Odbiór prawa jazdy - ile się czeka i jak sprawdzić, czy dokument jest gotowy?
Jeżeli zdaliśmy egzamin, to niedługo będziemy mogli legalnie poruszać się samochodem po drogach. Dopełnieniem wszelkich formalności jest odbiór prawa jazdy, czyli dokumentu zezwalającego na kierowanie pojazdem silnikowym (w zależności jaką kategorię wybraliśmy). Ile czeka się na dokument i gdzie sprawdzić, czy jest gotowy do odbioru?
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przesyła komplet dokumentów do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta odpowiednim do naszego miejsca zameldowania.
Odbiór prawa jazdy jest możliwy za okazaniem odpowiednich dokumentów (wcześniej już przesłanych przez WORD).
Należy uwzględnić:
- wniosek o wydanie prawa jazdy — zostaje wypełniony w momencie zapisywania się na kurs,
- zdjęcie do prawa jazdy — powinno być aktualne, kolorowe, ostre, wykonane na jednolitym tle oraz przedstawiające całą głowę,
- orzeczenie lekarskie, świadczące o tym, że nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu,
- potwierdzenie ukończenia kursu, wydane przez Ośrodek Szkolenia Kierowców,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu, przekazane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
W urzędzie trzeba również pokazać dokument potwierdzający tożsamość, aby odebrać prawo jazdy.
Odbiór prawa jazdy jest możliwy po uiszczeniu wymaganej należności w wysokości 100 zł 50 gr. Kwota ta może zostać zapłacona w kasie urzędu lub przelewem na odpowiednie konto bankowe. Forma opłaty jest jednak uzależniona od placówki, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, w jakiej formie ma zostać uregulowane zobowiązanie.
Na odbiór prawa jazdy czeka się zwykle 14 dni od złożenia wniosku i dokonania opłaty. Zdarza się jednak, że czas oczekiwania skraca się lub wydłuża. Jeżeli urząd musi wyjaśnić pewne nieścisłości lub pozyskać dodatkowe dokumenty, wtedy termin może przeciągnąć się nawet do miesiąca.
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy jest już możliwy odbiór prawa jazdy, możemy skorzystać z trzech metod:
- zgłaszając się bezpośrednio do urzędu,
- kontaktując się telefonicznie,
- odwiedzając dedykowane portale.
info-car.pl oraz pwpw.pl, to bezpłatne strony internetowe, na których możemy znaleźć informację, czy dokument jest już gotowy do odbioru. Jest to szybki i łatwy sposób, który nie wymaga wychodzenia z domu i czekania w kolejkach urzędowych. Wystarczy wybrać odpowiednie okienko i wpisać swoje dane. Należy tutaj podać m.in. numer PESEL, datę urodzenia lub numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) oraz imię i nazwisko. Po wpisaniu wymaganych danych otrzymuje się odpowiedź na postawione pytanie. Komunikaty wyświetlają się przez 40 dni od dnia odebrania dokumentu w urzędzie. System generuje aktualny opis, który może brzmieć następująco:
- "Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru" — oznacza to, że można odebrać dokument w Urzędzie Miasta i cieszyć się legalną jazdą po drogach publicznych.
- "Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany" — komunikat ten sugeruje, że na stronie zostały wpisane niepoprawne informacje i nie można przeprowadzić rzetelnej weryfikacji, wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu lub dokument był już odebrany. W takim przypadku można zgłosić się do urzędu w celu wyjaśnienia bądź wprowadzić prawidłowe dane. Można również skontaktować się telefonicznie z przypisanym Wydziałem Komunikacji (właściwym dla miejsca zameldowania).
- ,,Przyjęto wniosek — trwa postępowanie administracyjne" — informacja świadczy o trwającym procesie weryfikacji lub o tym, że dokument jest w trakcie tworzenia.