Widziałeś pomarańczowe strzałki na autostradzie? Pozwalają uniknąć kłopotów

Autostrady pozwalają na bardzo sprawne i wygodne podróżowanie. Bez przejeżdżania przez wsie i miasta, narażania się na kiepskiej jakości drogi i restrykcyjne ograniczenia prędkości. Niestety jazda autostradą wiąże się tez z ryzykiem, że w razie zatoru, utkniemy na niej nawet na długie godziny. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą okazać się pomarańczowe strzałki.

Co wskazuje pomarańczowa strzałka na autostradzie?

Pomarańczowa strzałka to dość nietypowy znak i nie jest on, przynajmniej jeszcze, stosowany powszechnie. Nie spotkamy go też przy polskich drogach, ale na wybranych niemieckich autostradach. Wiele osób podróżuje jednak przez kraj naszych zachodnich sąsiadów, więc warto znać stosowane u nich znaki.

Omawiana pomarańczowa strzałka stosowana jest przy zjazdach i drogowskazach na autostradach. Wskazuje ona możliwość wyboru alternatywnej trasy, którą możemy rozważyć. Warto zrobić to w momencie, kiedy ruch na naszym odcinku jest bardzo gęsty lub tworzą się na nim korki. Pojechanie za wskazaniem strzałki, wyprowadzi nas na równoległą, alternatywną drogę.

Reklama

Czy zawsze warto jechać za pomarańczową strzałką na autostradzie?

Decydując się na pojechanie za pomarańczową strzałką, trzeba brać pod uwagę, że droga najprawdopodobniej się nam wydłuży. Nie mamy oczywiście także gwarancji, że trasa alternatywna będzie mniej zakorkowana. Warto więc podążać za strzałką, kiedy powolnie poruszamy się w wielokilometrowym korku i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się w najbliższym czasie poprawić.

Jak oznaczany jest koniec objazdu wyznaczanego pomarańczową strzałką?

Pomarańczowa strzałka prowadzi nie tylko na konkretny zjazd z autostrady, ale także pozwala dotrzeć do pobliskiej alternatywnej trasy Podążając drogami wskazanymi przez pomarańczową strzałkę powinniśmy też zwrócić uwagę na znak przekreślonej pomarańczowej strzałki, która oznacza koniec objazdu.

Przy których drogach znajdziesz pomarańczową strzałkę?

Warunkiem do zastosowania znaku pomarańczowej strzałki jest gęsta, rozbudowana sieć autostrad, biegnących równolegle w podobnym kierunku. Obecność pomarańczowych strzałek zmiany kierunku jest największa w takich regionach jak:

  • Zagłębie Ruhry, 
  • Saara, 
  • Nadrenia, 
  • okolice Frankfurtu nad Menem (Hesja). 

To właśnie tam sieć autostrad jest najgęściejsza i wybór alternatywnej trasy jest łatwiejszy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | przepisy ruchu drogowego | autostrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy