Polska drugim Kuwejtem? Cała prawda o nowych złożach ropy w Polsce
W poniedziałek poinformowano o prawdopodobnym odkryciu jednego z największych złóż ropy naftowej w historii naszego kraju. Jak się okazuje, znajduje się ono w pobliżu Świnoujścia i rozbudza wyobraźnię u wielu osób. Czy wkrótce staniemy się nowym Kuwejtem? Eksperci studzą emocje.

Spis treści:
Informacje o odkryciu złoża ropy i gazu u wybrzeży Świnoujścia wzbudziły ogromne zainteresowanie zarówno w mediach, jak i w środowiskach eksperckich. Jak przekazała spółka Central European Petroleum (CEP), ok. 6 km od Świnoujścia, odkryto złoże ropy i gazu ziemnego o nazwie Wolin East. Choć wiadomość ta rozbudza wyobraźnię, eksperci podchodzą do niej z umiarkowanym entuzjazmem.
Największe złoże ropy w Polsce. Wydobycie możliwe za kilka lat
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska pełne stanowisko na temat nowego odkrycia otrzymamy dopiero po otrzymaniu i zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej. Wiceszef resortu Krzysztof Galos przekazał, że jeśli informacje CEP się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z największym złożem ropy odkrytym od czasów II wojny światowej w Polsce. Jednocześnie zaznaczył, że eksploatacja złoża będzie mogła zacząć się dopiero za 3-4 lata z uwagi na sprawy formalno-prawne.
Ta perspektywa tzw. pierwszej ropy, mówiąc ostrożnie, a w miarę optymistyczne, to jest perspektywa pewnie trzech lat najszybciej, czterech
Umiarkowany entuzjazm ekspertów. Czekają na dane od CEP
Do sprawy odniósł się również dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego prof. Krzysztof Szamałek. Zwrócił uwagę, że czeka na oficjalny komunikat CEP na temat odkrycia złoża węglowodorów na koncesji Wolin nr 9/2017/Ł. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, państwowa służba geologiczna powinna otrzymać od firmy dokumentację oraz wyniki prac przeprowadzonych na koncesji udzielonej 1 grudnia 2017 roku spółce CEP.
Bez sprawdzenia przez państwową służbę geologiczną wiarygodności i jakości wyników prac geologicznych [prowadzonych przez CEP] i uzyskanych danych, doniesienia medialne traktujemy z zainteresowaniem, pewnym entuzjazmem, ale również daleko posuniętą ostrożnością
Nowe złoże ropy w Polsce. Nie staniemy się potęgą naftową
Odkrycie złoża Wolin East wzbudziło duże emocje w mediach, ale rzeczywiste znaczenie tego znaleziska warto rozpatrywać z należytym dystansem. Dane udostępnione przez CEP faktycznie wskazują na to, że złoże odkryte pod Morzem Bałtyckim, około 6 km od Świnoujścia, wyróżnia się skalą. Według szacunków, zawiera 22 mln ton wydobywalnych węglowodorów w postaci ropy naftowej i kondensatu oraz 5 mld m3 gazu o jakości handlowej. To największe takie odkrycie w Polsce od czasów II wojny światowej.
Niemniej dane na temat rocznego zapotrzebowania polskiej gospodarki na ropę, które wynosi 25 - 26 mln ton, ukazują rzeczywiste rozmiary złoża w innej perspektywie. Okazuje się, że nowoodkryty zasób pozwoliłby na zabezpieczenie ok. 4-5 proc. polskiego zapotrzebowania na ropę przez kilkanaście lat. Tym samym mimo, że jego eksploatacja mogłaby podnieść wydobycie krajowej ropy z obecnych 700-900 tys. to do 2 mln ton rocznie, Polska pozostanie nadal uzależniona od importu.
Przy zużyciu ropy około 25–26 mln ton zabezpieczenie we własne źródła ropy – potencjalnie, zastrzegam – z poziomu 4 proc. (wzrosłoby – PAP) do poziomu 8–9 proc.
Nowe znalezisko zdeklasowało inne złoża ropy w Polsce
Złoże Wolin East zostało odkryte na koncesji Wolin, którą spółka CEP uzyskała w grudniu 2017 roku. Łączna ilość zasobów odkrytych w tej koncesji to ponad 33 mln ton ropy i kondensatu oraz 27 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Najnowsze odkrycie zostało okrzyknięte największym w historii Polski. Które złoża pełniły tę rolę dotychczas?
Przed odnalezieniem złoża u wybrzeży Świnoujścia, tytuł największego złoża ropy w Polsce należał do złoża BMB (Barnówko - Mostno - Buszewo) w woj. lubuskim. Szacuje się, że zawiera ono ok. 5,1 mln ton ropy naftowej. Tytuł największego udokumentowanego złoża gazu ziemnego należał z kolei do złoża Brońsko w woj. wielkopolskim, gdzie znajduje się około 10,8 mld m3 surowca.