Co to za rejestracje PO i MO? Tajemnicze skróty na tablicach

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Tablice rejestracyjne są podstawowym elementem identyfikującym pojazdy poruszające się po drogach publicznych w Polsce. Pełnią funkcję informacyjną i umożliwiają identyfikację pojazdu przez służby porządkowe. System tablic jest regulowany przepisami prawa i zgodny z międzynarodowymi standardami. Poznaj szczegóły na temat tablic rejestracyjnych w Polsce i sprawdź, co znaczą tajemnicze skróty, które się na nich czasami znajdują.

Polskie tablice rejestracyjne. Jakie rodzaje wyróżniamy? Czym się charakteryzują?
Polskie tablice rejestracyjne. Jakie rodzaje wyróżniamy? Czym się charakteryzują?Bartlomiej MagierowskiEast News

W Polsce tablice rejestracyjne pełnią nie tylko funkcję informacyjną, ale również stanowią istotny element w procesie rejestracji i legalizacji ruchu drogowego. System tablic rejestracyjnych jest ściśle regulowany przepisami prawa, a ich wygląd, struktura oraz zasady przyznawania są zgodne z międzynarodowymi standardami.

Kto musi mieć tablice rejestracyjne w Polsce?

W Polsce obowiązek posiadania tablic rejestracyjnych dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych, poruszających się po drogach publicznych. Oznacza to, że tablice rejestracyjne powinny znaleźć się na samochodach osobowych, samochodach ciężarowych, motocyklach, pojazdach specjalnych, jak pojazdy budowlane czy rolnicze, przyczep i naczep oraz pojazdów zabytkowych.

Tablice rejestracyjne są niezbędne do legalnego poruszania się po drogach publicznych, a ich brak może skutkować mandatem. Brak tego obowiązku dotyczy jedynie pojazdów, które nie są przeznaczone do ruchu po drogach publicznych, czyli pojazdów zarejestrowanych do jazdy wyłącznie w zamkniętych obiektach, maszyn budowlanych czy pojazdów rolniczych na terenach prywatnych.

Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Najczęściej na polskich drogach pojawiają się biało-czarne tablice rejestracyjne. Prawie każda ma niebieski pasek z gwiazdkami Unii Europejskiej oraz oznaczeniem Polski – PL. Są one jednak podzielone na o wiele więcej rodzajów. Wyróżniamy:

  • tablice tymczasowe – mają za zadanie służyć tylko chwilowo. Używa się ich, kiedy samochód nie był zarejestrowany, a czeka go badanie techniczne czy naprawa przed rejestracją stałą. Rozpoznać je można po tym, że na białym tle wybite są czerwoną czcionką. Maksymalnie można ich używać przez 30 dni. Dzięki odpowiedniemu wnioskowi można je przedłużyć o dodatkowe dwa tygodnie;
  • tablice zwyczajne – najczęściej spotykane tablice na polskich drogach, mają białe tło, a numery wybite są czarną czcionką. Pierwsze litery oznaczają województwo, w którym zarejestrowany został samochód;
  • tablice indywidualne – to tablice, które podobne są do zwyczajnych, w tym przypadku litery i cyfry znajdujące się na nich, mogą być wybrane przez właściciela;
  • tablice rejestracyjne dla aut zabytkowych – to rozwiązanie, które mogą wykorzystać właściciele pojazdów zabytkowych. Charakteryzują się żółtym tłem i jest na nich narysowany symbol zabytkowego samochodu. Tablice wydawane są dla aut starszych niż 25 lat, które nie są produkowane od co najmniej 15 lat i wpisane są do rejestru dóbr kultury;
  • tablice dyplomatyczne – czasami na polskich drogach można spotkać się z niebieskim kolorem tablic rejestracyjnych. Nadawane są wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych i misji państw obcych w Polsce. Wyróżnia je też to, że jako jedyne nie mają eurobandu;
  • tablice dla aut elektrycznych – to specjalne tablice rejestracyjne, które przeznaczone są dla aut elektrycznych i tych napędzanych wodorem. Klasyczna czarna czcionka znajduje się na charakterystycznych zielonym tle.

Wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce

Wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów. Obowiązuje ono od 2017 roku i ściśle określa wymagania dotyczące tablic rejestracyjnych.

Przednie i tylne tablice rejestracyjne w Polsce mają takie same wymiary. Obie są również obowiązkowe. Ich rozmiar wynosi 520 × 114 mm. Warto zauważyć, że jest to standardowa wielkość tablic rejestracyjnych, która stosowana jest w innych krajach Unii Europejskiej oraz wielu innych państwach na świecie.

Kierowcy od 2018 roku mogą zdecydować się na mniejsze tablice o wielkości 305 × 115 mm. Takie rozwiązanie jest przydatne szczególnie w przypadku samochodów importowanych z USA oraz Japonii.

Jakie blachy mają Poznań i inne miasta w Wielkopolsce?

Tablice rejestracyjne montowane są z tyłu i przodu każdego pojazdu. Informują o kraju, województwie oraz powiecie, w którym auto było rejestrowane. Z kolei cyfry są nadawane losowo i stanowią numer pojazdu. W tabeli poniżej przedstawione zostały szczegóły dotyczące tablic rejestracyjnych obowiązujących w Poznaniu i województwie wielkopolskim. Przekonaj się, jakie skróty można spotkać na tamtejszych pojazdach.

Tablica rejestracyjna
Miasto / Powiat
PK, MK, PKA, MKA 
Kalisz
PN, MN, PKO, MKO 
Konin
PL, ML 
Leszno
PO, PY, PX, MO, MY, MX 
Poznań
PCH, MCH 
Chodzież / powiat chodzieski
PCT, MCT 
Czarnków / powiat czarnkowsko-trzcianecki
PGN, MGN 
Gniezno / powiat gnieźnieński
PGS, MGS 
Gostyń / powiat gostyński
PGO, MGO 
Grodzisk Wielkopolski / powiat grodziski
PJA, MJA 
Jarocin / powiat jarociński
PKA, MKA 
powiat kaliski
PKE, MKE 
Kępno / powiat kępiński
PKL, MKL 
Koło / powiat kolski
PKN, MKN 
powiat koniński
PKS, MKS 
Kościan / powiat kościański
PKR, MKR 
Krotoszyn / powiat krotoszyński
PLE, MLE 
powiat leszczyński
PMI, MMI 
Międzychód / powiat międzychodzki
PNT, MNT 
Nowy Tomyśl / powiat nowotomyski
POB, MOB 
Oborniki / powiat obornicki
POS, MOS 
Ostrów Wielkopolski / powiat ostrowski
POT, MOT 
Ostrzeszów / powiat ostrzeszowski
PP, MP 
Piła / powiat pilski
PPL, MPL 
Pleszew / powiat pleszewski
PZ, MZ, POZ, MOZ 
powiat poznański
PRA, MRA 
Rawicz / powiat rawicki
PSR, MSR 
Środa Wielkopolska / powiat średzki
PSE, MSE
Śrem / powiat śremski
PSZ, MSZ 
Szamotuły / powiat szamotulski
PSL, MSL 
Słupca / powiat słupecki
PTU, MTU 
Turek / powiat turecki
PWA, MWA 
Wągrowiec / powiat wągrowiecki
PWL, MWL 
Wolsztyn / powiat wolsztyński
PWR, MWR 
Września / powiat wrzesiński
PZL, MZL 
Złotów / powiat złotowski
Krzysztof MocekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas