Czy można jechać cały czas lewym pasem na autostradzie?

Polska sieć dróg ekspresowych i autostrad rozrosła się w przeciągu ostatnich lat. Obecnie GDDKiA zarządza łącznie ponad 5 tys. km dróg tego typu i chociaż należą one do najbezpieczniejszych, także na nich zdarzają się wypadki. Najczęstszą ich przyczyną jest niezachowanie odstępu od poprzedzającego auta. Ponadto wielu kierowców nadal nie zdaje sobie też sprawy, że, zgodnie z przepisami, należy poruszać się prawym pasem, a lewego używać tylko do wyprzedzania.

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny i zgodnie z tym, na drogach wielopasmowych, kierowcy powinni głównie korzystać z prawego pasa, a lewego używać tylko do wyprzedzania. Oczywiście, prawo prawem, a rzeczywistość rzeczywistością - normalnym widokiem na autostradach i drogach szybkiego ruchu, także z uwagi na natężenie pojazdów, jest “kolejka" aut na lewym pasie, w dodatku jadących zbyt blisko siebie. Nawet lekkie przyhamowanie może w takiej sytuacji doprowadzić do wypadku.

Reklama

Jaki jest mandat za jazdę lewym pasem?

Nawet jadąc z maksymalną dopuszczalną prędkością, gdy prawy pas jest wolny, powinniśmy korzystać właśnie z niego. Jaki mandat grozi za okupowanie lewego pasa? Rozpiętość jest duża, bowiem funkcjonariusze wystawiając karę, korzystają z zapisu w Kodeksie wykroczeń, a konkretnie artykułu 97, który brzmi: “Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 tys.  złotych albo karze nagany." Minimalna wysokość grzywny to w tym przypadku 20 zł, a to, ile zapłaci kierowca, zależy w dużej mierze od okoliczności i ich oceny przez funkcjonariusza.

Zasada 20 sekund w Niemczech. Jak to działa?

W Niemczech wielu kierowców stosuje się do zasady 20 sekund. Na czym ona polega? Otóż określił ją jeden z niemieckich sądów jeszcze pod koniec lat 80-tych (tej reguły nie znajdziemy w niemieckich przepisach ruchu drogowego). Zgodnie z nią należy zjechać na prawy pas, gdy można się nim poruszać znacznie dłużej niż przez 20 sekund jazdy.

Oczywiście trudno czasem określić, ile tak naprawdę będziemy w stanie poruszać się prawem pasem, bo sytuacja na drodze może się szybko zmienić, ale warto pamiętać, że okupowanie lewego pasa nie jest dobrym zwyczajem. Oczywiście naganne jest też zachowanie kierowców, którzy podjeżdżają "na zderzak" czy spychają innych z lewego pasa.

Utrzymanie odpowiedniego dystansu między pojazdami na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest kluczowe dla bezpieczeństwa, wg badań czas reakcji kierowcy to aż 1 sekunda, a w tym czasie, przy prędkości 140 km/h, auto przejeżdża prawie 39 metrów. Wg polskich przepisów odstęp między pojazdami powinien być równy połowie aktualnej prędkości wyrażonej w metrach - czyli przy 140 km/h ma on wynieść co najmniej 70 metrów.

Niezachowanie odpowiedniego odstępu oznacza mandat w wysokości od 300 do 500 zł i pięć punktów karnych. Policja ma już odpowiednie urządzenia, które służą do pomiaru odległości między przejeżdżającymi autami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GDDKiA | Kodeks wykroczeń | lewym pasem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy