Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał je wymienić

Jeszcze kilka lat temu konieczność wymiany praw jazdy dotyczyła tylko osób, wobec których istniały ku temu przesłanki medyczne - na przykład wada wzroku. Teraz czeka to wszystkich kierujących, bez względu na zasady, na których przyznano im uprawnienia. Każdy, kto posiada bezterminowe prawo jazdy, będzie musiał wymienić swój dokument.

Wymiana prawa jazdy obowiązkowa dla wszystkich

Konieczność powszechnej wymiany praw jazdy, wynika z wprowadzonego od 2013 roku nowego wzoru blankietu, obowiązującego w krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z owym wzorem, dokument nie może zostać wydany bezterminowo, a maksymalny jego okres ważności to 15 lat. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku kierowców.

Dla wielu osób jest to zaskoczenie, ponieważ powszechnie wiadomo jest, iż prawo nie działa wstecz. A tymczasem zgodnie z unijnymi przepisami, bezterminowe prawa jazdy stracą ważność. I w tej sytuacji zasada, ukuta już za czasu rzymskiej republiki, nie będzie respektowana.

Reklama

Wymiana prawa jazdy bezterminowego - co z badaniem lekarskim?

Co to oznacza dla osób z bezterminowym prawem jazdy? Konieczność wymiany prawa jazdy, na którym pojawi się już konkretna data, wskazująca kiedy należy wystąpić o kolejną wymianę na nowy blankiet. 

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że nie będzie wymagane na przykład ponowne robienie badań lekarskich. 

Jeśli podczas uzyskiwania prawa jazdy, nie było żadnych przeciwskazań medycznych i przyznano je bezterminowo, to nie trzeba będzie ponownie stawiać się u lekarza.

Bezterminowe prawo jazdy. Kiedy wymienić i ile to kosztuje?

Dzięki temu ograniczymy także nieco koszty całej operacji. Konieczne będzie jedynie opłacenie samego blankietu (obecnie to wydatek 100,50 zł) plus zrobienie sobie nowych zdjęć (niewielka szansa, żeby urzędnik zaakceptował te robione kilka lat wcześniej).

Proces wymiany bezterminowych praw jazdy rozpocznie się w 2028 roku, a obowiązkiem wszystkich kierujących, będzie posiadanie nowego blankietu do 2033 roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy