Ciągła linia wcale nie zabrania wyprzedzać. Trzeba tylko spełnić jeden warunek

Kierowcy widząc podwójną ciągłą linię, automatycznie uznają, że na danym odcinku drogi nie wolno wyprzedzać. Zwykle tak rzeczywiście jest, ale wynika to z innych uwarunkowań, a nie z faktu, że w danym miejscu wyznaczono ciągłą linię. W jakich sytuacjach można wyprzedzać na ciągłej linii?

Co oznacza podwójna linia ciągła - przepisy

Podwójna linia ciągła fachowo nazywa się znakiem poziomym P-4. Podobnie jak linia przerywana (znak P-1) jest często spotykana na drogach, a jej interpretacja nie sprawia kierowcom problemów (zwykle łamiąc wyznaczany przez nią zakaz, robią to świadomie). Przepisy tak określają znaczenie podwójnej ciągłej linii:

Opis bardzo prosty i zwięzły, a mimo to, kierowcy zwykle źle go rozumieją. Jak to możliwe?

Czy wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej jest dozwolone?

Wróćmy do tytułowego zagadnienia - czy na podwójnej linii ciągłej można wyprzedzać? Większość osób odpowie że nie, ale czy było gdzieś o tym jakiekolwiek słowo w cytowanym przepisie? Nie było, a skoro coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Pod pewnymi warunkami.

Reklama

Warunek jest taki, że linii nie można przekraczać, ani nawet na nią najeżdżać. To zwykle jest równoznaczne z brakiem możliwości wyprzedzenia innego uczestnika ruchu. Lecz jeśli na drodze spotkamy na przykład rowerzystę, albo pojazd wolnobieżny, częściowo poruszający się poboczem i mamy możliwość wyprzedzenia go, bez najeżdżania na linię, to taki manewr jest dozwolony.

Kiedy nigdy nie wolno wyprzedzać?

Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej dodatkowo utrudnia fakt, że zwykle jest ona łączona ze znakiem B-25 "zakaz wyprzedzania". Wtedy ręce mamy związane. Warto też pamiętać, że przepisy przewidują także zakaz wyprzedzania również w konkretnych sytuacjach i wtedy nie musi być ani znaku B-25.

Zgodnie z art. 24 pkt 7 prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie jest zabronione w następujących sytuacjach:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Czy można omijać stojący pojazd na podwójnej linii ciągłej?

Jedyną sytuacją, w której kierowca może legalnie przekroczyć linię ciągła jest manewr omijania stojącego pojazdu. Konieczne jest tylko dostosowanie się do zasad określonych w art. 23 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy