Ekonomiczna jazda samochodem. Kiedy silnik pali najmniej?

Czy ekonomiczna jazda samochodem się opłaca? Niewłaściwie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia, a co za tym idzie, zużycie paliwa.
Czy ekonomiczna jazda samochodem się opłaca? Niewłaściwie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia, a co za tym idzie, zużycie paliwa.123RF/PICSEL

Co to jest ekonomiczna jazda samochodem?

Kiedy silnik zużywa najwięcej, a kiedy najmniej paliwa?

  • przy wysokich obrotach - szczególnie podczas gwałtownego przyspieszania;
  • podczas jazdy w mieście - jazda po mieście wymusza częstsze zatrzymywanie i ponowne rozpędzanie pojazdu;
  • podczas znacznego obciążenia samochodu - im pojazd cięższy, tym silnik potrzebuje większej mocy;
  • podczas jazdy pod górę - grawitacja sprawia, że pokonywanie wzniesień przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.
  • przy umiarkowanej prędkości - utrzymywanie stałej, umiarkowanej prędkości, szczególnie na wysokim biegu, zmniejsza zużycie paliwa;
  • przy odpowiedniej temperaturze - rozgrzany silnik pracuje efektywniej i zużywa mniej paliwa niż zimny;
  • w optymalnych warunkach aerodynamicznych - unikanie dodatków wpływających na właściwości aerodynamiczne pojazdu (np. bagażnik dachowy) zmniejszy obciążenie silnika;
  • przy wykorzystaniu technik ekonomicznej jazdy - stosowanie się do podstawowych techniki ekonomicznej jazdy umożliwi nam ograniczenie zużycia paliwa.

Eco-driving. Jak jeździć ekonomicznie?

  1. Płynne prowadzenie pojazdu - unikaj gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Utrzymywanie stałej prędkości pomaga zmniejszyć zużycie paliwa.
  2. Wyłączanie silnika podczas postojów - wyłącz silnik, jeżeli zamierzasz stać w miejscu przez dłuższy czas. W nowoczesnych samochodach często spotkamy funkcję start-stop, która robi to automatycznie. Warto pozostawić tę funkcję włączoną.
  3. Planowanie trasy - postaraj się zaplanować trasę tak, aby dotrzeć do wybranego punktu możliwie najkrótszą drogą. Unikaj korków - mniej czasu spędzonego w ruchu ulicznym oznacza mniejsze zużycie paliwa.
  4. Zadbaj o stan techniczny pojazdu - sprawny technicznie pojazd zużywa mniej paliwa. Zwróć też uwagę na kontrolę ciśnienia w oponach. Niewłaściwie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia, a co za tym idzie, zużycie paliwa. Dzięki temu poprawisz ogólną efektywność paliwową pojazdu.
  5. Ogranicz ładunek i popraw właściwości aerodynamiczne - spójrzmy prawdzie w oczy, każdy z nas wozi w aucie co najmniej kilka przedmiotów, których nie potrzebuje. Pozbycie się tych przedmiotów zmniejszy wagę pojazdu i obciążenie silnika. Zwróć też uwagę na niepotrzebne elementy zewnętrze - np. bagażniki dachowe. Korzystając z takich dodatków zwiększasz opór powietrza, a co za tym idzie, zużycie paliwa.
  6. Optymalnie wykorzystuj biegi - jazda na najwyższym możliwym biegu przy danej prędkości umożliwia zmniejszenie obrotów silnika, co przekłada się na kolejne oszczędności. W trakcie jazdy powinniśmy sprawnie osiągać prędkość podróżną, a potem płynnie przejść na wysoki bieg. Następnie delikatnie muskajmy gaz, żeby utrzymywać tempo jazdy.
Driftował na terenie targowiska. Wszystko nagrywał znajomyPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?