Wyprzedzanie w terenie zabudowanym. Znasz te przepisy?

Wyprzedzanie w terenie zabudowanym nie jest oczywistą sprawą. Wielu kierowców nie wie, że w mieście można wyprzedzać tylko w określonych warunkach. Uważać należy zwłaszcza w kilku przypadkach, w których prawo nie zadziała na naszą korzyść. Oto kiedy można wyprzedzać w terenie zabudowanym.

Kiedy wyprzedzanie w terenie zabudowanym jest możliwe?

Wyprzedzanie w terenie zabudowanym, zwłaszcza gdy mówimy o zwykłej miejskiej drodze o jednym pasie ruchu w każdą stronę to ryzykowny manewr. Mimo wszystko w miejscach gdzie nie ma zakazu wyprzedzania, a na drodze mamy linię przerywaną, w większości przypadków można wyprzedzać. Należy jednak pamiętać, że wyprzedzanie jest zabronione w kilku ważnych miejscach i sytuacjach.

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu i przed przejściem dla pieszych

Należy pamiętać, że wyprzedzanie jest zabronione na skrzyżowaniach i przed, a także na przejściach dla pieszych jeśli ruch na drodze nie jest sterowany przez światła lub w inny sposób (np. przez policjanta). Za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim kiedy ruch na przejściu nie jest kierowany to jeden z najwyższych obecnie mandatów -  1500 zł mandatu i aż 10 punktów karnych. 

Reklama

Wyprzedzać nie można również na przejazdach kolejowych, których w miastach jest dużo, a także na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, których zwłaszcza w mniejszych miejscowościach również nie brakuje. 

Czy można przekroczyć prędkość podczas wyprzedzania?

Wielu kierowców ma błędne przekonanie, że podczas wykonywania manewru wyprzedzania można chwilowo przekroczyć dopuszczalną prędkość. To nieprawda, w przepisach Prawa o ruchu drogowym nie ma żadnej opisanej sytuacji, w której dopuszczalne jest przekroczenie dozwolonej prędkości, a co za tym idzie nie jest to dozwolone również podczas wyprzedzania.

Kogo można wyprzedzić na zakazie wyprzedzania?

Zakaz wyprzedzania, czyli znak B-25 mówi o tym, że pojazdy silnikowe nie mogą wyprzedzać innych pojazdów silnikowych wielośladowych, zatem obowiązuje wszystkie samochody chcące wyprzedzić inne samochody. Warto jednak wspomnieć o tym, że znak B-25 nie zakazuje wyprzedzania jednośladów, czyli skuterów, motorowerów czy motocykli, a także pojazdów niemechanicznych, czyli rowerów, dorożek, czy wozów konnych. Wymienione pojazdy można wyprzedzać również za znakiem zakazu wyprzedzania: B-25.  

Ważne: W terenie zabudowanym zabronione jest wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego, czyli m.in.:

  • jednostek straży pożarnej,
  • pojazdów ZRM (zespołu ratownictwa medycznego),
  • policji,
  • ratownictwa chemicznego,
  • Straży Granicznej,
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Oczywiście dotyczy to pojazdów jadących "na sygnale", czyli w momencie kiedy rzeczywiście są one pojazdami uprzywilejowanymi.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Co ciekawe w terenie zabudowanym są sytuacje w których możemy wyprzedzać inne pojazdy z ich prawej strony. Na jezdni dwukierunkowej możemy zrobić to w sytuacji kiedy wyprzedzany samochód skręca w lewo na skrzyżowaniu, ale tylko pod warunkiem, że pozwala na to szerokość jezdni. 

Wyprzedzać z prawej możemy również w sytuacji gdy znajdujemy się na drodze jednokierunkowej lub dwukierunkowej dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach ruchu do jazdy w tym samym kierunku. 

Kiedy nie można wyprzedzać poza terenem zabudowanym?

Skoro poruszyliśmy temat wyprzedzania w terenie zabudowanym, warto przypomnieć również zasady wyprzedzania poza terenem zabudowanym. Poza oczywistymi sytuacjami kiedy mamy do czynienia z zakazem wyprzedzania, lub wyprzedzanie uniemożliwia podwójna linia ciągła (która zabrania jej przekraczania, a nie wyprzedzania) wyprzdzać nie możemy również w sytuacji gdy:

  • chcemy wyprzedzić z prawej strony ale pasy ruchu nie są wyznaczone. 
  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem tego z sygnalizacją świetlną;
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na przejeździe kolejowym lub tramwajowym. 
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy