Reklama

Klimatyzacja samochodowa zimą. Jak działa i czy ją włączać?

Obecność klimatyzacji w samochodzie to nie tylko większy komfort kierowcy i pasażerów, ale również większe bezpieczeństwo podróżowania. Klimatyzacja w aucie przydaje się nie tylko w gorące dni. Warto włączać ją również w zimie, a przemawiają za tym dwa argumenty.

Klimatyzację wykorzystujemy regularnie latem, kiedy słońce nagrzewa bardzo mocno nasz samochód. Możliwość włączenia klimatyzacji i ożywczy chłód pozwalają skupić się na jeździe, niwelując zmęczenie i spadek koncentracji. 

Jednak okazuje się, że warto włączać klimatyzację w aucie nie tylko wtedy, gdy jest ciepło. Dlaczego warto to robić także zimą? 

Klimatyzacja samochodowa zimą osuszy powietrze i odparuje szyby

W chłodne, zimowe dni powietrze zawiera dużo wilgoci, a dodatkowo wraz z nami do samochodu na butach czy odzieży zewnętrznej dostaje się dużo wody (śnieg, deszcz). To powoduje osadzanie się pary wodnej w zamkniętym samochodzie.

Reklama

Obecność pary wodnej na szybie w znaczący sposób ogranicza naszą widoczność. Możemy sobie poradzić z tym problemem przecierając szybę ściereczką lub podgrzewając ją strumieniem powietrza, ale istnieje lepszy sposób. 

Jeśli włączymy klimatyzację, nie tylko pozbędziemy się pary wodnej z szyb, ale osuszy ona również powietrze w samochodzie. Jak to zrobić? Należy skierować strumień powietrza z nawiewów na szyby. Efekt osiągniemy szybciej, jeśli na chwilę ograniczymy dopływ powietrza z zewnątrz, wybierając tryb zamkniętego obiegu powietrza.

Klimatyzacja w aucie zimą to większe zużycie paliwa

Używanie klimatyzacji w aucie wiąże się z dodatkowym zużyciem paliwa. Wynosi ono od 0,3-1,5 litra na godzinę pracy.

Spalanie (a ostatnio także wysokie ceny paliw) jest często argumentem za tym, by zimą nie korzystać z klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że włączanie klimatyzacji oprócz pomocy w pozbyciu się pary wodnej, wymagane jest do sprawnego działania klimatyzacji. Oczywiście nie trzeba jej włączać codziennie, jednak ze względów eksploatacyjnych należałoby raz w tygodniu włączyć ją przynajmniej na 15 minut.

Eksploatacja klimatyzacji i jej skuteczność działania jest uzależniona od regularnego serwisu. Kierowcy muszą pamiętać o okresowej wymianie filtra kabinowego, uzupełnianiu czynnika chłodzącego, którego co roku ubywa nawet o 15 procent i odgrzybianiu instalacji. 

To wszystko zagwarantuje nie tylko długie działanie klimatyzacji w aucie, ale co ważniejsze - bardziej bezpieczne i komfortowe podróżowanie przez cały rok, latem i zimą.

***


Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje