest „grą wartą świeczki”? Sprawdźmy to.

Eko-jazda pozwala zaoszczędzić na paliwie.
Eko-jazda pozwala zaoszczędzić na paliwie.123RF/PICSEL

Co wpływa na spalanie paliwa?

Zacznijmy od zrozumienia tego, co tak naprawdę wpływa na zużycie paliwa, a co za tym idzie także na emisję spalin. Okazuje się, że oprócz samego stylu jazdy, jest to również sposób korzystania z samochodu, a konkretniej klimatyzacji i ogrzewania, czy ilości i częstotliwości przewożenia bagażów.

Klimatyzacja i ogrzewanie

Klimatyzacja wymaga sporej ilości energii, co prowadzi do zwiększenia obciążenia silnika i wzrostu spalania. Przyjmuje się, że korzystanie z klimatyzacji może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10-20%, zwłaszcza podczas intensywnego chłodzenia w gorące dni. Podobnie ogrzewanie, choć mniej energochłonne, też obciąża w pewnym stopniu silnik.

Ciśnienie i stan opon

Niedopompowane opony zwiększają opór toczenia, przez co silnik musi zużyć więcej energii, aby utrzymać odpowiednią prędkość pojazdu. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz dbanie o ich stan techniczny to podstawa, gdy chcesz obniżyć spalanie w trasie. Poza tym rozważ wymianę opon na nowe. Te nierzadko mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa o około 2-4%.

Styl jazdy kierowcy

Agresywna jazda, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, jazda na wysokich obrotach - wszystkie te nawyki prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa. Wprowadzenie zasad eko-jazdy przyniesie ci spore oszczędności, które odczujesz (to spalanie mniejsze nawet o 15-25%).

Obciążenie pojazdu

Im cięższy pojazd, tym więcej energii wymaga, aby się poruszać. Dlatego warto zadbać o to, by nie przewozić w samochodzie zbędnych przedmiotów, które podnoszą jego wagę. Każde dodatkowe 50 kg = spalanie większe o około 1-2%. Dotyczy to również bagażników dachowych z rowerami czy boxów. Te dodatkowo pogarszają aerodynamikę pojazdu (przy wyższych prędkościach - powyżej 100 km/h) opór aerodynamiczny rośnie gwałtownie, a co za tym idzie, silnik zużywa więcej paliwa).

Jak jeździć ekonomicznie?

Eco-driving to styl prowadzenia pojazdu, który pozwala na minimalizację zużycia paliwa oraz redukcję emisji spalin. Na czym polega eko-jazda i jakie techniki mogą wdrożyć kierowcy?

  • Płynna jazda i unikanie gwałtownych manewrów.
  • Utrzymywanie stałej prędkości (optymalna prędkość dla oszczędnej jazdy to zazwyczaj 80-100 km/h, ponieważ przy tej prędkości silnik działa najefektywniej).
  • Hamowanie silnikiem.
  • Zmiana biegów we właściwym momencie (zbyt wysokie obroty zwiększają spalanie, dlatego zaleca się zmianę biegów przy niskich obrotach - 2000-2500 obrotów na minutę w przypadku silników benzynowych oraz 1500-2000 obrotów na minutę dla diesli).
  • Unikanie jałowego biegu (zarówno jazdy na luzie, jak i pracy silnika podczas postoju).
  • Rozsądne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania, unikanie skrajnych temperatur.
  • Regularne serwisowanie pojazdu, a zwłaszcza wymiana oleju, filtrów i dbanie o prawidłowe ciśnienie w oponach, usuwanie od razu usterek w układzie wtryskowym, zapłonowym lub wydechowym mogą prowadzić do wzrostu spalania.

Czy eko-jazda rzeczywiście pozwala zaoszczędzić?

Zastosowanie technik eko-drivingu może zmniejszyć zużycie paliwa o nawet 15-25%, a to przekłada się na realne oszczędności, zwłaszcza przy dość wysokich cenach paliw. Ponadto, eko-jazda to nie tylko oszczędność finansowa, ale również korzyści ekologiczne, ponieważ ogranicza emisję spalin. Na drodze takie podejście pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ przewidywalny styl jazdy minimalizuje ryzyko wypadków.

Kia EV3 przejedzie do 605 km. W tej klasie nikt nie oferuje więcejMaciej OlesiukINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas