Odmówiłem przyjęcia mandatu od policji za wykroczenie drogowe. Co dalej?

Odmowa przyjęcia mandatu jest możliwa podczas przekroczenia dozwolonej prędkości.
Odmowa przyjęcia mandatu jest możliwa podczas przekroczenia dozwolonej prędkości. Stanisław BielskiReporter

Mandat. Czy warto powiedzieć "nie"?

Jak wygląda odmowa przyjęcia mandatu?

  • Policja ma obowiązek sporządzić wniosek o ukaranie kierowcy, który następnie trafia do sądu właściwego dla miejsca popełnionego wykroczenia. 
  • Bardzo często zdarza się, że w postępowaniu nakazowym sąd wydaje wyrok identyczny z oświadczeniem funkcjonariusza. Wyrok nakazowy jest wydawany bez udziału stron i kierowca zwykle dostaje karę, którą policjant wypisał na mandacie. 
  • Jeżeli kierowca nie zgadza się z wyrokiem nakazowym, w terminie 7 dni od doręczenia wyroku musi wnieść sprzeciw. Wtedy sąd wyznacza termin rozprawy, na której trzeba pojawić się osobiście. 
  • Kolejna procedura odmowy przyjęcia mandatu to wyrok I instancji. Jeżeli jest niekorzystny i sąd stoi po stronie funkcjonariusza, można się od niego odwołać. 
  • Jeżeli sąd w ciągu dwóch lat od dnia popełnienia wykroczenia zakończyć sprawę prawomocnym wyrokiem, kierowca zostajemy skazany albo uniewinniony. Jeżeli nie, sprawa zostaje umorzona.
Jechała Mercedesem dużo za szybkoPolicja

Odmowa przyjęcia mandatu za zbyt szybką jazdę

Odmowa przyjęcia mandatu i niełatwa sprawa kolizji

Kierowca ma zawsze możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Warto robić to jednak świadomie i z wiedzą, jak dalej wygląda procedura
Kierowca ma zawsze możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Warto robić to jednak świadomie i z wiedzą, jak dalej wygląda proceduraPiotr JędzuraReporter

Odmowa przyjęcia mandatu z fotoradaru

Odmowa przyjęcia mandatu. Czy potrzebne jest pokwitowanie?

Moto flesz. Odcinek 25INTERIA.PL