Czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem? Tak, ale jest haczyk
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
W większych miastach buspasy są już normą. To sposób na to, aby pojazdy komunikacji miejskiej nie musiały stać w korkach. Wyjaśniamy, kto może z nich korzystać oprócz pojazdów transportu publicznego. Wyjątków jest sporo, w tym samochody elektryczne. Ważny jest jeden szczegół.
Spis treści:
Co to jest buspas i jak go rozpoznać?
Buspas to pas jezdni przeznaczony dla pojazdów zbiorowego transportu publicznego. Stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Są one wyznaczane po prawej stronie drogi, by autobusy miejskie nie miały problemu z wjeżdżaniem na przystanki. Ich celem jest umożliwienie szybkiego przejazdu pojazdom wiozącym wiele osób. Jest to szczególnie ważne w godzinach szczytu. Buspasy oznaczone są na dwa sposoby:
- znak poziomy P-22 - namalowane na pasie białe litery BUS;
- znak pionowy D-11 - na niebieskim tle biały rysunek z napisem BUS i symbolem autobusu.
Czasem buspasy pełnią swoją rolę tylko w określonych godzinach. W takich wypadkach informacja o tym jest zamieszczona pod znakiem pionowym D-11 na białej tabliczce. Są tam wyszczególnione godziny, w jakich buspasem mogą jeździć tylko uprawnione pojazdy. Poza tymi przedziałami czasowymi korzystać z nich może każdy kierowca.
Kto może jeździć buspasem? Możliwości jest więcej niż myślisz
W założeniu buspasem mogą jeździć pojazdy zbiorowego transportu publicznego. Wbrew pozorom to nie tylko autobusy miejskie. Z takiego pasa mogą korzystać:
- autobusy;
- trolejbusy;
- samochody elektryczne i wodorowe;
- inne pojazdy wykonujące odpłatne kursy na regularnych liniach.
Do tej ostatniej grupy zaliczają się autobusy podmiejskie, również prywatne oraz dalekobieżne. Jednak już taksówki nie mogą korzystać z tego przywileju, ponieważ nie kursują na regularnych liniach. Tutaj jednak wiele do powiedzenia mają samorządowcy. Mogą oni dopuścić do ruchu buspasami:
- taksówki;
- motocykle;
- rowery;
- pojazdy służb ratunkowych;
- pojazdy MTON
- zwykłe pojazdy przewożące co najmniej 3 pasażerów (znak 3+1)
W takich wypadach informacja o tym, jakie pozaustawowe pojazdy mogą jeździć buspasem, znajduje się na lub pod niebieskim znakiem pionowym D-11. Często pod literami BUS znajduje się w takich wypadkach napis DOP, oznaczające dopuszczenie.
Dlaczego samochody elektryczne mogą korzystać z buspasów?
Samochody elektryczne mogą korzystać z buspasów na podstawie ustawy o elektromobilności. Jest ona związana z europejskimi przepisami dotyczącymi korzystaniem z aut elektrycznych i obowiązuje od 22 lutego 2018 roku. Ma to być dodatkowym argumentem przekonujących kierowców do korzystania z bardziej ekologicznych form transportu. Ustawa obowiązuje do 1 stycznia 2026 roku. Potem prawdopodobnie regulacje w tej sprawie ulegną zmianie.
Jest tu jednak pewien haczyk. Z buspasów mogą korzystać tylko auta elektryczne lub wodorowe. Hybrydy nie spełniają tego warunku. Ustawodawca jest tu bezwzględny - nawet, jeśli twój samochód korzysta z paliwa tyko w roli pomocniczej, nie ma prawa poruszać się buspasem. Ponieważ kontrolerzy nie muszą odróżniać z daleka, które auto ma jaki napęd, samochody elektryczne powinny być odpowiednio oznakowane.
Źródła: sejm.gov.pl