Kierowcy wchodzą do mObywatela i są w szoku. O co chodzi z tymi punktami?

Przepisy dotyczące kasowania i ważności punktów karnych na przestrzeni kilku ostatnich lat diametralnie się zmieniały. Spora część kierowców nadal jest mylnie przekonana, że punkty karne kasowane są dopiero po upłynięciu 24 miesięcy lub wraz z rozpoczęciem nowego roku. Jaka jest prawda?

Kierowcy dziwią się sprawdzając w mObywatelu stan konta punków karnych
Kierowcy dziwią się sprawdzając w mObywatelu stan konta punków karnych123RF/PICSEL

Punkty karne są jednym z rodzajów sankcji za przestępstwa i wykroczenia popełnione w ruchu drogowym. W ostatnim czasie system dotyczący punktowania, ważności oraz wysokości grzywny za poszczególne przewinienia uległ sporym zmianom, co miało związek z zaostrzeniem kar szczególnie wobec piratów drogowych. Jakiekolwiek złamanie zakazów ruchu drogowego wiąże się z nałożeniem na kierującego kary finansowej oraz punktów karnych, które dopisywane są do jego konta. Czy rozpoczęcie nowego roku sprawia, że konto się zeruje?

Limit punktów karnych w Polsce

W naszym kraju obowiązują dwa różne limity punktów karnych w zależności od doświadczenia kierowcy - jeżeli zmotoryzowany posiada prawo jazdy poniżej roku, limit wynosi 20 punktów karnych. Natomiast dla wszystkich osób z wyższym stażem maksymalna granica została określona przez ustawodawcę na 24 punkty. Przekroczenie tej granicy wiąże się ze skierowaniem na ponowny egzamin, który obejmuje zarówno test praktyczny, jak i teoretyczny. Sprawdzenie liczby punktów karnych jest bardzo proste i można to zrobić na dwa sposoby - najszybszym z nich jest skorzystanie z serwisu obywatel.gov.pl lub aplikacji mObywatel, gdzie po zalogowaniu się przy użyciu profilu zaufanego można sprawdzić aktualną liczbę punktów karnych. Drugim sposobem jest wizyta na pobliskiej komendzie policji.

Czy zmienią się przepisy dotyczące punktów karnych w 2025 roku?

Co rusz zaostrzane przepisy mają sprawić, że kierowcy zwolnią w obawie przed ryzykiem oraz wysokimi karami. Taryfikator został znacznie zaostrzony, aby znacznie poprawić bezpieczeństwo na drogach. Po krótkich, ale jakże dosadnych zmianach bezpośrednio odnoszących się do systemu kasowania oraz nakładania punktów karnych, ponownie wrócił on niemalże do tych zasad, które obowiązywały przed nowelizacją. W nadchodzącym roku rządzący nie zapowiadają zmian w tej kwestii - punkty karne nadal kasowane będą po upływie 12 miesięcy od momentu zapłaty mandatu karnego. Rozpoczęcie nowego roku kompletnie w tej kwestii nic nie zmienia.

Kiedy kasują się punkty karne za przekroczenie prędkości?

Nowy rok to nowe zmiany, a te najczęściej dotyczą również taryfikatora czy systemu punktów karnych. Wraz z nadchodzącym rokiem nie pojawią się żadne kluczowe zmiany odnoszące się bezpośrednio do sposobu rozliczania czy kasowania liczby punktów karnych w kartotece kierowcy. Jeszcze niedawno, bo do 17 września 2023 roku, wszystkie nałożone punkty przez funkcjonariuszy policji kasowane były dopiero po 24 miesiącach od momentu zapłaty mandatu karnego. Po tym dniu wszystkie punkty karne kasowane są po upływie 12 miesięcy od chwili zapłaty grzywny. Wraz z tą zmianą ponownie wróciła możliwość udania się na kurs reedukacyjny, dzięki któremu kierowca może usunąć ze swojego konta 6 oczek.

Kursy reedukacyjne - kiedy i dla kogo?

Na początku 2023 roku ówczesny sekretarz stanu, Rafał Weber, zapowiedział, że kursy reedukacyjne powrócą. Ta informacja stała się faktem 17 września tego samego roku, gdy w życie weszła nowelizacja przepisów ruchu drogowego, która wprowadziła zmiany w systemie punktów karnych oraz przywróciła możliwość ich skasowania. W taryfikatorze nadal istnieje lista 21 wykroczeń, za które maksymalnie kierujące może otrzymać 15 punktów karnych nie tylko za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, ale również omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu, spowodowanie wypadku, jazdę po użyciu alkoholu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, niebezpieczne zachowanie na przejazdach kolejowych, objeżdżanie zapór i przejazd na czerwonym świetle, a także przewożenie więcej osób niż wynika to z dowodu rejestracyjnego.

Kurs reedukacyjny składa się z 8 wykładów, które łącznie trwają 8 godzin. Tematyka podzielona jest na cztery bloki po dwie godziny lekcyjne, podczas których omawiane są zagadnienia związane z przepisami oraz zasadami ruchu drogowego, przyczyny, skutki oraz sposoby zapobiegania wypadkom drogowym, prawne i społeczne skutki wypadków oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdami. Na nowy kurs nie może zapisać się kierowca, który posiada dokument uprawniający do kierowania pojazdami krócej niż 12 miesięcy, przekroczył dopuszczalną liczbę punktów lub w momencie przystąpienia do kursu reedukacyjnego nie posiada ważnego dokumentu tożsamości.

Jeep Avenger 4xe ma trzy silniki i napęd na 4 koła. Nowości jest więcejINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas