Dlaczego warto ozonować samochód?

Jest wiele czynników, które wpływają na nieprzyjemny zapach wewnątrz samochodu. Najlepszą metodą, by się go pozbyć, jest ozonowanie. Czy warto skorzystać z tej usługi i jaki jest jej koszt?

Czym jest ozonowanie samochodu?

Ozonowanie samochodu to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pojazdu. Ma przywrócić świeżość w kabinie, a cały proces polega na rozprowadzeniu cząsteczek ozonu, czyli gazu o silnie utleniających właściwościach. Dzięki temu zanieczyszczenia zostają “rozłożone", a jedyną pozostałością po ozonie będzie tlen.

Do ozonowania wykorzystywany jest ozonator, a gaz wydziela się przy użyciu lampy UV lub przez wyładowania ulotowe/koronowe. 

Dlaczego warto ozonować samochód?

Ozonowanie samochodu to proces bezpieczny dla środowiska, jak i pasażerów. Wpływa na komfort podróży i jest bezpieczny dla zdrowia.

Reklama

Ozonowanie pozwala pozbyć się:

  • nieprzyjemnego zapachu,
  • szkodliwych substancji z powietrza, 
  • bakterii i wirusów, 
  • zarodników grzybów, 
  • pleśni, 
  • roztoczy,
  • alergenów.

W dobie pandemii tę metodę stosuje się między innymi do neutralizacji koronawirusa w karetkach pogotowia ratunkowego. Prócz tego ozon nie pozostawia żadnych oparów chemicznych. Usuwa zapach, zamiast go maskować.

Ozonowanie samochodu to usługa trwająca od 15 minut do godziny. Długość ozonowania zależy od wielkości pojazdu oraz intensywności zapachu. Maszyna do ozonowania działa w dwóch wariantach: zewnętrznie i wewnętrznie. Pierwsza opcja polega na wprowadzeniu ozonu przez rurę, natomiast druga na położeniu ozonatora w środku pojazdu.

Proces ozonowania polega na:

  • dokładnym wyczyszczeniu tapicerki,
  • włożeniu rury do kabiny (ozonator zewnętrzny),
  • umieszczeniu urządzenia na podłodze pod schowkiem, dzięki czemu ozon zostaje wessany przez wentylację (ozonator wewnętrzny),
  • włączeniu sprzętu w obiegu zamkniętym,
  • uruchomieniu klimatyzacji.

Po zakończonym procesie należy dokładnie wywietrzyć pojazd. Przez pewien czas we wnętrzu może utrzymywać się specyficzny zapach ozonu.

Koszty ozonowania samochodu. Czy to się opłaca?

Sam ozonator kosztuje od 300 do nawet 2000 zł. Droższy sprzęt, o lepszej jakości, jest bardziej solidny i skuteczny. Przy zakupie warto sugerować się wydajnością urządzenia oraz ilością wytwarzanego ozonu.

Usługa ozonowania samochodu kosztuje w warsztacie od 50 do 120 zł. Cena zależy między innymi od wielkości pojazdu. Należy jednak pamiętać, że jeżeli chcemy dokładnie wyeliminować nieprzyjemny zapach, musimy pozbyć się jego źródła. Zatem trzeba dodatkowo zapłacić za przygotowanie wnętrza do ozonowania.

Technologia oczyszczania z pomocą ozonu może zostać również przeprowadzona samodzielnie. Na początku trzeba usunąć zabrudzenia, które są głównym powodem rozprzestrzeniania się uciążliwego zapachu. 

Warto skorzystać z różnego rodzaju akcesoriów do pielęgnacji tapicerki, w tym m.in.: z pianki, ściereczki, gąbki, a nawet specjalistycznego odkurzacza piorącego. Można wyprać dywaniki, fotele czy umyć deskę rozdzielczą. 

Jeżeli chcemy jednorazowo skorzystać z usług ozonowania, bardziej opłacalne jest przeprowadzenie czyszczenia w profesjonalnym zakładzie. W przypadku chęci regularnej dezynfekcji korzystniej wychodzi zakup własnego ozonatora. Urządzenie może być również używane w pomieszczeniach domowych i biurowych.

Jak często powinno się wykonywać ozonowanie samochodu?

Ozonowanie samochodu warto wykonywać raz w roku, przy okazji przeglądu i nabijania klimatyzacji samochodowej. Proces ten skutecznie odświeża kabinę. 

Wykonując czynności związane z ogólnym czyszczeniem, warto dodatkowo wymienić filtry kabinowe oraz poddać dekontaminacji parownik i kanały wentylacji. Ma to na celu dokładne pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa pasażerów. 

Jeżeli często przewozimy w aucie zwierzęta, płyny o mocnym zapachu, bądź regularnie palimy papierosy wewnątrz pojazdu, warto zdecydować się na ozonowanie samochodu nawet raz w miesiącu.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy