Zapchany filtr powietrza w aucie to katastrofa. Kiedy go wymienić?

Oprac.: Jakub Laskowski

Obniżenie mocy, wzrost zużycia paliwa, a nawet praca silnika w trybie awaryjnym to objawy, które mogą wskazywać na zapchany filtr powietrza w aucie. Wielu kierowców bagatelizuje jednak rolę tego elementu, a także zapomina o okresie jego wymiany. A to poważny błąd, który może doprowadzić nawet do uszkodzeń silnika. Za co odpowiada filtr powietrza i jak często go wymieniać?

Zanieczyszczony filtr powietrza może prowadzić do problemów z silnikiem w samochodzie
Zanieczyszczony filtr powietrza może prowadzić do problemów z silnikiem w samochodzie123rf.com123RF/PICSEL

Za co odpowiada filtr powietrza?

Filtr powietrza w aucie odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń i drobnych cząstek przedostających się do komory silnika. Głównym celem tego filtra jest ochrona jednostki napędowej przed pyłami, kurzem, owadami, liśćmi, aerozolami i innymi zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do jednostki napędowej. Bez odpowiedniej ochrony, zanieczyszczenia mogą osadzać się na komponentach silnika, jak cylindry, tłoki oraz zawory. To z kolei może prowadzić do uszkodzeń oraz obniżenia wydajności silnika.

Istnieje kilka objawów zapchanego filtra powietrza w samochodzie. Kierowca powinien poczuć nieprzyjemny zapach spod maski. Poza tym zauważy wyraźny spadek mocy jednostki napędowej, zwiększone zapotrzebowanie na paliwo, a czasami nawet niepokojące dźwięki pojawiające się w czasie pracy jednostki napędowej.

Co ile wymieniać filtr powietrza?

Częstotliwość wymiany filtra powietrza w samochodzie może różnić się w zależności od warunków eksploatacji, modelu pojazdu i zaleceń producenta. Ogólnie jednak zaleca się wymianę filtra powietrza co około 15 000 do 30 000 kilometrów lub co 12 do 24 miesiące. Jeśli samochód jest eksploatowany w trudnych warunkach, jak obszary o dużym zanieczyszczeniu, gdzie pyły i kurz są powszechne, filtry powietrza mogą ulegać szybszemu zanieczyszczeniu, co może wymagać częstszej wymiany.

Taka praktyka zapewni wydłużenie pracy silnika i ochroni kierowców przed potencjalnymi kosztami napraw wygenerowanymi przez nieprawidłowe funkcjonowanie. Warto dbać o regularną wymianę tego elementu dla dobra auta i własnego portfela.

Gdzie jest filtr powietrza i jak go wymienić?

Miejsce, w którym znajduje się filtr powietrza w samochodzie, może się różnić w zależności od modelu pojazdu. W większości aut filtr powietrza zlokalizowany jest pod pojedynczą pokrywą o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Szczegółowe wskazówki dotyczące lokalizacji filtra w konkretnym samochodzie bez problemu można znaleźć w internecie.

Wymianę filtra powietrza można przeprowadzić samodzielnie. Po znalezieniu właściwej lokalizacji filtra należy otworzyć kasetę ze starym filtrem, wyjąć stary filtr i przed włożeniem nowego starannie odkurzyć wnętrze kasety. Warto jednocześnie pamiętać, aby zakładając nowy filtr powietrza, zwrócić uwagę na strzałki na jego obudowie, informujące o kierunku przepływu paliwa od zbiornika do silnika. Po wymianie filtra powietrza nie wolno zapomnieć o zamknięciu kasety.

Zobacz także:

Łapał stopa na autostradzie "bo to najszybsza droga do Wrocławia"Policja