Wyjeżdżasz na Boże Ciało? Uważaj na pułapkę znaku D-42

Limity prędkości maksymalnej na polskich drogach są wyznaczane nie tylko przez znaki z ograniczeniami, ale też przez przepisy mówiące o ograniczeniach w wyznaczonych strefach, symbolizowanych innymi znakami drogowymi, które czasem łatwo przegapić. Jednym z nich jest znak D-42. Jeśli nie zastosujemy się do ograniczenia wyznaczonego przez ten znak możemy łatwo stracić prawo jazdy.

Znak D-42 oznacza też ograniczenie prędkości. Policja jest na nie szczególnie wyczulona

Strefa ograniczenia dopuszczalnej prędkości wyznaczona przez znak D-42 to miejsce, w którym bardzo łatwo możemy stracić prawo jazdy. Mowa oczywiście o charakterystycznej czarno-białej tablicy, informującej o wjeździe do terenu zabudowanego. Chyba nie trzeba specjalnie informować, że oznacza ono ograniczenie prędkości do 50 km/h. Warto natomiast wspomnieć o tym, że od wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów kary za złamanie tego ograniczenia są wyjątkowo dotkliwe.

Ważną informacją jest również zniesienie przepisu, który mówił, że w godzinach nocnych dopuszczalna prędkość maksymalna w terenie zabudowanym wzrastała do 60 km/h. Obecnie ograniczenie do 50 km/h obowiązuje przez całą dobę.

Reklama

Pojedziesz za szybko - stracisz prawo jazdy

Nowe przepisy są źródłem problemów dla wielu kierowców, którym zdarza się zagapić i zapomnieć, że są w terenie zabudowanym. Dwukrotne przekroczenie dopuszczalnych 50 km/h, czyli jazda z prędkością ponad 100 km/h w terenie zabudowanym oznacza bardzo dotkliwą karę - 1500 zł mandatu i 13 punktów karnych, jednak to nie wszystko. Za tak rażące przekroczenie pożegnamy się również z prawem jazdy na 3 miesiące, o czym przekonał się ostatnio lider Agrounii Michał Kołodziejczak

Prawa jazdy nie stracimy natomiast jadąc nieznacznie poniżej 100 km/h, choć nie oznacza to że unikniemy kary. Mandat w wysokości 1000 zł i 12 punktów karnych, czyli połowa tego co możemy uzbierać zanim stracimy uprawnienia to wystarczająco dotkliwa pokuta, aby pilnować prędkości i zdjąć nogę z gazu.

Warto też pamiętać o zasadzie recydywy, która również weszła w życie wraz z nowymi przepisami - jeśli w ciągu dwóch lat ponownie popełnimy wykroczenie z tej samej kategorii zapłacimy dwukrotnie więcej Punkty na szczęście pozostają w tej samej ilości.

Konstytucyjne wątpliwości w kwestii zatrzymania prawa jazdy

Kilka miesięcy temu głośno zrobiło się w kwestii utraty prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości. Sprawa została poruszona przez Rzecznika Praw Obywatelskich i trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zabieranie prawa jazdy na trzy miesiące w takim trybie jaki jest obecnie (tylko na podstawie dowodu w postaci informacji przekazanych przez policję) stoi w sprzeczności z artykułem 2. Konstytucji, a kierowcy są pozbawieni możliwości ochrony swoich praw w postępowaniu administracyjnym jak i w sądzie - nie mogą zakwestionować prawidłowości i rzetelności pomiaru prędkości przeprowadzonego przez policję lub inne organy kontroli ruchu drogowego.

Prawo jednak nie uległo zmianie i przepisy o utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanych nadal obowiązują. 

Taryfikator mandatów za prędkość w 2023 roku

Skoro wspominamy o przepisach oznaczających utratę prawa jazdy, warto też przypomnieć zmiany w taryfikatorze mandatów, dotyczące przekroczeń prędkości. Obowiązują one nie tylko w terenie zabudowanym, ale również poza nim - z tą różnicą, że za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie niezabudowanym nie stracimy prawa jazdy. Warto wspomnieć też, że po zmianach we wrześniu 2022 roku punkty karne, które trafiały na nasze konto w CEPiK kasują się po dwóch latach. W tej kwestii rząd jednak wycofał się z w prowadzonych zmian. Choć póki co wciąż obowiązują przepisy mówiące o ważności punktów przez 2 lata, projekt ustawy przywracający roczny termin ważności został przyjęty przez sejm i czeka na podpis prezydenta. 

Mandaty za prędkość w 2023 roku wynoszą:

  • do 10 km/h - 50 zł, 1 pkt karny
  • od 11 km/h do 15 km/h - 100 zł, 2 pkt. karne
  • od 16 km/h do 20 km/h - 200 zł, 3 pkt. karne
  • eod 21 km/h do 25 km/h - 300 zł, 5 pkt. karnych
  • od 26 km/h do 30 km/h - 400 zł, 7 pkt. karnych
  • ponad 30 km/h - 800 zł (recydywa 1600 zł), 9 pkt. karnych
  • ponad 40 km/h - 1000 zł (recydywa 2000 zł), 11 pkt. karnych
  • ponad 50 km/h - 1500 zł (recydywa 3000 zł), 13 pkt. karnych, oraz utrata prawa jazdy na 3 miesiące jeśli wykroczenie zostało popełnione w terenie zabudowanym
  • ponad 60 km/h - 2000 zł (recydywa 4000 zł), 14 pkt. karnych, utrata prawa jazdy na 3 miesiące (teren zabudowany)
  • ponad 70 km/h - 2500 zł (recydywa 5000 zł), 15 pkt. karnych, utrata prawa jazdy na 3 miesiące (teren zabudowany)

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama