Kiedy rowerzyści mają pierwszeństwo na przejeździe? Zapominają o jednej zasadzie

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym?
Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym?Marek MichalakEast News

W skrócie

  • Częste jest błędne przekonanie rowerzystów o ich pierwszeństwie na drogach, co prowadzi do wypadków.
  • Przepisy jasno określają sytuacje, kiedy rowerzyści mają lub nie mają pierwszeństwa.
  • Kierowcy oraz rowerzyści powinni zachować szczególną ostrożność, by unikać niebezpiecznych sytuacji.
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii

Kiedy rowerzysta nie ma pierwszeństwa?

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Rowerzysta poruszający się po ścieżce rowerowej z oznaczeniami kierunku ruchu na skrzyżowaniu z drogą. Obok ścieżki znajdują się pasy zieleni i droga dla samochodów z wymalowaną strzałką wskazującą kierunek jazdy.
Rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed przejazdem rowerowymINTERIA.PL
Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6A, albo D-6B jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodem?

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Schemat skrzyżowania z czerwonym samochodem skręcającym w którąś z dróg oraz rowerzystą na drodze rowerowej. Całość otoczona zielenią, ścieżka rowerowa oznaczona znakami. Druga droga prosta, z oznaczeniem przejścia dla pieszych.
W takiej sytuacji kierowca samochodu przecina tor jazdy rowerzysty, więc to rowerzysta ma pierwszeństwoINTERIA.PL
Skrzyżowanie drogowe z samochodem skręcającym w lewo i rowerzystą poruszającym się prosto na ścieżce rowerowej. Obszar zieleni otacza jezdnię, a pasy na przejściu wyznaczają miejsce dla pieszych.
Kierowca w takiej sytuacji ma ograniczone pole widzeniaINTERIA.PL

Jak unikać wypadków na przejazdach rowerowych?

Infrastruktura drogowo-rowerowa ukazująca przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów w otoczeniu zieleni, z wyraźnie oznaczonymi pasami i ścieżką rowerową.
Takie poprowadzenie drogi dla rowerów poprawia bezpieczeństwoINTERIA.PL
Schematyczna ilustracja przedstawiająca skrzyżowanie z pasami dla pieszych, drogą rowerową i pojazdami z zaznaczonymi prędkościami. Widoczne są również oznaczenia drogowe oraz trawnik po bokach.
Rowerzyści są w takim przypadku znacznie lepiej widoczniINTERIA.PL
Schematyczna ilustracja przedstawiająca skrzyżowanie z drogą rowerową, samochodem, pieszym oraz rowerzystą na przejeździe. Pokazane są pasy dla pieszych oraz oznaczenia dróg rowerowych.
Rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodami dopiero będąc na przejeździeINTERIA.PL
rowerzysta
rowerzystaINTERIA.PL

Zobacz również:

Wyrok sądu w sprawie pierwszeństwa rowerzystów

To pozwoliło autorowi rozpatrywanej apelacji na przyjęcie tak nieracjonalnego założenia, iż poruszający się rowerem nie ma, w przeciwieństwie do pieszego, zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed pojazd. Gdyby zasługiwało ono na uznanie, oznaczałoby to, iż ustawodawca przyzwolił rowerzystom na dokonywanie aktów samounicestwienia. Tymczasem, już wyłącznie z regulacji ogólnej (…) wynika, iż każdy uczestnik ruchu drogowego ma być przede wszystkim gwarantem własnego zdrowia i życia, unikać kreacji zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i ponad wszelką wątpliwość unikać wjeżdżania na przejazdy rowerowe bezpośrednio przed jadący samochód.
Widok z lotu ptaka na skrzyżowanie dróg z rowerzystą w żółtej kamizelce i czerwonym samochodem na kursie kolizyjnym. Ilustracja przedstawia sytuację na drodze z zaznaczoną trasą rowerową, pieszym przejściem oraz roślinnością wokół skrzyżowania.
rowINTERIA.PL
Sąd uznał obwinionego (…) za winnego tego, że (…) w P. kierując rowerem marki M. i poruszając się po ulicy (…) po wyznaczonej ścieżce rowerowej, zbliżając się skrzyżowania z ulicą (…) nie zachował należytej ostrożności jadąc z prędkością nie adekwatną do sytuacji na drodze i nie obserwując jej uważnie przez co (…) przyczynił się do zaistnienia kolizji z samochodem marki M. (…) powodując tym samym powstanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to jest wykroczenie z art. 86 &1 kodeksu wykroczeń.
row
rowINTERIA.PL

Policja wyjaśnia, kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe

To najlepsze chińskie auto w Polsce. Kosztuje od 115 500 złINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?