Przykry zapach w aucie? Wiemy, jak się go pozbyć!

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że samochód stanowi dom dla setek milionów grzybów i bakterii. Wilgoć i skoki temperatury sprawiają, że drobnoustroje mają tu idealne warunki do długiego i szczęśliwego życia...

Bakteriom podoba się nie tylko lokum, ale i wyżywienie. W tapicerce latami odkładają się chociażby złuszczony naskórek, włosy czy wreszcie - pozostałości spożywanych za kółkiem posiłków. Wszystko to sprawia, że - niezależnie od zastosowanych odświeżaczy - z czasem we wnętrzu auta może się pojawić niezbyt przyjemny zapach. 

Do powstawania tego ostatniego przyczynia się wiele czynników. Problematyczne jest chociażby pozbycie się z wnętrza zapachu papierosów czy, np. ulanej gdzieś w bagażniku ropy. Jak radzić sobie z przykrymi zapachami, by nawet po 15-czy 20 latach eksploatacji wnętrze pojazdu nadal pachniało świeżością?

Reklama

Niestety, w tym przypadku wszelkie domowe sposoby, jak chociażby lodówkowe pochłaniacze czy różnej maści odświeżacze powietrza na niewiele się zdają. Ich działanie, w większości, polega na maskowaniu przykrego zapachu innym, a to w żaden sposób nie rozwiązuje przecież istoty problemu. 

Na szczęście istnieje skuteczne lekarstwo na pozbycie się z wnętrza uciążliwych zapachów. Rozwiązaniem tego problemu jest tzw. ozonowanie.

Usługa oferowana przez większość warsztatów wyspecjalizowanych w obsłudze samochodowych klimatyzacji jest bardzo prosta, ale wymaga dysponowania specjalistycznym sprzętem - wytwornicą ozonu o dużej wydajności.

Jak powszechni wiadomo ozon jest alotropową odmianą tlenu składającą się z cząsteczek trójatomowych. Niebieskawy gaz o charakterystycznym zapachu "powietrza po burzy" ma silne właściwości aseptyczne, co oznacza, że zabija wszelkie drobnoustroje, w tym pleśni czy roztocza. Niezwykłe właściwości ozonu sprawiają, że jest on jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. 

Na czym polega ozonowanie samochodu? Sama usługa jest bardzo prosta. Ozonator instalowany jest we wnętrzu pojazdu, gdzie - w zależności od potrzeby - pracuje w kilku cyklach po 15-30 minut. Po każdym z cykli wnętrze zostaje dokładnie wywietrzone - ozon ma bowiem działanie toksyczne i - w większych dawkach - powoduje podrażnienie błon śluzowych, kaszel czy bóle głowy. Ozon jest silnym utleniaczem, dlatego jego nadmiar może też wywołać takie skutki, jak chociażby odbarwienie tapicerki. Z tego względu na ozonowanie wypadałoby umówić się z wyprzedzeniem i założyć, że w danym dniu, przez kilka godzin, będziemy zmuszeni obejść się bez samochodu. 

W zależności od wielkości pojazdu ceny ozonowania wahają się zazwyczaj między 50 a 150 zł. Nie są to wprawdzie małe kwoty, ale biorąc pod uwagę fakt, że 20 zł kosztować nas będzie przeciętnej jakości odświeżacz powietrza gra okazuje się warta świeczki. Ozonowanie przynosi bowiem dobre rezultaty - nawet jeden, wykonany przez profesjonalistów, zabieg potrafi zniwelować przykre zapachy na długi czas. 

Pamiętajmy jednak, że żadne cudowne zabiegi nie zwalniają nas z zachowania samochodowej higieny. Rozwój drobnoustrojów zatrzymać może jedynie systematyczne sprzątanie...

PR

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy