Reklama

O kod 71 w prawie jazdy pyta wielu kierowców. Co to za tajemnicza liczba?

Kod 71 to jedna z najczęściej spotykanych liczb w dokumencie prawa jazdy. Warto pamiętać i wiedzieć, co oznacza ten tajemniczy symbol w rubryce 12.

Co oznacza kod 71 w prawie jazdy?

Kod 71 w prawie jazdy to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz przez kierowców, którzy chcą dowiedzieć się, co oznacza ten tajemniczy symbol wpisany w rubryce 12 ich dokumentu. Czy prawo jazdy z kodem 71 daje jakieś uprawnienia?

Odpowiedź brzmi - nie. Kod 71 oznacza wtórnik prawa jazdy. Wtórnik to nic innego jak drugi egzemplarz tego samego dokumentu. W przypadku prawa jazdy jest to możliwe, gdy:

Reklama

  • utracimy dokument w wyniku kradzieży lub zagubienia,
  • prawo jazdy zostało zniszczone w stopniu powodującym jego nieczytelność,
  • nastąpiła zmiana danych w nim zawartych (np. zmiana nazwiska lub miejsce zamieszkania).

Kod 71 w prawie jazdy. Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Wyrobienie wtórnika prawa jazdy wiąże się z koniecznością wypełnienia odpowiedniego wniosku w Wydziale Komunikacji. Druk z wnioskiem dostępny jest w urzędzie lub na stronie internetowej jednostki.

Wypełniony i podpisany wniosek należy uzupełnić o wymagane załączniki:

  • kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm,
  • dokument tożsamości do wglądu,
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej (przelewem bankowym lub kartą płatniczą na miejscu),
  • w przypadku zniszczonego oryginału prawa jazdy - kserokopia dokumentu.

Opłata za wydanie wtórnika prawa jazdy wynosi 100,50 złotych. Na uzyskanie dokumentu czeka się zwykle do 9 dni roboczych od złożenia wniosku. W wyjątkowych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 30 dni.

Odbierając wtórnik prawa jazdy w Wydziale Komunikacji należy sprawdzić, czy w rubryce 12 nowego dokumentu wpisany jest kod 71.

Zobacz też:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy