Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i obowiązkowe opłaty

Kupując samochód, musimy wiedzieć, jakie koszty poniesiemy oraz jakie będą dokumenty potrzebne do rejestracji. Na szczęście procedura nie jest aż tak skomplikowana. Co musimy zrobić, by zarejestrować samochód?

  • Rejestracja pojazdu to obowiązek, który spada na nowego właściciela samochodu. 
  • Każdego roku z formalnościami związanymi z zarejestrowaniem pojazdu zmaga się w Polsce ponad milion osób.
  • Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu należy złożyć w ciągu 30 dni od daty nabycia pojazdu. Za przekroczenie tego czasu przewidziana jest grzywna, która wynosi od 200 do 1000 złotych. 
  • Taki sam czas ma osoba, która sprzedała auto. Musi ona wyrejestrować samochód.

Rejestracja samochodu. Na początek wypełnij wniosek

Pierwszym niezbędnym dokumentem jest wniosek o rejestrację pojazdu. Można go znaleźć w Internecie na stronach urzędów, pobrać i wydrukować, a następnie wypełnić. 

We wniosku należy zawrzeć informacje, takie jak rodzaj i przeznaczenie pojazdu, marka, typ, model czy rok produkcji. 

Reklama

Trzeba też wpisać numer VIN, nadwozia, podwozia lub ramy oraz numer karty pojazdu w przypadku, w którym ta została wydana. 

Następnie wpisujemy dotychczasowy numer rejestracyjny (jeśli rejestrujemy pojazd używany), kolor nadwozia, rodzaj paliwa, rodzaj tablic i listę wszystkich załączonych do wniosku dokumentów. Na końcu musimy podać swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL lub REGON.

Jakie są dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu?

Do rejestracji samochodu z salonu niezbędne są:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • karta pojazdu, 
  • oryginalny dowód zakupu pojazdu lub inny dowód własności,
  • potwierdzenie uiszczenia wymaganych opłat,
  • świadectwo zgodności Wspólnot Europejskich,
  • dowód osobisty.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z rynku wtórnego zbytnio się nie różnią. Kupując używany pojazd nie będziemy musieli przedstawiać świadectwa zgodności Wspólnot Europejskich. W zamian za to mamy obowiązek okazania umowy sprzedaży lub jakiegokolwiek innego dokumentu, który potwierdzi własność pojazdu. 

Ważny będzie również dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym i tablice rejestracyjne. Ponadto należy mieć do wglądu ubezpieczenie OC. 

Nie tylko odpowiednie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy, czy używany pojazd, będziemy zobowiązani nie tylko do dostarczenia dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu, ale i uiszczenia wymaganych opłat. Koszt rejestracji to wydatek 180,50 zł.

Na tę cenę składa się pozwolenie czasowe (13,50 zł) i jest ważne 30 dni. Znaki legalizacyjne i nalepka kontrolna to wydatki 12,50 zł i 18,50 zł. Za tablice rejestracyjne do samochodu zapłacimy 80 zł. 

Dodatkowo, do opłat dochodzi cena dowodu rejestracyjnego, wynosząca 54 zł oraz 2 zł opłaty ewidencyjnej. Koszty można nieco ograniczyć, jeżeli kupiony używany samochód był zarejestrowany w tym samym powiecie. 

Wtedy wymiana tablic rejestracyjnych i naklejki kontrolnej nie jest konieczna, a więc oszczędzamy 99,50 zł. Po wykonaniu wszystkich kroków stałe tablice oraz dowód powinniśmy otrzymać w ciągu 10-14 dni.

Od 31 stycznia 2022 roku - w przypadku używanego auta - będzie można pozostawić dotychczasowe tablice, pod warunkiem ich dobrego stanu technicznego i czytelności. Nie będziemy musieli wtedy płacić również za nalepki kontrolne. Kierowcy zaoszczędzą więc 99,50 zł. 

Wyjątek też stanowi zakup indywidualnych tablic na życzenie, które kosztują 1000 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rejestracja samochodu | wydział komunikacji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy