Co jest ważne w AC? Autocasco nie zawsze się opłaca
Oprac.: Andrzej Zasadni
Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, warto rozważyć, kiedy wartość samochodu jest wysoka. Dodatkowa ochrona pojazdu powinna mieć miejsce również w przypadku pewności, że auto narażone jest na różnego rodzaju nieprzewidziane, niebezpieczne sytuacje. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kupnie autocasco, warto wiedzieć, co jest ważne w AC, co obejmuje, a czego nie oraz poznać swoje potrzeby, by wybrać dla siebie najlepszą ofertę.
Spis treści:
Co to jest ubezpieczenie AC i co obejmuje autocasco?
Ubezpieczenie AC to rodzaj ubezpieczenia, które chroni przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. W porównaniu do ubezpieczenia OC autocasco jest dobrowolne, dlatego zależy od decyzji właściciela pojazdu. AC to gwarancja, że w przypadku ewentualnych problemów unikniemy wysokich wydatków. Oczywiście nie zawsze, bo wiele zależy od zapisów umowy z ubezpieczycielem.
Co obejmuje autocasco? AC to parasol ochronny samochodu, który obejmuje swoim zasięgiem uszkodzenia, zniszczenia i utratę samochodu lub jego wyposażenia. Autocasco obejmuje sytuacje losowe oraz spowodowane przez osoby trzecie, w wyniku zdarzenia niezależnego od właściciela. Co obejmuje autocasco? Na długiej liście warto wyróżnić takie sytuacje, jak:
- konsekwencje działań przyrody: tu ubezpieczenie AC pokrywa skutki opadów gradu, powodzi, pożarów, huraganów, uderzeń piorunów czy spadających na zaparkowane pod drzewami gałęzie;
- naprawa samochodu w przypadku niewykrycia sprawcy: to częste sytuacje na przykład pod blokiem czy marketem, kiedy sprawca obcierki ucieka - wtedy autocasco pokryje naprawę blacharki czy wymianę pękniętego reflektora;
- pokrycie kosztów naprawy, gdy właściciel jest sprawcą kolizji: ubezpieczenie AC działa, gdy dojdzie do zderzenia, bez względu na to, kto zawinił;
- autocasco chroni właściciela w przypadku kradzieży: AC obejmuje samochód ochroną i w razie kradzieży odszkodowanie powinno być równe wartości skradzionego samochodu.
Co obejmuje autocasco? Na pieniądze z ubezpieczenia mogą liczyć także kierowcy, którzy padli ofiarą wandalizmu. Autocasco obejmuje także szkody powstałe na skutek niecodziennych zdarzeń. Te to chociażby zderzenie z sarną czy zniszczenia powstałe wskutek tafli lodu, która spadła z naczepy tira. AC to także ochrona w sytuacji, kiedy w szybę uderza kamyk, powodując pęknięcie na szybie.
Ile kosztuje AC? Cena zależy od wariantu. Czytaj warunki ubezpieczenia
Koszt ubezpieczenia AC zależy od wartości samochodu, zniżek kierowcy czy samego wariantu autocasco. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC nie zawsze jednak cena ma największe znaczenie, bo liczą się przede wszystkim warunki i zakres autocasco. Te warto ustalić przed wyborem konkretnej oferty na podstawie indywidualnych potrzeb. Ile kosztuje AC?
Koszt AC to średnio kilkaset złotych. Oczywiście wśród ofert nie brakuje tych za ponad tysiąc złotych. Cena rośnie proporcjonalnie do wartości pojazdu oraz zakresu ubezpieczenia AC. Decydując się na zakup polisy, koniecznie trzeba sprawdzić, czy ubezpieczenie rzeczywiście zapewnia wsparcie w poradzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami. Co więc sprawdzić przed zakupem ubezpieczenia AC?
Koszt AC rośnie w momencie, kiedy decydujemy się na pełny pakiet. To obejmuje kolizje, wypadki, kradzież czy zdarzenia naturalne. W ofercie ubezpieczycieli jest jednak także Mini AC. To ogranicza się do poszczególnych zdarzeń, na przykład tylko wypadku czy tylko kradzieży samochodu. Oczywiście koszt AC w wersji mini jest znacznie niższy. Wybierając ubezpieczenie AC, należy także sprawdzić sposób naprawy. Czasami towarzystwo samo rozliczy się z warsztatem, a czasami właściciel otrzymuje gotówkę na naprawę samochodu.
Kupując AC, trzeba w ogólnych warunkach ubezpieczenia sprawdzić części użyte do naprawy. Czasami wycena szkody obejmuje ceny części oryginalnych, a czasami wycena dotyczy części zamiennych. A to spora różnica, która wpływa finalnie na wartość pojazdu. Równie ważne w AC jest amortyzacja części. Część towarzystw ubezpieczeniowych pomniejsza ubezpieczenie wymiany części w związku z ich użyciem, np. o 50 procent. Warto również sprawdzić przed zakupem polisy udział własny w szkodzie. Może zostać podzielony i na przykład właściciel pokrywa 10 procent kosztów napraw.
Co jest ważne w AC? Tego autocasco nie obejmuje
Autocasco nie obejmuje każdej sytuacji, co często budzi zaskoczenie płacących składki kierowców. Odpowiedzi na pytanie, jakich sytuacji AC nie dotyczy, trzeba szukać zaglądając do swojej umowy z ubezpieczycielem. Właśnie w ogólnych warunkach ubezpieczenia rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości. Dlatego tym bardziej warto dokładnie czytać umowę oraz negocjować rozszerzenie autocasco z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Czego nie obejmuje autocasco? Zdecydowanie nie obejmuje lekkomyślności właściciela pojazdu. Tu mowa o takich przypadkach jak kradzież samochodu po uprzednim pozostawieniu kluczyków w stacyjce i otwartych drzwiach auta. AC nie obejmuje swoim zasięgiem szkód powstałych na skutek nietrzeźwości kierowcy. Towarzystwa lubią dociekać. Dlatego problemem może hipotetyczna sytuacja, kiedy na samochód spada drzewo. Jeżeli lekkomyślnie zaparkowaliśmy, a do wyboru były bezpieczniejsze miejsca postojowe, możemy mieć problemy z odszkodowaniem z AC.
Kiedy nie dostaniemy pieniędzy z AC? Do odmowy może dojść także w sytuacji, kiedy samochód prowadziła osoba do tego nieuprawniona. Mowa oczywiście o takich momentach, w których szkody powoduje osoba bez prawa jazdy. Warto również pilnować obowiązku przeglądu. Autocasco nie zadziała, kiedy nasz samochód nie posiada aktualnego przeglądu technicznego.
Przeczytaj również: