Ile waży litr paliwa i dlaczego lepiej to wiedzieć?
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Na stacjach benzynowych można kupić trzy rodzaje paliwa: olej napędowy, benzynę i LPG. Oczywiście, istnieją również i takie stacje, na których można zatankować na przykład wodór lub naładować samochód elektryczny, jednak to właśnie wymienione wcześniej trzy rodzaje paliwa są najpopularniejsze. Waga paliwa pomaga obliczyć jego zużycie – warto zatem wiedzieć, ile waży litr benzyny czy oleju napędowego. Jak to sprawdzić? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Ciężar paliwa. Po co to muszę wiedzieć?
Ciężar paliwa pomaga obliczyć jego zużycie. W ten sposób jesteśmy w stanie zaplanować drogę i koszt ewentualnej podróży. Możemy bowiem oszacować masę pojazdu, która ma wpływ na zużycie paliwa. Każde dodatkowe obciążenie powoduje spalanie dodatkowej ilości paliwa. Waga paliwa pozwala zaś obliczyć całkowitą masę danego pojazdu z pełnym bakiem. Waga benzyny, oleju napędowego i gazu LPG nie będzie jednak oczywiście taka sama. Ciężar paliwa będzie się zatem różnił, w zależności od tego, na co się zdecydujemy.
Ile waży litr benzyny?
Benzyna to najpopularniejszy rodzaj paliwa. Jest produktem powstającym w procesie destylacji ropy naftowej. Na stacjach można zatankować benzynę 95 lub 98. Różnica między nimi polega na odmiennej liczbie oktanów. Przy pomocy tej wartości określa się kaloryczność, odporność na spalanie, a także efektywność. Wyższa liczba wskazuje na wyższe parametry, przy czym rodzaj benzyny musimy dopasować do wymagań pojazdu.
Ile waży litr benzyny? Waga benzyny w dużej mierze uzależniona jest od jej liczby oktanowej. Gęstość jednej i drugiej benzyny jest jednak zbliżona. Przyjmuje się, że w temperaturze 15 stopni Celsjusza wynosi ona około 720 - 775 kg/m3, a więc 0,720-0,775 kg/l. By wykonać obliczenia, wykorzystujemy wzór:
Gęstość = masa/objętość
Do wzoru podstawiamy wszystkie wartości — w tym uśrednioną wartość gęstości (0,720+0,775)/2 oraz objętość 1 dcm3. Uzyskujemy zatem wynik 0,7475=masa/1. Po obliczeniu i zaokrągleniu dowiadujemy się, że średnia masa litra benzyny 95 i 98 jest równa 0,75 kg.
Ile waży litr oleju napędowego?
Olej napędowy to mieszanina węglowodorów parafinowych, naftenowych oraz aromatycznych, wydzielonych w procesach destylacyjnych z ropy naftowej. Olej napędowy różni się składem od benzyny. W przeciwieństwie do niej składa się bowiem głównie z węglowodorów zawierających od 12 do 20 atomów węgla na cząsteczkę.
Ile waży litr oleju napędowego? Zgodnie z przelicznikami określonymi przez Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U. Nr 252, poz. 2128) gęstość oleju napędowego wynosi 0,84 kg/l. W zasadzie zaś waha się w granicach 0,82 - 0,85 g/cm3. Przyjmując te parametry, można dojść do wniosku, że litr oleju napędowego będzie ważył mniej niż kilogram - około 830 gramów (0,83 kg).
Czytaj również: E-paliwa nadzieją dla aut spalinowych? Pojawił się nowy problem
Ile waży litr gazu LPG?
LPG (Liquefied Petroleum Gas) to skroplony gaz petrochemiczny, będący produktem rafinacji ropy naftowej. Warto wiedzieć, że choć jest wykorzystywany jako gaz, w czasie transportu czy przechowywania pozostaje w pojemnikach pod ciśnieniem w postaci ciekłej. W obrocie najczęściej wykorzystywany jest propan lub jego mieszanina z butanem, zwykle z domieszką innych alkanów.
Warto wiedzieć, że gaz płynny jest dwa razy cięższy od powietrza, a gaz ziemny jest od niego lżejszy. Chcąc poznać wagę gazu LPG, należy też wziąć pod uwagę przeliczniki określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Zgodnie z nimi gęstość gazu płynnego propan-butan wynosi 0,5 kg/l.
Waga litra gazu LPG może się nieco różnić, w zależności od warunków temperaturowych i ciśnienia, jak i przede wszystkim od jego dokładnego składu. Przybliżona masa jednego litra propanu wynosi około 0,51 kg (510 gramów). Z kolei przybliżona masa jednego litra butanu wynosi około 0,58 kg (580 gramów). Znając dokładny skład gazu LPG, możemy uzyskać bardziej precyzyjne wyniki. W zależności od niego waga skroplonego gazu LPG może wynosić od 0,51 do 0,58 kg/litr.
Czytaj też:
Zobacz też: