Strefa ruchu a droga wewnętrzna. Dwa znaki i duża różnica

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Strefa ruchu jest obszarem, w którym obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jakim znakiem jest oznaczona i czym się różni od drogi wewnętrznej? Jakich przepisów musimy przestrzegać na drodze wewnętrznej? Wielu kierowców popełnia błędy w obu tych obszarach. Warto więc dowiedzieć się, co mówi prawo.

Czym się różni strefa ruchu od drogi wewnętrznej? Jakich przepisów i kiedy musimy przestrzegać?
Czym się różni strefa ruchu od drogi wewnętrznej? Jakich przepisów i kiedy musimy przestrzegać?Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

Strefa ruchu i strefa zamieszkania znacznie się od siebie różnią. Tymczasem znak wyznaczający strefę ruchu jest często mylony przez użytkowników dróg ze znakiem wskazującym na strefę zamieszkania. Niewłaściwa interpretacja może się zaś skończyć nieodpowiednim zachowaniem, a tym samym na przykład mandatem — choć równie dobrze może dojść do nieporozumień między użytkownikami dróg. Podobnie mają się sprawy w przypadku drogi wewnętrznej. Wielu kierowców nie wie bowiem, jak należy się na niej zachować. Wyjaśniamy więc, czym jest strefa ruchu i co to jest droga wewnętrzna oraz omawiamy, jakie przepisy na nich obowiązują. 

Co to jest strefa ruchu?

Strefa ruchu to obszar wyznaczony na drodze wewnętrznej, w którym obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego — dokładnie tak, jak na drodze publicznej. Strefa ruchu musi być oznaczona odpowiednimi znakami, wskazującymi na jej początek (D-52) i koniec (D-53). Wiele osób myli ten obszar ze strefą zamieszkania. Ten drugi jest jednak oznaczony niebieskim znakiem informacyjnym D-40. Z kolei na koniec tej strefy wskazuje znak D-41, wyglądający jak poprzedni, lecz przekreślony.

Co to jest droga wewnętrzna?

Droga wewnętrzna to droga ogólnodostępna niepubliczna, a więc taka, której zarządcą nie jest jednostka administracji publicznej, lecz inna jednostka, będąca jej właścicielem lub administratorem. W Ustawie o drogach publicznych, w art. 8 możemy przeczytać: "Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi".

Znak D-52 i strefa ruchu. Jakie przepisy w niej obowiązują?

Znak D-52 (biały prostokąt z czarną obwódką, z czarnym napisem "Strefa ruchu" i grafiką przedstawiającą samochód) to informacja dla kierowcy, że wjeżdża na drogę, na której obowiązują wszelkie przepisy ogólne ruchu drogowego. Ma to zastosowanie nawet wówczas, gdy jest to droga prywatna. Przekreślony czerwonym paskiem znak D-53 oznacza z kolei koniec strefy ruchu. W strefie ruchu musimy przestrzegać wszystkich przepisów. Jeśli zatem będziemy po niej jechać bez włączonych świateł czy bez zapiętych pasów, możemy zostać ukarani. Coraz częściej znak D-52 ustawiany jest przed centrami handlowymi czy biurowcami. 

Jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej?JAKUB WOSIK/REPORTEREast News

Znak D-46 i droga wewnętrzna. Jakie przepisy obowiązują?

Na drodze wewnętrznej obowiązuje zasada prawej ręki. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy wjechać z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu. To właściciel danej drogi ustawia znaki i sygnały drogowe, do których trzeba się stosować. Dozwolone jest na niej prawie wszystko, co nie jest zabronione przez kodeks karny lub przez właściciela.

Jeśli więc taka będzie jego wola, może zabronić na przykład parkowania. Można za to na takiej drodze na przykład jeździć bez zapiętych pasów czy bez włączonych świateł w dzień.

Istnieje jednak wyjątek, do którego każdy musi się zastosować - nie wolno kierować na niej pojazdem, będąc pod wpływem alkoholu, gdyż polskie prawo zabrania tego na wszystkich drogach, w tym również wewnętrznych. Na drodze oznaczonej znakiem D-46 (prostokątny znak z czarną obwódką, z czarnym napisem "Droga wewnętrzna" na białym tle) obowiązuje Prawo o ruchu drogowym w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób i wynikającym ze znaków oraz sygnałów drogowych. Tak mówi art. 1 ust. 2 tejże ustawy. Nie powinniśmy więc na przykład jechać bez włączonych świateł w nocy, gdyż może to już zagrażać bezpieczeństwu nas samych i innych osób.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Rowerzyści w oku policyjnego drona Policja