Reklama

Parkujesz samochód w takich miejscach? Lepiej sprawdź rubrykę F.2

Parkowanie na chodniku jest legalne, ale obwarowane pewnymi warunkami. Najbardziej istotny jest pewien szczegół, na który niewielu kierowców zwraca uwagę. Lepiej sprawdzić go wcześniej, żeby nie dostać mandatu.

Brak miejsc do parkowania to typowy problem podczas wakacyjnego wyjazdu. Szczególnie w dużych miastach i kurortach. Wszystko przez coraz większą liczbę samochodów na drogach, a tym samym coraz mniejszą ilość miejsca pozwalającą na parkowanie pojazdu zgodnie z przepisami.

Bardzo często nawet najmniejszy kawałek miejsca jest na wagę złota. Parkowanie na chodniku jest czasami wyjściem z sytuacji, ale trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia, które jasno określają przepisy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie.

Parkowanie na chodniku a przepisy

Niewielu kierowców pamięta, jakie zasady obowiązują podczas parkowania na chodniku. Przede wszystkim zaparkowanie samochodu na drodze dla pieszych nie jest możliwe, jeśli w okolicy pojawił się znak B-36 (zakaz zatrzymywania się).

Reklama

Jeśli parkowanie jest dozwolone, trzeba mieć na uwadze inne warunki. Jednym z nich jest konieczność pozostawienia min. 1,5 metra przejścia, żeby nie utrudniać funkcjonowania pieszym. Druga kwestia wymaga co najmniej 10 metrów odległości od skrzyżowania.

Parkowanie na chodniku a DMC samochodu

Jednym z bardzo ważnych kryteriów, określonych w art. 47 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC). W przypadku parkowania na chodniku DMC nie może być większa niż 2 500 kg.

To oznacza, że większość dużych SUV-ów oraz luksusowych limuzyn dostępnych na rynku jest wykluczona z możliwości parkowania w takim miejscu. Z parkowania na chodniku są wyłączone pojazdy użytkowe oraz coraz bardziej popularne kampery.

Przykładowe samochody, które nie powinny być parkowane na chodniku to m.in.: BMW X5, Mercedes GLS, Range Rover, Lexus RX, Mercedes Klasy S, Audi A8, BMW Serii 7, Volkswagen California.

Parkowanie na chodniku - rubryka F.2

Jak sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (DMC)? Wystarczy wziąć do ręki dowód rejestracyjny, a następnie spojrzeć do rubryki F.2. Znajduje się tam wartość wyrażona w kilogramach. To wystarczy, żeby upewnić się, czy nasz samochód może legalnie parkować na chodniku.

Parkowanie na chodniku - mandat

Zaparkowanie na chodniku samochodu przekraczającego limit DMC jest zagrożone mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo na konto kierowcy wpadnie 1 punkt karny. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy