Za te wykroczenia policjanci od razu zabiorą ci prawo jazdy. Długa lista

Nowy taryfikator mandatów wprowadzony na początku tego roku mocno zaostrzył przepisy i wysokość niektórych kar. Kierowcy mogą teraz dużo łatwiej stracić prawo jazdy. Za jakie wykroczenia grozi utrata uprawnień?

Przepisy przewidują sporo sytuacji, w których można stracić prawo jazdy. Warto zapoznać się, w jakich przypadkach i na jak długo pożegnamy się z możliwością prowadzenia samochodu. Przypominamy, że nieznajomość przepisów nie uchroni nas przed utratą dokumentu.

Za co można stracić prawo jazdy? Przekroczenie limitu punktów karnych

Prawo jazdy można stracić przede wszystkim za popełnianie wykroczeń drogowych. Kierowcy z prawem jazdy krótszym niż rok muszą się bardziej pilnować, ponieważ przysługuje im limit 20 punktów karnych. Kierowcy z dłuższym stażem mają do wykorzystania 24 punkty karne.

Warto zapisać sobie w głowie datę 17 września 2022 roku. Tego dnia wchodzi kolejne zaostrzenie przepisów - liczba punktów karnych za niektóre wykroczenia zostanie zwiększona.

Reklama

W dodatku nie będzie można już korzystać raz na pół roku z kursu reedukacyjnego, który pozwalał zredukować liczbę punktów karnych na koncie. Warto mieć na uwadze, że punkty karne przedawniają się teraz dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu.

Za co zabiorą prawo jazdy? Przekroczenie dozwolonej prędkości

Jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 51 km/h lub więcej - automatycznie tracimy prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Zatrzymanie uprawnień następuje po wprowadzeniu takiej informacji do Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli w tym czasie wsiądziemy za kółko i zostaniemy zatrzymani - okres wydłuża się do 6 miesięcy. Za trzecim razem całkowicie tracimy uprawnienia. Trzeba mieć na uwadze, że ten czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo.

Oprócz tego będziemy musieli zapłacić mandat w wysokości 1500 zł, a nasze konto wzbogaci się o 10 punktów karnych. Od 17 września 2022 r. będzie to już 15 punktów karnych. Jeśli popełnimy to samo wykroczenie w ciągu następnych dwóch lat to za "recydywę" zapłacimy 3000 zł mandatu.

Prawo jazdy można stracić za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów

Kiedy w samochodzie znajdzie się przynajmniej trzech nadprogramowych pasażerów, policjant zatrzyma nasze prawo jazdy na trzy miesiące. Oprócz tego zapłacimy mandat w wysokości 100 zł i doliczymy 1 punkt karny za każdego pasażera ponad limit.

Prawo jazdy a kombinowanie przy tachografie

Nowy rok przyniósł nowe przepisy, które tym razem dotyczą wyłącznie kierowców zawodowych. Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcy, który:

  • wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
  • używa cudzej karty kierowcy, używa co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używa cudzej wykresówki, używa jednocześnie kilku wykresówek,
  • korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
  • odłączył tachograf.

Kierowca musi się liczyć z czasową utratą wszystkich kategorii, a recydywiści będą karani wydłużeniem okresu zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Oprócz tego manipulacje przy tachografie są zagrożone karą do 5 tys. zł, a nawet karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwa drogowe

Utrata prawa jazdy grozi też za przestępstwa, których można dopuścić się na drodze. Jest ich wiele, np. sprawcy poważnych wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia i nie udzielili pomocy poszkodowanym muszą się liczyć z utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju. Jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających - może otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz tego sąd może orzec karę pozbawienia wolności.

Prawo jazdy a jazda po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości

Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - mamy do czynienia z wykroczeniem. Zgodnie z przepisami, kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierowcy, którzy prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości - mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniają przestępstwo. Mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | policja | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy