Reklama

Fotoradary

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Ważne pytania i odpowiedzi

Fotoradary są skuteczną bronią w walce z kierowcami przekraczającymi dozwoloną prędkość. Nic więc dziwnego, że wśród najczęściej zadawanych pytań pojawiają się wątpliwości dotyczące mandatu z fotoradaru. Jak go zapłacić, kiedy możemy się go spodziewać i czy można się od niego odwołać? Odpowiadamy.

 • Liczba fotoradarów w Polsce zmienia się nieustannie, a GITD we współpracy z CANARD planuje coraz intensywniejszą rozbudowę tej infrastruktury.
 • Kierowca może dostać mandat, którego podstawą prawną jest zdjęcie z fotoradaru, w ciągu 180 dni od momentu ujawnienia przekroczenia drogowego.
 • Brak listu z mandatem z fotoradaru nie jest równoznaczny z uniknięciem kary.

Jak działa fotoradar?

Fotoradar to urządzenie służące do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów, najczęściej w terenie zabudowanym. Urządzenie jest montowane przy drodze na statywie lub mocowane na specjalnym słupie, w celu wykrywania czy pojazd nie przekroczył dopuszczalnej w danym miejscu prędkości.

Reklama

Działanie fotoradaru polega na tym, że wysyła on wiązkę fal w kierunku poruszającego się samochodu. Odbita fala jest analizowana przez komputer urządzenia. Na tej podstawie fotoradar wylicza prędkość, z jaką porusza się danych pojazd. Jeśli wykryje przekroczenie dopuszczalnej prędkości na danym odcinku drogi, wbudowany w urządzenie aparat robi zdjęcie.

Fotoradar rejestruje:

 • numer rejestracyjny,
 • wizerunek kierującego,
 • datę i godzinę zdarzenia,
 • miejsce popełnienia wykroczenia,
 • prędkość pojazdu i prędkość dozwoloną w danym miejscu.

W 2021 roku w Polsce funkcjonowało łącznie ponad 440 fotoradarów. Liczba urządzeń zmienia się nieustannie, a GITD we współpracy z CANARD planuje coraz intensywniejszą rozbudowę tej infrastruktury.

Czytaj też: Najsłynniejsze fotoradary w Polsce zrobiły 12,6 tys. zdjęć

Kiedy przychodzi mandat z fotoradaru?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu drogowego, kierowca może dostać mandat, którego podstawą prawną jest zdjęcie z fotoradaru, w czasie 180 dni

Czas liczy się od momentu ujawienia przekroczenia drogowego. Zwykle kierowcy otrzymują mandaty znacznie szybciej - od kilku do kilkunastu tygodni.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego wysyła właścicielowi pojazdu list, w którym znajdują się informacje dotyczące popełnienia wykroczenia i trzy gotowe do wypełniania oświadczenia.

 • Oświadczenie nr 1: wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia.
 • Oświadczenie nr 2: wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który wskazuje komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.
 • Oświadczenie nr 3: wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który nie wskazuje lub odmawia wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Zgodnie z treścią otrzymanego od właściciela pojazdu oświadczenia, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) podejmuje kolejne kroki, polegające na nałożeniu oraz przesłaniu mandatu lub wysłaniu oświadczenia do osoby wskazanej przez właściciela pojazdu.

Mandat dostarczany jest pocztą, listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Na blankiecie wskazany jest numer rachunku bankowego, na który należy przelać grzywnę. Czas na uiszczenie opłaty wynosi 7 dni.

Wysokość mandatu z fotoradaru w 2022 roku - nowy taryfikator

Kwestią, która najbardziej interesuje kierowców jest wysokość mandatu, który będą musieli zapłacić po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru. Kwota jest zależna od tego, o ile została przekroczona prędkość, podobnie jak liczba punktów karnych.

Zgodnie z taryfikatorem mandatów na 2022 rok, obowiązują następujące kary za przekroczenie prędkości:

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h - mandat 50 zł
 • Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h - mandat 100 zł i 2 pkt karne (od września 3 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h - mandat 200 zł i 2 pkt karne (od września 3 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h - mandat 300 zł i 4 pkt karne (od września 6 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h - mandat 400 zł i 4 pkt karne (od września 6 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - mandat 800 zł  i 6 pkt karnych (od września 10 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - mandat 1000 zł i 8 pkt karnych (od września 13 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h - mandat 1500 zł i 10 pkt karnych (od września 15 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h - mandat 2000 zł i 10 pkt karnych (od września 15 pkt)
 • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej - mandat 2500 zł i 10 pkt karnych (od września 15 pkt)

Sprawdź koniecznie: Zdjęcie z fotoradaru w taryfikatorze mandatów sporo kosztuje! Gigantyczne kary za niewskazanie kierowcy

Czy mandat z fotoradaru może się przedawnić?

Termin przedawnienia mandatu zależy od rodzaju grzywny i okoliczności, w jakich została nałożona. W przypadku mandatu z fotoradaru to 180 dni. Jeśli przyjmiemy mandat, może on być ściągnięty w ciągu trzech lat.

Warto pamiętać, że brak listu z mandatem z fotoradaru nie jest równoznaczny z uniknięciem kary. Organy ścigania mogą skierować wniosek do sądu. Wówczas możliwość ukarania kierowcy wydłuża się nawet do dwóch lat od popełnienia wykroczenia.

Czy można odwołać się od mandatu z fotoradaru?

Wśród polskich kierowców krążą także porady na temat tego, jak wymigać się od odpowiedzialności, kiedy przyjdzie do nas list z wezwaniem do zapłacenia mandatu.

Od mandatu może odwołać się osoba, która ma pewność, że otrzymała go niesłusznie. W przypadku ukarania kierowcy mandatem karnym, którego podstawą prawną jest zdjęcie z fotoradaru, taka możliwość występuje tylko wtedy, gdy pojawiają się wątpliwość co do legalności wykonanego pomiaru lub w wezwaniu występują nieprawidłowości.

Odmowa przyjęcia mandatu jest legalna w sytuacji, gdy na zdjęciu załączonym do wezwania widoczny jest więcej niż jeden pojazd i trudno określić, który z nich był przedmiotem pomiaru. Należy jednak pamiętać, że nowe fotoradary są w stanie rejestrować prędkości kilku samochodów poruszających się po różnych pasach.

Nieaktualne świadectwo legalizacyjne fotoradaru również uprawnia kierowcę do odmowy przyjęcia mandatu.

Zobacz też: Dostała 33 mandaty z tego samego fotoradaru. Rekord?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotoradar | fotoradar mandat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy