Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Kto i kiedy musi wymienić dokument?
Jeśli zdawałeś egzamin na prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku, to oznacza, że masz bezterminowe prawo jazdy. To się jednak zmieni. Taki dokument będziesz musiał wymienić. Wiadomo, kiedy trzeba będzie to zrobić.
Przez długi czas polskie prawo jazdy doczekało się wielu zmian. Poprawki dotyczyły nie tylko wzoru graficznego, ale i danych, które się w nim znajdowały. W 2013 roku nastąpił pewien przełom. Wtedy zakończono wydawanie bezterminowych praw jazdy.
Od marca 2019 roku w dokumencie nie pojawiają się także informacje o miejscu zamieszkania. To udogodnienie dla kierowców - w razie przeprowadzki nie trzeba zmieniać danych w dokumencie, więc nie trzeba ponosić opłat za jego wymianę.
Od 2013 roku prawo jazdy wydawane jest z określonym terminem ważności. Obecnie najdłuższy okres, przez który dokument jest ważny to 15 lat. Jeżeli jednak lekarz podczas badań wykryje problemy kierowcy ze zdrowiem, to ważność prawa jazdy może być skrócona. Dla przykładu z powodu poważnej wady wzroku, możemy dostać uprawnienia jedynie na 5 lat. Po tym czasie konieczna będzie niezbędna kolejna wizyta u specjalisty i wymiana prawa jazdy na nowe.
Wprowadzenie ograniczeń co do terminu ważności oznacza dla posiadaczy bezterminowych praw jazdy jedynie tyle, że po pewnym czasie będą musieli wymienić blankiet na nowy.
Nie jest na szczęście konieczne przeprowadzanie egzaminu czy wizyty u lekarza. Dobrą wiadomością jest również fakt, że taki przymus nastąpi dopiero za kilka lat.
Proces wymiany bezterminowych praw jazdy na dokumenty, które będą zawierały datę ważności, ma się odbyć w latach 2028-2033. Po tym czasie każdy kierowca będzie legitymował się prawem jazdy z odpowiednią datą obowiązywania i nowym wzorem.
Wymiana prawa jazdy jest konieczna z powodu upływu ważności tego dokumentu. Prawo jazdy musi zostać wymienione także wtedy, gdy je zgubimy, zniszczymy lub weźmiemy ślub i zmienimy nazwisko.
Od 2019 roku nie ma już konieczności wyrabiania nowego dokumentu w przypadku zmiany adresu zamieszkania. Możemy zrobić to dopiero po upływie terminu ważności, a w przypadku bezterminowego prawa jazdy - najpóźniej do 2033 roku.
Sama wymiana prawa jazdy jest dość prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm.
Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł.
Wypełniony wniosek wraz z wymienionymi załącznikami składamy w odpowiednim urzędzie, wysyłamy pocztą lub dokonujemy tego przez internet. W tym ostatnim przypadku wszelkie niezbędne dokumenty możemy przesłać skanem lub zdjęciem.
Istnieje dużo obaw o to, że w przypadku zmian w dokumencie będziemy musieli dostarczyć również badania lekarskie. Nie jest to prawda. Nie mamy obowiązku dostarczania wyników badań lekarskich, jeżeli na przykład wymieniamy prawo jazdy ze względu na zmianę nazwiska, a uprawnienie jest wciąż ważne.
Zaświadczenie lekarskie jest potrzebne wtedy, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych.
Badania zazwyczaj polegają na podstawowym "przeglądzie" organizmu. To badanie wzroku, słuchu, pomiar cukru, ciśnienia, utrzymanie równowagi oraz wywiad (jakie leki przyjmujemy, jaki jest stan psychiczny kandydata na kierowcę).
Wypełnianie wniosku o nowy dokument to stosunkowo prosta czynność. Na górze podajemy informacje dotyczące urzędu, do którego kierujemy pismo, niżej wpisujemy swoje dane personalne. Następnie postępujemy wedle indywidualnych potrzeb, dokładnie czytając każdy punkt.