Mandat za prędkość w Niemczech. Policja nie ma tam litości

W Niemczech obowiązują surowe przepisy dotyczące przekraczania prędkości, a ich nieprzestrzeganie grozi wysokimi mandatami. Wysokość grzywny zależy od tego, gdzie doszło do takiego przekroczenia - czy w obszarze zabudowany, czy poza miastem. Jakie kary grożą kierowcom i co w sytuacji, gdy nie zapłacimy mandatu z Niemiec?

Kary za wykroczenia drogowe wzrosły w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, czyli od wejścia w życie nowego taryfikatora mandatów. Jedną z najpoważniejszych zmian jest wzrost maksymalnej stawki mandatu za wykroczenia drogowe z 500 zł na 5000 zł. Za zbyt szybką jazdę można więc zapłacić nawet tyle, jeśli więcej niż raz przekroczymy prędkość o ponad 70 km/h.

Przekroczenie prędkości nie jest oczywiście jedynym powodem do nałożenia na kierowcę mandatu, choć dzieje się to bardzo często i nie tylko na polskich drogach. Ci, którzy podróżują, powinni znać dokładne przepisy, obowiązujące w innych krajach, ale też ewentualne kary, przewidziane za ich złamanie. Jak wygląda kwestia mandatów w Niemczech? Ile trzeba tam zapłacić za zbyt szybką jazdę?

Reklama

Mandaty w Niemczech za prędkość. Obszar zabudowany

Mandaty w Niemczech są jeszcze dotkliwsze niż w Polsce — przede wszystkim dlatego, że wystawiane są w euro. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym kierowca samochodu osobowego będzie musiał zapłacić w Niemczech:

  • 30 euro, jeśli przekroczy prędkość do 10 km/h,
  • 50 euro, jeśli przekroczy prędkość o 11-15 km/h,
  • 70 euro, jeśli przekroczy prędkość o 16-20 km/h,
  • 115 euro (i 1 punkt karny), jeśli przekroczy prędkość o 21-25 km/h,
  • 180 euro (i 1 punkt karny oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc, który obowiązuje w przypadku dwukrotnego przekroczenia prędkości w ciągu roku o 26 km/h lub więcej), jeśli przekroczy prędkość o 26-30 km/h,
  • 260 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc), jeśli przekroczy prędkość o 31-40 km/h,
  • 400 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc), jeśli przekroczy prędkość o 41-50 km/h,
  • 560 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 2 miesiące), jeśli przekroczy prędkość o 51-60 km/h,
  • 700 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące), jeśli przekroczy prędkość o 61-70 km/h,
  • 800 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące), jeśli przekroczy prędkość o ponad 70 km/h.

Warto w tym miejscu dodać, że ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi w Niemczech 50 km/h. Na drogach poza obszarem zabudowanym dozwolona prędkość to 100 km/h, a na drogach ekspresowych 130 km/h. Z kolei w przypadku autostrad, zaleca się, aby poruszać się po nich z prędkością do 130 km/h.

Mandaty za prędkość w Niemczech. Kary poza obszarem zabudowanym

Przekroczenie prędkości poza miastem dla kierującego autem osobowym będzie się wiązało z następującymi mandatami:

  • 20 euro za przekroczenie prędkości do 10 km/h,
  • 40 euro za przekroczenie prędkości o 11-15 km/h,
  • 60 euro za przekroczenie prędkości o 16-20 km/h,
  • 100 euro (i 1 punkt karny) za przekroczenie prędkości o 21-25 km/h,
  • 150 euro (i 1 punkt karny oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc, stosowany tylko w przypadku ponownego przekroczenia w ciągu roku dozwolonej prędkości o co najmniej 26 km/h) za przekroczenie prędkości o 26-30 km/h,
  • 200 euro (i 1 punkt karny oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc, stosowany tylko w przypadku ponownego przekroczenia w ciągu roku dozwolonej prędkości o co najmniej 26 km/h) za przekroczenie prędkości o 31-40 km/h,
  • 320 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc) za przekroczenie prędkości o 41-50 km/h,
  • 480 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 1 miesiąc) za przekroczenie prędkości o 51-60 km/h,
  • 600 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 2 miesiące) za przekroczenie prędkości o 61-70 km/h,
  • 700 euro (i 2 punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące) za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h.

Czytaj też: Najdziwniejsze mandaty za granicą. Zapoznaj się, zanim wyruszysz na urlop 

Niezapłacony mandat w Niemczech — czym to grozi?

Mandat w Niemczech można otrzymać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale też na przykład za jazdę po alkoholu. Kary w takim przypadku wahają się między 500 a 1500 euro. Choć policja może nawet zatrzymać prawo jazdy, wielu Polaków uważa, że mandat niemiecki ich nie obowiązuje i nie muszą go płacić. 

Opierają się między innymi na fakcie, że zatrzymanie prawa jazdy przez niemieckich policjantów na przykład za znaczne przekroczenie prędkości, obowiązuje tylko w Niemczech. Po powrocie do Polski ukarany w ten sposób kierowca może nadal spokojnie jeździć.

Okazuje się jednak, że niezapłacony mandat z Niemiec może się skończyć postępowaniem sądowym. Lepiej więc go uiścić i to w wyznaczonym terminie. Inaczej musimy się liczyć z ewentualnymi, dodatkowymi kosztami - na przykład odsetkami za zwłokę. Jak sprawdzić, czy otrzymaliśmy mandat z Niemiec? Oto najprostsze sposoby:

  • Sprawdzanie poczty - mandat powinien zostać wysłany pocztą na adres, podany przy rejestracji pojazdu. W liście znajdują się informacje dotyczące podstawy prawnej i kary, która została nałożona w związku z przewinieniem. Dołączony jest do niego kwestionariusz, służący do ewentualnego odwołania od nałożonej kary.
  • Kontakt z organem wystawiającym mandat - w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z podmiotem, który wystawił mandat drogowy.

Czytaj też: Mandaty z zagranicy. Skąd przychodzą i czy trzeba je płacić? 

Mandaty w Niemczech na autostradzie

Niektórym kierowcom wydaje się, że na niemieckich autostradach mogą wyciągać maksymalne prędkości aut, ponieważ nie obowiązuje na nich narzucony limit prędkości. Warto więc wiedzieć, że na większości autostrad w Niemczech rzeczywiście nie ma odgórnego limitu, ale jest tak zwana prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h. Oznacza to po pierwsze, że na niektórych autostradach ograniczenie prędkości obowiązuje, a po drugie, że prędkości zalecanej warto się trzymać. Jeśli bowiem dojdzie na przykład do jakiejś kolizji, która nie miałaby miejsca, gdyby kierowca jechał z prędkością zalecaną, może on zostać uznany za współwinnego.

Stałe ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach oznakowane są podobnymi znakami, jak polski B-33. Zwykle maksymalna prędkość to 100 km/h lub 120 km/h, ale czasem także 130 km/h. Trzeba przy tym dodać, że ograniczenie prędkości nie kończy się przy najbliższym skrzyżowaniu, wjeździe czy zjeździe, lecz dopiero wówczas, gdy zostanie odwołane stosownym znakiem. Warto o tym pamiętać, aby nie otrzymać mandatu.

Czytaj też: 

Mandat za metry. Kierowcy zapominają o zasadzie 1,5, 10 i 15 

500 euro za drzemkę. 6 nieoczywistych mandatów z zagranicy 

Mandaty z zagranicy. Skąd przychodzą i czy trzeba je płacić? 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | mandaty | Niemcy | mandat za prędkość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy