Podatek "od niebieskiego światła" i inne kurioza. Dziwne przepisy w Europie

Wyjeżdżając za granicę co prawda raczej nie trzeba przejmować się przepisami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia samochodu (ten musi być wyposażony tak, jak wymaga tego prawo w kraju rejestracji), jednak już w kwestii regulacji związanych z ruchem kierowcy muszą się mieć na baczności i niewiedza nie zwalnia ich z obowiązku stosowania się do lokalnych przepisów. Oto najdziwniejsze i rzadkie przepisy drogowe w Europie.

Europejskie przepisy drogowe potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Od przymusowej licytacji samochodu, przez możliwość opłacenia mandatu w kiosku z tytoniem, aż po rabaty za szybkie uregulowanie kary - w różnych krajach obowiązują czasem bardzo osobliwe regulacje.
Europejskie przepisy drogowe potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Od przymusowej licytacji samochodu, przez możliwość opłacenia mandatu w kiosku z tytoniem, aż po rabaty za szybkie uregulowanie kary - w różnych krajach obowiązują czasem bardzo osobliwe regulacje.123RF/PICSEL

Europejskie przepisy drogowe potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Od przymusowej licytacji samochodu, przez możliwość opłacenia mandatu w kiosku z tytoniem, aż po rabaty za szybkie uregulowanie kary - w różnych krajach obowiązują czasem bardzo osobliwe regulacje.

Podatek od “niebieskiego światła” w Austrii - na czym polega?

Austriacki “podatek od niebieskiego światła” nakładany jest w przypadku niepotrzebnego wezwania policji na miejsce kolizji. Opłata w wysokości 36 euro nakładana jest wtedy, gdy kierowcy wezwą na miejsce kolizji policję, mimo możliwości samodzielnej wymiany danych.

Austriackie przepisy nie przewidują też taryfy ulgowej dla kierowców jeżdżących bez winiety - kara zastępcza wynosi aż 120 euro, a jej nieuiszczenie grozi grzywną od 300 do 3000 euro.

110 km/h w deszczu i opłacenie mandatu za parkowanie w kiosku

We Francji z kolei osobliwa jest możliwość opłacenia mandatu za nieprawidłowe parkowanie bezpośrednio w tak zwanym kiosku z tytoniem (Bureau de tabac), gdzie otrzymują stosowne potwierdzenie. Co ciekawe, późniejsza płatność wiąże się z wyższą karą.

Francuskie przepisy przewidują również specjalne ograniczenia prędkości w czasie deszczu - na drogach szybkiego ruchu limit spada ze 110 do 100 km/h, a na autostradach ze 130 do 110 km/h.

Konfiskata auta we Włoszech za alkohol

We Włoszech jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 1,5 promila) może skutkować nie tylko karą finansową do 6 tys. euro czy aresztem, ale nawet konfiskatą i przymusową licytacją pojazdu - o ile kierowca jest jednocześnie jego właścicielem. Włoskie przepisy są również bardzo restrykcyjne wobec motocyklistów nieprzestrzegających obowiązku noszenia kasku - ich jednoślady trafiają na 60 dni do “aresztu”.

Mandat powiązany z dochodami w Szwajcarii

Kierowcy poruszający się po Szwajcarii muszą mieć się na baczności, bo tamtejsza policja nakłada mandaty, których wysokość powiązana jest z dochodami - im więcej zarabiamy, tym wyższy mandat zostanie nałożony. W przypadku znacznego przekroczenia prędkości grozi dodatkowo co najmniej rok więzienia i konfiskata pojazdu. Za pirata drogowego uznawany jest między innymi kierowca przekraczający dozwoloną prędkość o 70 km/h w strefie tempo-30 lub o ponad 80 km/h na autostradzie.

Rabat na mandat w Hiszpanii

Niespotykane rozwiązanie dotyczące płatności za mandaty obowiązuje w Hiszpanii, gdzie kierowcy mogą liczyć na 50-procentowy rabat przy opłaceniu mandatu w ciągu 20 dni. Hiszpańskie przepisy wymagają też posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych w każdym pojeździe, co dotyczy również samochodów wypożyczonych - od 2026 roku zamiast trójkąta obowiązkowa będzie natomiast błyskowa lampa ostrzegawcza.

Parkowanie w Grecji

W Grecji z kolei kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na znaki zakazu parkowania - te z jedną pionową linią pośrodku obowiązują w miesiącach nieparzystych, a z dwiema liniami w parzystych. Dodatkowo, greckie mandaty podwajają swoją wartość, jeśli nie zostaną opłacone w ciągu dziesięciu dni. Na koniec można wspomnieć o brytyjskiej osobliwości - mandat za nieprawidłowe parkowanie jest ważny tylko wtedy, gdy został wystawiony przez kontrolera w przepisowym umundurowaniu, łącznie z obowiązkowym nakryciem głowy.

Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie to niezwykłe miejsce nie tylko dla fanów PRLINTERIA.PL