Rowerzysta na przejściu dla pieszych musi zejść z roweru. Z jednym wyjątkiem
Z reguły rowerzyści, którzy chcą przedostać się przez przejście dla pieszych na drugą stronę ulicy, muszą zejść z roweru i go przeprowadzić. Są jednak pewne wyjątki, które sprawiają, że przez przejście mogą oni przejechać.
Spis treści:
Prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, że pieszy nie może wjeżdżać na pasy. Rowerzysta, który chce przedostać się na drugą stronę jezdni, powinien zsiąść z roweru przed przejściem dla pieszych i przeprowadzić rower przez ulicę. Nie brakuje jednak rowerzystów, którzy nie zdają sobie z tego sprawy lub ignorują przepisy, i przejeżdżają przez pasy. Muszą mieć jednak świadomość, że taki czyn wiąże się z mandatem. Nie jest on jednak specjalnie wysoki - wynosi od 50 do 100 złotych.
Rowerzyści nie mogą przejeżdżać na przejściu dla pieszych. Są jednak wyjątki
Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają uniknąć nieprzyjemnego spotkania z funkcjonariuszami. Chodzi tutaj o sytuację, w której przejście dla pieszych posiada również przejazd dla rowerów, czyli pas prowadzący w poprzek jezdni. Po nim rowerzysta, bez obawy o ewentualne konsekwencje, może przejechać na drugą stronę ulicy.
Przejazd musi być jednak odpowiednio oznakowany. Powinniśmy tam zobaczyć jeden z trzech znaków:
- A-24 "Rowerzyści",
- D-6a "Przejazd dla rowerzystów",
- D-6b "Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów".
Oczywiście ten "wyjątek" nie dotyczy wyłącznie rowerzystów. Przejechać mogą również osoby jadące hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, a także osoby, które korzystają z urządzeń wspomagających ruch.
Niektórzy rowerzyści mogą również przejechać przez pasy. Zgodnie z prawem
Rowerzyści mogą jednak również przejechać przez przejście dla pieszych zgodnie z prawem. Możliwość ta jednak jest związana z ograniczeniem wiekowym. Rowerzyści, którzy nie skończyli jeszcze 10 lat mogą bez konsekwencji wjechać na pasy, ponieważ zgodnie z art. 2 pkt 18 traktowani są oni jak piesi. W związku z tym otrzymują oni pierwszeństwo w momencie "wjazdu" na pasy.
Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?
Kwestia pierwszeństwa rowerzystów wygląda nieco inaczej. Art. 27 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym stanowi:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Oznacza to, że rowerzysta znajdujący się na przejeździe ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, podobnie jak dzieje się to chociażby w przypadku pieszego korzystającego z przejścia. W przeciwieństwie do pieszych, rowerzyści nie nabywają jednak pierwszeństwa w momencie "wjeżdżania" na przejazd. Istotnym w kwestii pierwszeństwa w wielu sytuacjach jest kierunek ruchu poszczególnych użytkowników drogi. Uzupełnienie stanowi w tym wypadku art. 27 pkt 1a Prawa o ruchu drogowym, który stanowi, że:
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
W skrócie, jeśli kierowca skręca w lewo lub w prawo i przecina drogę jadącemu na wprost rowerzyście, niezależnie od tego, czy porusza się on drogą dla rowerów, wjeżdża na przejazd dla rowerów, znajduje się na przejeździe czy też jedzie poboczem drogi, ma on obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu.
Pomocny w kwestii pierwszeństwa rowerzystów jest również punkt 3 wspomnianego wyżej artykułu Prawa o ruchu drogowym. Możemy tam przeczytać, że:
Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
W tym przypadku chodzi o wszelkiego rodzaju wjazdy na posesje, do firm, na parkingi marketów, przecinające ciąg pieszo-rowerowy. W takich sytuacjach musimy ustąpić pierwszeństwa.
***