Czy można wyprzedzać z prawej strony? Niby tak, ale wyjątków jest mnóstwo
Wyprzedzanie z prawej strony - jest dozwolone czy nie? Polskie przepisy przewidują taką możliwość, ale trzeba mieć na uwadze kilka kluczowych warunków. W innym przypadku czeka nas bardzo surowy mandat.
Wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze. Oznacza przejeżdżanie, przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego poruszającego się w tym samym kierunku. Dlatego warto zwrócić uwagę na kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa podczas wykonywania tego manewru. Wykonanie manewru wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności, bezpiecznego odstępu, a przede wszystkim dokładnej oceny sytuacji.
Zwykle kierujący, który chce wyprzedzić inny pojazd, przejeżdża z jego lewej strony. Są jednak wyjątki od tej zasady. Można wyprzedzać z prawej strony, ale tylko w konkretnych przypadkach.
Manewr wyprzedzania z prawej strony można wykonać na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej. Chodzi o standardowe drogi jednokierunkowe lub drogi dwujezdniowe. Mogą to być dwie jezdnie jednokierunkowe, które są oddzielone od siebie pasem zieleni.
Do tego zbioru należy włączyć autostrady, gdyż z definicji wynika, że są to drogi dwujezdniowe. Oprócz tego należy dołączyć dwujezdniowe drogi ekspresowe oraz pozostałe, na których jezdnie są od siebie rozdzielone. Wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdniach dwukierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Jest tylko jeden ważny warunek - w obszarze zabudowanym są co najmniej dwa, a poza obszarem zabudowanym są co najmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.
Z prawej strony możemy wyprzedzić pojazd szynowy, chyba że układ torów na to nie pozwala lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. Przepisy dopuszczają manewr wyprzedzania na rondzie (skrzyżowanie o ruchu okrężnym). W tym przypadku muszą być jednak wyznaczone pasy ruchu.
Wyprzedzanie z prawej strony jest bezwzględnie zabronione w następujących sytuacjach:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
- na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany),
- na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi,
- na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi,
- w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami drogowymi.