Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy? Ile wynosi akcyza? Tłumaczymy
O czym należy pamiętać, rejestrując samochód, który sprowadziliśmy z innego kraju? Jakie koszty czekają nowego nabywcę, zanim będzie mógł cieszyć się nowym nabytkiem? Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w roku 2025.
Spis treści:
Polacy sprowadzają z zagranicy coraz więcej samochodów. Czekamy jeszcze na pełne dane dotyczące roku 2024, ale już wiadomo, że w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku, do naszego kraju trafiło niemal 730 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) z innych krajów. To wzrost o 22,5% w stosunku do danych z analogicznego okresu roku 2023.
Jakie samochody sprowadzają Polacy? Ich średni wiek to 12 lat i 4 miesiące. Najpopularniejsze marki to Volkswagen, Ford, Opel, Audi, BMW, Mercedes, Renault, Peugeot, Hyundai i Toyota. Na liście modeli króluje Opel Astra, przed Volkswagenem Golfem, Audi A4, BMW serii 3 i Fordem Focusem. Skąd ściągamy auta używane? Przede wszystkim z Niemiec, a także z Francji, Belgii, Stanów Zjednoczonych i z Holandii.
Samochód sprowadzony z zagranicy - jak zarejestrować?
Jak wygląda procedura sprowadzania samochodu, od znalezienia odpowiedniego egzemplarza po zajęcie miejsca za jego kierownicą i legalne wyjechanie na drogi?
Można powierzyć wszystko pośrednikowi albo zająć się sprawą osobiście. W przypadku sprowadzania auta z USA zadanie jest oczywiście trudniejsze - i tutaj pośrednik może okazać się wyjątkowo przydatny np. w dopełnieniu formalności aukcyjnych i załatwieniu transportu.
Przy pozyskiwaniu samochodu z Europy, np. z nieodległych Niemiec czy z Holandii, samodzielne działanie jest o wiele łatwiejsze. Czy samochodem można przyjechać do Polski na kołach? Owszem, gdy pojazd ma ważne badanie techniczne, tablice wywozowe i jest ubezpieczony - czyli ma wykupione na te tablice tymczasowe OC. Jeśli któregoś z tych elementów brakuje, należy wieźć samochód lawetą.
Wymagane dokumenty przy sprowadzaniu samochodu
Aby zarejestrować sprowadzony samochód, należy przygotować: dokument tożsamości, dokument, który potwierdza, że staliśmy się właścicielem samochodu (np. umowa), wypełniony wniosek o rejestrację (można pobrać wzór z rządowej strony), dowód rejestracyjny samochodu, poprzednie tablice rejestracyjne, dowód zawarcia ubezpieczenia OC i karta pojazdu (jeśli istnieje).
Niezbędne będzie także zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, najpierw należy się więc udać na Stację Kontroli Pojazdów. Jeśli sprowadziliśmy auto bez tablic, w urzędzie należy złożyć specjalne oświadczenie o braku tablic auta nabytego za granicą. Należy dołączyć do niego dowód zakupu pojazdu, a także zawrzeć informacje na jego temat (marka, model, numer VIN).
Gdy mówimy o samochodzie sprowadzonym spoza Unii Europejskiej - na przykład ze Stanów Zjednoczonych - trzeba dodać do tego tłumaczenie wszelkich związanych z autem i z transakcją dokumentów. Uwaga - należy zlecić to tłumaczowi przysięgłemu, który postawi odpowiednią pieczątkę. Dokumenty przełożone samodzielnie nie są honorowane.
Należy także pokazać dowód przejścia odprawy celnej. Jeśli wymagane było płacenie cła (nie trzeba tego robić przy sprowadzaniu auta z krajów objętych porozumieniem EFTA), również należy udowodnić wniesienie takiej opłaty, a także opłacenie podatku PCC w wysokości 2% wartości auta zapisanej na umowie. Samochody spoza UE objęte są także obowiązkowym podatkiem VAT (23%). Poza tym, aby pozytywnie przejść takimi pojazdami pierwszy przegląd w kraju, należy dostosować samochód do polskich norm, np. montując odpowiednie oświetlenie (reflektory asymetryczne z przodu, pomarańczowe kierunkowskazy z tyłu zamiast czerwonych, obecność tylnego światła przeciwmgielnego).
Samochód sprowadzany a akcyza
Osoby prywatne muszą zapłacić akcyzę od sprowadzonego samochodu w ciągu 30 dni, przedsiębiorca ma na to natomiast 90 dni. Po dokonaniu opłaty, należy złożyć w urzędzie (może odbyć się to elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych) deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S).
Stawka podatku akcyzowego wynosi 3,1% przy autach z silnikiem mniejszym od 2000 centymetrów sześciennych i 18,6% przy pojazdach z jednostką napędową o większej pojemności.
Jak wygląda sprawa z akcyzą za coraz popularniejsze hybrydy? Stawka to 1,55% w przypadku klasycznych (bez funkcji ładowania z gniazdka) i miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności do 2000 centymetrów sześciennych. Jeśli mówimy o autach bez możliwości ładowania oraz z systemem miękkiej hybrydy (MHEV) i z silnikami od 2000 do 3500 cm3 oraz o hybrydach plug-in z jednostkami o takich samych pojemnościach, stawka wynosi 9,3%. Stawka dla aut elektrycznych to 0% - są więc zwolnione z akcyzy.