Ekonomiczna jazda samochodem. Kiedy silnik pali najmniej?
Ekonomiczna jazda samochodem to świetny sposób na oszczędzanie. Jeżeli martwisz się wysokimi cenami paliwa - nie jesteś sam. Na szczęście można temu zaradzić, dlatego prezentujemy kilka prostych metod, dzięki którym można ograniczyć swoje wydatki na stacji benzynowej. Ekonomiczna jazda samochodem to nie tylko ograniczenie wydatków, ponieważ jednocześnie to także możliwość znacznej poprawy bezpieczeństwa. Jak jeździć oszczędnie?
Spis treści:
Co to jest ekonomiczna jazda samochodem?
Ekonomiczna jazda samochodem to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Stoją za tym dwie główne przyczyny. Po pierwsze - rosnące ceny paliw. Nikt nie lubi wydawać znacznej części swoich dochodów na paliwo. Po drugie - coraz większa świadomość ekologiczna. W końcu wszyscy musimy dbać o przyszłość naszej planety.
Bez różnicy, która przyczyna jest bliższa naszemu sercu, warto poświęcić kilka chwil, aby na zawsze udoskonalić swój styl jazdy. Zacznijmy od absolutnych podstaw - cała idea ekonomicznej jazdy samochodem opiera się na założeniu, że możemy zrobić coś, co pozwoli nam przedostać się z punktu A do punktu B przy zauważalnie niższym zużyciu paliwa. Dlatego w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na silnik pojazdu.
Kiedy silnik zużywa najwięcej, a kiedy najmniej paliwa?
Warto podkreślić, że zużycie paliwa zależy od wielu czynników, w tym od sposobu jazdy, stanu technicznego samochodu oraz warunków drogowych. Poprzez kilka prostych zmian, możemy wygenerować znaczne oszczędności. Zrozumienie, kiedy i dlaczego zużycie paliwa jest wyższe lub niższe pozwoli nam na bardziej świadome zarządzenie swoim stylem jazdy. Silnik zużywa najwięcej paliwa:
- przy wysokich obrotach - szczególnie podczas gwałtownego przyspieszania;
- podczas jazdy w mieście - jazda po mieście wymusza częstsze zatrzymywanie i ponowne rozpędzanie pojazdu;
- podczas znacznego obciążenia samochodu - im pojazd cięższy, tym silnik potrzebuje większej mocy;
- podczas jazdy pod górę - grawitacja sprawia, że pokonywanie wzniesień przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.
Kiedy silnik zużywa najmniej paliwa? Tak jest:
- przy umiarkowanej prędkości - utrzymywanie stałej, umiarkowanej prędkości, szczególnie na wysokim biegu, zmniejsza zużycie paliwa;
- przy odpowiedniej temperaturze - rozgrzany silnik pracuje efektywniej i zużywa mniej paliwa niż zimny;
- w optymalnych warunkach aerodynamicznych - unikanie dodatków wpływających na właściwości aerodynamiczne pojazdu (np. bagażnik dachowy) zmniejszy obciążenie silnika;
- przy wykorzystaniu technik ekonomicznej jazdy - stosowanie się do podstawowych techniki ekonomicznej jazdy umożliwi nam ograniczenie zużycia paliwa.
Warto zwrócić uwagę, że nie mamy wpływu na wszystkie czynniki odpowiedzialne za zużycie paliwa przez silnik. Dlatego skupimy się przede wszystkim na tym, co możemy zrobić jako kierowcy, aby jazda samochodem była zdecydowanie tańsza.
Eco-driving. Jak jeździć ekonomicznie?
Eco-driving polega przede wszystkim na minimalizowaniu zużycia paliwa i ograniczaniu emisji szkodliwych substancji (m.in. dwutlenek węgla). Wykorzystując tę technikę dbamy nie tylko o swój portfel, ale również o dobrostan planety. Jak jeździć ekonomicznie? Jest co najmniej sześć najważniejszych zasad ekonomicznej jazdy, dzięki którym miło zdziwisz się podczas kolejnej wizyty na stacji benzynowej.
- Płynne prowadzenie pojazdu - unikaj gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Utrzymywanie stałej prędkości pomaga zmniejszyć zużycie paliwa.
- Wyłączanie silnika podczas postojów - wyłącz silnik, jeżeli zamierzasz stać w miejscu przez dłuższy czas. W nowoczesnych samochodach często spotkamy funkcję start-stop, która robi to automatycznie. Warto pozostawić tę funkcję włączoną.
- Planowanie trasy - postaraj się zaplanować trasę tak, aby dotrzeć do wybranego punktu możliwie najkrótszą drogą. Unikaj korków - mniej czasu spędzonego w ruchu ulicznym oznacza mniejsze zużycie paliwa.
- Zadbaj o stan techniczny pojazdu - sprawny technicznie pojazd zużywa mniej paliwa. Zwróć też uwagę na kontrolę ciśnienia w oponach. Niewłaściwie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia, a co za tym idzie, zużycie paliwa. Dzięki temu poprawisz ogólną efektywność paliwową pojazdu.
- Ogranicz ładunek i popraw właściwości aerodynamiczne - spójrzmy prawdzie w oczy, każdy z nas wozi w aucie co najmniej kilka przedmiotów, których nie potrzebuje. Pozbycie się tych przedmiotów zmniejszy wagę pojazdu i obciążenie silnika. Zwróć też uwagę na niepotrzebne elementy zewnętrze - np. bagażniki dachowe. Korzystając z takich dodatków zwiększasz opór powietrza, a co za tym idzie, zużycie paliwa.
- Optymalnie wykorzystuj biegi - jazda na najwyższym możliwym biegu przy danej prędkości umożliwia zmniejszenie obrotów silnika, co przekłada się na kolejne oszczędności. W trakcie jazdy powinniśmy sprawnie osiągać prędkość podróżną, a potem płynnie przejść na wysoki bieg. Następnie delikatnie muskajmy gaz, żeby utrzymywać tempo jazdy.
Którą z tych technik zastosować w pierwszej kolejności? Ekonomiczna jazda to przede wszystkim płynne prowadzenie pojazdu i unikanie nagłych manewrów. Warto zacząć od tej techniki - bo oprócz korzyści materialnych, zwiększymy również bezpieczeństwo na drodze, ale warto wypróbować wszystkie metody ekonomicznej jazdy samochodem i porównywać koszty. Każda chwila poświęcona na doskonalenie swojego stylu prowadzenia zaprocentuje wymiernymi oszczędnościami. A świadome posługiwanie się pojazdem to klucz do czerpania satysfakcji z jazdy.
Przeczytaj również: