Znak przejście dla pieszych to łamigłówka. Chwila nieuwagi i mandat

Marcin Szałaj

Oprac.: Marcin Szałaj

Od czasu wprowadzenia nowego taryfikatora wielu kierowców szczególną uwagę zwraca na przejścia dla pieszych. Chwila nieuwagi może nas drogo kosztować - wystarczą dwa przewinienia związane z nieustąpieniem pierwszeństwa przechodniom, aby przekroczyć limit punktów i pożegnać się z prawem jazdy. Na szczęście większość przejść jest dobrze oznakowanych, warto jednak wiedzieć, co dokładnie oznaczają poszczególne symbole. Jakie znaki informują i ostrzegają przed zebrą? Kim jest Agatka, którą często mijamy podczas jazdy?

Przejście dla pieszych jest oznaczane niebieskim znakiem informacyjnym D-6. Często towarzyszą mu także inne oznaczenia.
Przejście dla pieszych jest oznaczane niebieskim znakiem informacyjnym D-6. Często towarzyszą mu także inne oznaczenia.Artur Szczepanski/REPORTEREast News

Znaki informujące o przejściu dla pieszych

Jeżeli na przejściu nie funkcjonuje sygnalizacja świetlna, a ruchem nie kieruje upoważniona do tego osoba - pieszy ma w tym miejscu pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Przejście dla pieszych oznacza się znakiem pionowym D-6 oraz znakiem poziomym P-10, potocznie nazywanym po prostu zebrą lub pasami.

Zgodnie z prawem, przed znakiem D-6 "przejście dla pieszych" kierowca jest zobowiązany do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo osób znajdujących się w miejscu, gdzie dozwolone jest przekraczanie drogi w poprzek.

Istnieją trzy warianty znaku pionowego D-6. Jeden z nich to podstawowy, opisany powyżej i widoczny na zdjęciu na początku artykułu. Dwa pozostałe to:

D-6a

Znak D-6a - przejazd dla rowerzystówmateriał zewnętrzny

Oznacza miejsce przeznaczone do przekraczania drogi w poprzek przez rowery i inne pojazdy dopuszczone do korzystania z dróg rowerowych.

D-6b

Znak pionowy D-6b, "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów"materiał zewnętrzny

Znak wskazuje miejsce, w którym drogę mogą przekraczać zarówno piesi, jak i rowerzyści. Zwykle obok pasó znajdują się wtedy dwie prostopadłe do kierunku drogi linie (często z czerwonym wypełnieniem) wyznaczające miejsce przejazdu.

Znaki towarzyszące oznaczeniu D-6

Znak D-6 bardzo często pojawia się w towarzystwie innych oznaczeń. Najczęściej jest to Agatka - popularne określenie znaku T-27 przedstawiającego dziewczynkę z lizakiem na żółtym tle. Obecność "Agatki" wskazuje, że dane przejście dla pieszych jest szczególnie często wykorzystywane przez dzieci. Znak zwykle pojawia się w pobliżu szkół.

Znak T-27 "Agatka"MasurWikimedia Commons

Innym znakiem, który pojawia się przed pasami, jest A-16 "przejście dla pieszych". Mimo tej samej nazwy co D-6, A-16 jest znakiem ostrzegawczym, a nie informacyjnym.

Znak A-16INTERIA.PL

Kontur osoby przechodzącej przez zebrę pozostaje bez zmian (nieznacznie różni się kształt linii symbolizujących pasy), jednak tło zamiast niebieskiego jest w kolorze żółtym z czerwoną obwódką. Inny jest też kształt oznaczenia, który w tym przypadku wyznacza trójkąt z wierzchołkiem skierowanym ku górze.

Znak ten umieszcza się przed przejściami, na których nie ma sygnalizacji świetlnej, a dopuszczalna prędkość na drodze przekracza 60 km/h.

Mandaty za wykroczenia na przejściu dla pieszych

Są dwa podstawowe powody, za które kierowca może otrzymać wysoki mandat związany z nieprawidłowym przejazdem przez lub w pobliżu przejścia dla pieszych.

  • nieustąpienie pierwszeństwa oczekującemu na przejście pieszemu;
  • wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na, lub tuż przed pasami.

W przypadku obu przewinień policja może nałożyć na nas mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych. W przypadku recydywy kara wzrasta do 3000 zł, a nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi zatrzymanie dokumentów.

To niejedyne wykroczenia w stosunku do pieszych - odrębne przepisy traktują m.in. o umożliwieniu przejścia drogi osobom niepełnosprawnym, czy też poruszania się autem w obrębie chodnika. Więcej szczegółowych informacji na temat ewentualnych kar znajdziesz w tym artykule.

Czytaj także:

Zobacz też:

"Stop drogówka": Potrącenie pieszej na pasachCzwórkaCzwórka