Czas na serwis klimatyzacji samochodowej. Czyszczenie, odgrzybianie, ozonowanie

Oprac.: Jakub Laskowski

Regularne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej to podstawa. Bakterie w kanałach wentylacyjnych mogę być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i powodują nieprzyjemny zapach w aucie. Czym i jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie przed nadejściem ciepłych dni?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku
Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w rokuPixabayInformacja prasowa (moto)

Dlaczego ważne jest odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie?

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej polega na czyszczeniu układu wentylacyjnego auta w celu zabicia bakterii i zarodków pleśni. Regularny serwis klimatyzacji pozwala zapobiegać nieprzyjemnym zapachom oraz ma zbawienny wpływ na nasze drogi oddechowe. Rzadko czyszczona klimatyzacja może być źródłem wielu infekcji.

Do najgroźniejszych chorób spowodowanych zagrzybioną klimatyzacją zaliczamy:

  • infekcje skórne,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie zatok,
  • grypa,
  • legionelloza (choroba legionistów),
  • tularemia.

Kiedy należy czyścić klimatyzację w samochodzie?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie to czynność, którą powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej robić to wiosną, zanim nadejdą pierwsze fale letnich upałów. Ponadto jesienią i zimą wilgotność powietrza jest najwyższa, co oznacza najbardziej korzystne warunki do rozwoju grzybów i drobnoustrojów.

Następnym sygnałem, który zmusza nas do odgrzybiania klimatyzacji jest zapach pleśni i wilgoci, który wydobywa się z kanałów wentylacyjnych. Następstwem tego, że nawiewy nie funkcjonują prawidłowo, są zaparowane szyby i wysoka temperatura w pojeździe. To może sugerować, że w systemie klimatyzacyjnym znajduje się mnóstwo kurzu, pleśni i innych zanieczyszczeń, które blokują swobodny przepływ powietrza. W takiej sytuacji również musimy udać się do serwisu w celu odgrzybienia klimatyzacji w samochodzie.

Sposoby na odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie

Istnieje kilka podstawowych metod czyszczenia klimatyzacji w aucie. W większości przypadków proces ten wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Do najpopularniejszych sposobów odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie zaliczają się:

  1. Metoda piankowa
  2. Ozonowanie
  3. Metoda ultradźwiękowa

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym polegają poszczególne metody, jakie mają zalety i wady oraz o czym należy pamiętać czyszcząc klimatyzację w samochodzie.

Metoda piankowa – wady i zalety

Piankowanie to najprostszy i najtańszy sposób na odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. W tym przypadku potrzebny nam będzie jedynie preparat grzybobójczy w sprayu za kilkadziesiąt złotych. Taki zestaw składa się z puszki z pianką czyszczącą i długiego przewodu służącego do aplikacji.

Czyszczenie klimatyzacji metodą piankową można wykonać na dwa sposoby: przez kanały nawiewowe znajdujące się w komorze silnika lub od wnętrza kokpitu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne ze względu na niską skuteczność działania w porównaniu do dwóch pozostałych metod.

Zalety metody piankowej:

  • Najtańszy sposób odgrzybiania klimatyzacji,
  • Proste rozwiązanie, które można wykonać samodzielnie,
  • Łatwo dostępny środek czyszczący.

Wady metody piankowej:

  • Niska skuteczność działania,
  • Pianka utrzymuje się w układzie klimatyzacyjnym przez kilka dni, co może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Ozonowanie – wady i zalety

Kolejnym sposobem odgrzybiania klimatyzacji samochodowej jest ozonowanie. To rozwiązanie polega na umieszczeniu tzw. ozonatora wewnątrz samochodu, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, przy włączonej klimatyzacji z funkcją obiegu zamkniętego.

Urządzenie wywarza ozon, którzy przy pomocy promieni UV rozprowadzany jest wewnątrz układu. Działaniu ozonu poddana jest nie tylko klimatyzacja, ale również cała tapicerka z podsufitką. Czyszczenie układu klimatyzacji tą metodą nie jest drogą usługą. Ceny w warsztatach samochodowych wahają się od 50 do 120 złotych.

Warto wiedzieć, że ozonowanie klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie. W domowych warunkach wystarczająco dobrze sprawdzi się niedrogi ozonator o wydajności 5-7 g/h.

Zalety metody ozonowej:

  • Eliminuje zarazki, pleśń i bakterie oraz brzydki zapach,
  • Wysoka skuteczność działania.

Wady metody ozonowej:

  • Wymaga posiadania specjalistycznego urządzenia.
Ozonator samochodowyARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Metoda ultradźwiękowa – wady i zalety

W ostatnim czasie na popularności zyskuje metoda ultradźwiękowego odgrzybiania klimatyzacji. Polega na umieszczeniu we wnętrzu samochodu generatora dźwięków o częstotliwości około 1,7 MHz oraz płynu dezynfekującego. Ultradźwięki zmieniają płyn w mikroskopijne cząsteczki, które osadzają się na parowniku i docierają do wszystkich zakamarków kanałów nawiewowych. Efekt ultradźwiękowej dezynfekcji klimatyzacji utrzymuje się dłużej niż w przypadku ozonowania.

Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową najlepiej przeprowadzić w dwóch etapach. W pierwszej kolejności należy zastosować płyn odgrzybiający, a następnie niwelujący brzydkie zapachy, by pozbyć się charakterystycznej woni unoszącej się wewnątrz kabiny.

Zalety metody ultradźwiękowej:

  • Wysoka skuteczność działania,
  • Efekt czystości klimatyzacji utrzymuje się dłużej.

Wady metody ultradźwiękowej:

  • Wyższy koszt odgrzybiania w porównaniu do dwóch pozostałych metod.

Co ważne, przy okazji każdego odgrzybiania klimatyzacji samochodowej konieczna jest wymiana filtra kabinowego. Bez tego nie da się usunąć z auta wszystkich źródeł bakterii.

Benzyna po 10 zł? Stanowcza reakcja OrlenuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas